Deathoskop lvl 2. – BLOODY REDEMPTION & BLOODCUT


Prvý level máme za sebou, ten som poňal na východoslovenskú nôtu, ale death metalu je u nás všade dosť, tak sa presunieme inde. Tentokrát som si pre Vás pripravil rozbor dvoch nahrávok, ktorých nespája rovnaké geografické územie, ale žáner, ktorý produkujú. Old school death metal je pre nich to pravé orechové a musím sa priznať, že aj mne to náramne chutí. To tiež nie je jediná rovnaká vec, čo ich spája, sú spolu až štyri. Obidve nahrávky vydal Koník zo Support Underground, o cover sa im postaral Pán Parazit a obidve kapely majú „krv“ v názve. Dosť bolo rečí, poďme na to!

Bloody Redemption - Infected Minds

Bloody Redemption – Infected Minds

BLOODY REDEMPTION – „Infected Minds“ (Support Underground, 2017)

Aj v Revúcej sa varí death metal. Pripravili si koktail z OBITUARY, DEATH, PESTILENCE a iných klasík, pomixovali to po svojom, pridali tomu záhrobný feeling, dávku hitovosti a šťavnatých riffov. Výsledok je sýty staroškolský obed pre mlsné jazýčky rokov deväťdesiatych.

Svoje špeciality radi varia na dve spôsoby. Vyžívajú sa až v doomových tempách, kde dokážu pomocou dobre rezavého riffu, šťavnatej melódii a chorobného vokálu vytvoriť poriadnu ťaživosť. Následne plynule prejdú do poriadneho smrtiaceho nájazdu, kde nám prevetrajú makovice. Práve ten kontrast a prechod z jedného močiaru do druhého z nich robí doslova „vykopávku“. Nemyslím tým Helenu Vondráčkovú, ale skôr tajne zakopaný poklad, ktorý šiel pod zem v roku 1993 a vykopali ho až teraz.

Ide doslova o mašinériu riffov, melódií, vyhrávok a gitarových liniek. Každá pieseň v sebe skrýva buď poriadne agresívny riff, ktorý sa zjaví z ničoho nič (uprostred „Expected Despair“), alebo melódia, ktorá je na jednu stranu mimoriadne chytľavá a musíte si ju spievať vkuse, no je aj zároveň poriadne smrtiaca („Undead Corpses“), či z hrobu vykopú gitarovú vyhrávku, ktorá z nás urobí zombie počas jej trvania („Way To The Abyss“).

So zložitosťou štruktúr si hlavu nelámu. Však aj načo, tu nejde o žiadnu modernú vybrnkávačku, či progresívne veľdielo, ale o čistokrvný a zároveň priamočiary death metal. Čistota žánru v tomto prípade pomáha, aby sme sa nezahadzovali s vatou, ale každá časť, ktorá sa do nás valí má svoje opodstatnenie a má čo ponúknuť.

Silnou divíziou je aj Jožov (Falusioidov) vokál. Pôsobí záhrobne, šťavnato, no zároveň mu je aj dobre rozumieť. Ako keby sme vykopali víťaza „hviezdoslavovkubín“ z minulého storočia. To, že hrá aj v GAZDASGRIND a PSEUDOSAPIENS (kde väčšinou spieva melodicky) mu len hrá do kariet, pretože vie, ako to hrať aj na tvrdú stránku, no pritom nestratiť nič na frázovaní a melodike.

Revúčania sa debutovým albumom zapísali do death metalových kníh slovami: „My Vám ešte veľakrát nakopeme riť!“. Ako debut to pôsobí veľmi stabilným dojmom s kopou smrtiacich riffov, dráždivých melódií a záhrobnej atmosféry až vás z toho bolí zadok, no pritom si pískate.

Hodnotenie: 7/10

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/bloodyredemptionRA/
http://bandzone.cz/bloodyredemption

Bloodcut - The Old Cemetery Stories

Bloodcut – The Old Cemetery Stories

BLOODCUT – „The Old Cemetery Stories“ (Support Underground, 2017)

V sile jednoduchosti, priamočiarosti a zdvihnutých ukazovákov k modernizácii a progresu ostaneme aj pri ďalšom diele. Martinčania si po prvom EP nedali pokoj a prichádzajú s debutovým albumom, ktorý pokračuje a nikam neodbočuje od prvého EP.

Toto dielo v sebe skrýva totálne spontánnu atmosféru. Počas jeho počúvania mám stále pocit, ako keby som bol priamo s kapelou v skúšobni (aj zvukovo) a oni do mňa hustia nedávno najammované riffy. Všetko, čo práve vymysleli, rovno zahrali, bez zbytočných odbočiek, či vychytáviek. Ako to vyjde zo srdca, tak to ide do rúk a potom rovno na CD. True pure jednoduchosť, priamočiarosť a surovosť.

Žiadne nové postupy, zlepšováky, nebodaj optimalizácie sa tu nevymysleli, všetko, čo bolo zadané v rokoch 80/90-tych sa tu poriadne naštudovalo, vypilovalo v skúšobni a hrá naďalej. Nič nové nám to síce neprinesie, ale zato ako nostalgická dávka to funguje ako otrava na potkany.

Riffy sa do uší zarezávajú ako ostré a zároveň hrdzavé žiletky, vokál znie ako sme práve zobudili nájomníka cintorína, zvuk poriadne špinavý, ako keby sa s tým moc hlavy nelámalo, no zato to pridáva hudbe dávku špinavosti práce pohrebníka. Čo by to bolo za vykopávanie hrobov, keby sme ostali čistí.

Ľudia zvyknutí na kryštálovočistú produkciu to zhodia z uší s hrôzou, keď ti však „garážová“ špina nevadí a máš rád hudbu, ktorá má ťah, krvilačné riffy a jednoduchý staroškolský vokál, tak môžeš zaspomínať na staré death metalové časy aj touto cestou.

Hodnotenie: 5,5/10

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/Bloodcut/
http://bandzone.cz/bloodcut

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.