DEATHCRAFTED: „Mix moderného a oldschoolového metalu po každej stránke.“

DEATHCRAFTED - Deathcrafted

Lukáš Trón nemá čas na nudu. Popri kapele IRIA zvláda projekty ako MERGED IN ABYSS, SORDID MALICE či SIK SALVATION (isto som na niektorý ešte zabudol) a dnes vám predstavím ďalšiu čerstvú záležitosť. Tentokrát spojil prvky black metalu a deathcoru a výsledok pomenoval ako DEATHCRAFTED. Všetko nám predstaví sám Lukáš.

DEATHCRAFTED - Deathcrafted

DEATHCRAFTED – Deathcrafted

Ahoj, prichádzaš s novým projektom DEATHCRAFTED. Máš vôbec nejaký voľný čas? Čo ťa motivuje k tomu, aby si založil ďalší nový projekt? Nemáš ich už dosť?

Ahoj! Haha, to sa ma pýta veľa ľudí. Ale áno mám, lebo môj proces tvorby matrošu je taký, že keď zrobím jednu vec (hoci len nejakú základnú kostru), tak ju nechám trochu odstáť a za ten čas robím na inej veci, väčšinou iného štýlu. Takto sa mi to dosť osvedčilo, lebo si viem dať odstup bez toho, žeby som bol nečinný. Na tento rok mám ešte pár vecí z iných projektov pripravených, a na ďalší rok si dám takú menšiu pauzu, ale neviem ako dlho mi vydrží, haha. No a motivácia je prostá – muzika ma veľmi baví a nikdy jej nemám dosť!

Tentokrát si spojil prvky black metalu (až takého symfonického) a deathcoru, čím to vyznieva ako akýsi hybrid moderného a starého metalu. Prečo si sa rozhodol pre takúto kombináciu? Ty ako vnímaš tento projekt po hudobnej stránke?

Tak v podstate si si pekne na otázku odpovedal, hehe. Išlo mi presne o vytvorenie takého mixu medzi moderným a oldschoolovým metalom, a to po každej stránke. Chcel som skúsiť niečo nové, a keďže už deathcore nepočúvam, lebo ma prestal baviť, tak som si povedal, že skúsim niečo, od čoho mám celkom ďaleko. Ale keďže deathcore robiť neviem tak som sa snažil použiť z neho iba nejaké prvky, ako napríklad breakdowny, a zmixovať to s tým, čo mám rád. Môj prvý pokus o deathcore bol už v 2018, ale nejako som to nechal tak (išlo o skladbu „Frigid“, ktorá je aj na EP) a teraz som sa rozhodol k tomu vrátiť a niečo s tým zrobiť.

Vydané EP si pomenoval rovnako ako názov, čiže „Deathcrafted“. Čo tento názov znamená pre teba?

Keď som rozmýšľal nad názvom projektu, tak som chcel niečo, čo bude vyvolávať hrôzu, v takom oldschoolovom šate, a hovoriť o tom, že sme svojím spôsobom všetci nástrojom smrti vzhľadom na všetko, čo sa zatiaľ za celú ľudskú existenciu stalo.

Obal EP zdobia špinavé a dorezané ruky. Čo symbolizujú?

Presne to, čo som spomínal v predošlej otázke. Chcel som znázorniť, že aj keď človek porobí hocikoľko škody, tak sa nikdy nepoučí a nikdy nebude mať dosť.

Celú nahrávku si si vlastne nahral sám. Ako dlho trvá proces, keď si musíš vymyslieť linky na kompletne všetky nástroje?

Asi to záleží od nálady, haha. Fakt neviem, vždy je to inak. Toto mi napríklad trvalo celkom dlho, lebo deathcore robiť neviem, ale blackové časti boli zrobené raz dva.

EP si si nahrával sám vo svojom White Death Studio. Radíš sa s niekým o výslednom zvuku, či všetko zvládaš sám?

Väčšinou sa radím s Nihilom, lebo sa do toho vyzná, ale tentoraz som potreboval dosť veľkú pomoc od youtube tutoriálov, žeby som zvuk zrobil trochu modernejší a technickejší ako mám vo zvyku, ale zas som to nechcel preháňať, aby sa tam zanechal aj ten oldchool.

Ako hostí si pozval Ady Hnat a Michael Moscak (ETTERNA) a Yokai-a. Čím ťa oslovili, že si si vybral práve ich?

Všetci títo chalani sa do core scény rozumejú viac ako ja, a nechcel som na nahrávke byť zase sám, tak som si ich zavolal, aby nahrávku ozvláštnili. Ady a Mišo nahrali brutálne sólo, z ktorého mám doteraz zimomriavky, no a Yokaia mi odporučil práve Mišo, lebo robí svoju vlastnú (nie metalovú) hudbu, a po vypočutí jeho nahrávky som uznal za vhodné ho osloviť na hosťovanie.

EP je vonku, dočkáme sa aj plnohodnotného albumu?

Tak albumu neviem, ale ešte tento rok bude vonku druhé EP, ktoré už ale bude úplne iné a deathcore vymizne. Po inštrumentálnej stránke je už celé nahraté aj zmixované a musím povedať, že to to najtemnejšie, najbrutálnejšie, najrýchlejšie a najepickejšie, čo sa mi zatiaľ podarilo zrobiť, takže sa je fakt na čo tešiť.

DEATHCRAFTED ostane navždy vo fáze tvojho projektu, či by si ho rád premenil aj na regulárnu kapelu?

Toto je fakt iba projekt, naživo chcem hrať iné svoje projekty, ale tak človek nikdy nevie.

Linky na projekt:
https://www.facebook.com/deathcrafted
https://deathcrafted.bandcamp.com/releases
https://www.instagram.com/deathcrafted/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.