Deathoskop lvl 1. – PERVERSITY & MORDUM

titulka - Perversity a Mordum

Tento mimoriadne plodný rok na death metal zasiahol aj naše územie. Počas celého roka sa na svet vynorilo toľko kvalitných nahrávok, až mi to nedalo spávať. Prečo som taký lenivý a nevenujem viac času nášmu metalu? Zožieralo ma to už dosť dlho až nadišiel čas na zmenu. Dosť bolo! Vzhľadom na to, že môjmu srdcu je práve death metal najbližší, tak som sa rozhodol založiť rubriku čisto venovanú slovenskému death metalu! Predstavujem Vám DEATHOSKOP! V každom článku si rozoberieme vždy dve nahrávky, začneme všetkým smrtiacim, čo vyšlo na našom území tento rok (čaká nás dosť klenotov) a možno sa pozrieme aj viac do minulosti. Štartujeme!

Perversity - Idolatry

Perversity – Idolatry

PERVERSITY – „Idolatry“ (Metal Age Productions, 2017)

Začnem hneď z ostra a od toho najsmrtiaceho, čo táto krajina vyplodila tento rok. Prešovčania sa minulým EP „Infamy Divine“ začali ponárať do temnejších a ponurnejších vôd. Do miest, kde kráľovstvo majú založené MORBID ANGEL, IMMOLATION alebo INCANTATION. Atmosféra ponurá, temnota sa do vás vryje z každej strany a ostáva z Vás len pustá kostra. EP predstavovalo silný výhľad do budúcnosti a potom to prišlo!

„Idolatry“ všetko vybudované na EP-čku posunulo ešte na vyššiu úroveň. Atmosféru ešte viac prekopali až vytvorili doslova mysteriózny monolit, počas ktorého doslova mrazí. Hĺbka atmosféry sa dá doslova krájať, až si občas pripadám ako počas krvavého rituálu, kde sa s obetami pre najvyššieho temného lorda nešetrí a ku konci zisťujem, že tá obeť som vlastne ja. Desivá záležitosť, ktorá už hraničí s umením.

Sila riffov predstavuje hnacú silu albumu. Ich melodika je záhadne ladená s ostrými hrotmi, ktoré sú mimoriadne ostré. Ostávaš stále v strehu, nikdy nevieš, z ktorej hmly sa vynorí a keď to príde, tak ťa to poriadne poškrabe. Zároveň je gitarová práca priam bezodná a výnimočne nápaditá a pestrá. Má svoju hĺbku, silnú dávku tajomna a hlavne to má dušu (čiernu!).

Niekedy nie je umenie hrať čo najtechnickejšie a najprogresívnejšie, dôležité je aby štruktúra skladieb zapadala do seba a celé to držalo ako jeden veľký chrám. Presne o tomto je hudba PERVESRITY. Ich piesne sú sami o sebe veľmi silné monolity, ktoré nemajú slabé miesto a držia tak pokope ako najtemnejší palác z Lovecraftových poviedok.

Kazateľ sa na tomto albume povýšil na vyššiu úroveň. Pridal viac do hĺbok a tým tento hudobný materiál posunul ešte do vyšších sfér. Zvukovo je to priam ukážková práca, ako majú znieť nástroje v temných death metalových sférach a čo povedať na obal albumu? Ten dokonale vystihuje atmosféru albumu a jeho stredoveké tajomstvo.

„Idolatry“ nie je len slovenský death metalový album roka (áno, predbehujem, ale neprekoná ho nič, to uvidíte sami). Je to smrtiace umenie! Vytvorenie takto silného albumu nám môžu závidieť aj veľké mená zo zahraničia. Prešovčania vytvorili monolit skazy, ktorý je už teraz zapísaný ako jedna veľká legenda!

Boli sme aj na návšteve v skúšobni! Piesne si môžete kuknúť TU a videorozhovor TU.

Hodnotenie: 9,5/10

Link na kapelu:
https://www.facebook.com/perversityband/
http://www.perversityband.com/

Link na vydavateľa:
http://www.metalage.sk/

Mordum - And What Is The Truth

Mordum – And What Is The Truth

Mordum – „And What Is The Truth?“ (Support Underground, 2017)

Na východe ostaneme aj pri ďalšej nahrávke, zavítame ku znovu obnoveným MORDUM. Tí sa medzičasom trošku rozkmotrili. Rady opustil pôvodný basák a bubeník. Našťastie bubenícke miesto zatiaľ zapriahol Robo Kuzma. Ako to on všetko stíha? To už je súčasnosť, my sa však presuňme viac do minulosti, kedy vznikol ich „comebackový“ album – „And What Is The Truth?“.

Rozhodne im odvaha nechýbala a poriadne pritlačili na pílu. Všetko zrazu je agresívnejšie, viac od podlahy a rezavejšie. Svojím spôsobom aj priamočiarejšie. Pod tým si však nepredstavujte jednotvárnosť. Nápadov je tu dosť a kopec dravých riffov sa na vás vyvalí ani neviete ako a ostanete potom poriadne zmasakrovaní. Z čista jasna nás prekvapia aj sóla alebo vyhrávky, ktoré pripomínajú old school death ala DEATH či PESTILENCE.

Práve tie riffy sú alfou-omegou celej nahrávky. Cítiť z nich hnilobu 90´s death metalu, smrtiaci podtón za každou melódiou, dravosť a mladistvé nasadenie a kopec nápadov skúsených muzikantov. Všetko dokopy by sa to dalo nazvať, že tie gitary majú šťavu, drive a nenudia ani sekundu. Vďaka tomu znie mordumský death tak agresívne a ničivo!

Gitaru vzal do ruky a za mikrofón sa postavil Ľubo Lokša (známy to ničiteľ z CONTEMPT), ktorý pridal MORDUM novú tvár. Vokál poňal na dve variácie – masakrálny growling a poriadne divoký až diabolský škrekot. Celé to dáva hudbe to, čo si žiada – zbraň na hromadné ničenie!

Nahrávka má ako celkom neuveriteľnú silu, ako jeden veľký kamión idúcu na plné gule dole kopcom a pritom zrážajúci civilistov zaradom a bez zľutovania. Je to poriadne vražedná jazda bez súcitu!

Cassovia death metal vypustil do sveta opäť poriadnu šelmu! Ak máš rád dravú a priamočiaru hudbu založenú na poriadne ostrých riffoch. Skoč po MORDUM, určite ti nakope prdel!

Boli sme aj na návšteve v skúšobni! Piesne si môžete kuknúť TU a videorozhovor TU.

Hodnotenie: 7,5/10

Link na kapelu:
https://www.facebook.com/mordumsk/
http://bandzone.cz/mordum

Link na vydavateľa:
http://www.supug.cz/

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.