DARKER SUN: „Chceme spájať to čo sa nám páči a to bez obmedzení či nejakých hraníc.“

Darker Sun - A Gift From Gods

V Bardejove sa zrodil zaujímavý projekt – DARKER SUN. Stoja za ním dve temné entity – Aankh a Numquam III a miešajú prvky atmosferického „scifi“ death metalu, post-metalu a mohutných groove riffov. Dokopy to znie odvážne, mohutne a atmosfericky. Nadišiel čas, aby som vyzistil viac informácií.

Darker Sun

Darker Sun

Musím sa priznať, že o Vás počujem prvýkrát. Môžete sa predstaviť? Ako ste sa dali dokopy?

Ako už názov hovorí, sme Darker Sun, projekt, ktorého jadro tvoria dvaja členovia. „Numquam III“ sa stará o gitary a „Aankh“ má na starosti bicie a všetko čo sa týka výsledného zvuku a nahrávania. Poznáme sa veľmi dlho a spojili nás rovnaké názory na tvorbu ako aj prístup a odhodlanie. Na čerstvo vydanom EP o ktorom ešte bude určite reč sa s nami (session) podielali aj Marek „Angren“ Kaščak – vokál a Michal „Hego“ Hegedüš – basgitara, za čo týmto chalanom ďakujeme.

Na jednej strane zniete atmosfericky – až do post vôd a na druhej strane idete do mohutných „groove“ riffoch. Prečo ste zvolili takúto kombináciu a čo chcete svojou hudbou povedať?

Aankh: Tvoríme podľa našich nálad a pocitov a v prvom rade chceme v našej muzike spájať to čo sa nám páči a to bez obmedzení či nejakých hraníc, ktoré tak často idú ruka v ruke so škatuľkovaním a nálepkami. Preto z našej hudby počuť a cítiť veľa rôznych postupov, ktoré sme sa snažili spojiť k našej spokojnosti.

Taktiež sa vo vašej hudbe nachádza kopec „elektro“ zvukov. Tiež si ich vytvárate vy alebo odkiaľ prichádzajú?

Aankh: Dojem môže klamať, keďže na všetky iné linky okrem bicích, gitár a bass gitary nepoužívame nič iné iba gitaru a patričné efekty, žiadne sample či elektrozvuky. Všetky tieto „zvuky“, ktoré počuť v nahrávke, sme si prakticky vyrobili pracne sami, takže ide o unikátne zvuky.

Vydali ste čerstvé EP s názvom „A Gift from Gods“, čiže dar od Bohov. Čo je tým darom?

Numquam III: „A gift from gods“ znamená, že sme boli všetci, (až na pár výnimiek samozrejme) obdarení rozumom. Preto je naša lyrická stránka o úniku z tohto sveta, kde sa tento dar (ľudský rozum) nepoužíva v prospech ľudí, do iných svetov…nám neznámych.

Nahrávku otvára inštrumentálna „Searching for the inner Light“. Bolo to myslené ako Intro?

Numquam III: Nie, „Searching for the inner light“ nebolo myslené ako intro. Je to jednoducho inštrumentálna skladba, takých máme viac a do budúcna plánujeme našu tvorbu upriamiť práve na výhradne inštrumentálnu.

V tretej piesni „Spherical Tomb“ nájdeme aj melodickejší spev. To je tiež Mareková práca?

Aankh: V tejto skladbe je okrem Marekovho vokálu aj vokál ženský a myslím, že je zjavné ktorý z tejto dvojice vokálov zastupuje melodickú časť spevu.

Darker Sun - A Gift From Gods

Darker Sun – A Gift From Gods

Obal EP pôsobí na mňa moderným a „scifi“ dojmom. Kto je jeho autorom? Čo je to za loď, ktorá vypúšťa zo seba lasery? Alebo je to niečo iné?

Aankh: Obal je tiež naše dielo, symbolizuje presne to, čo sme chceli vyjadriť hudbou aj názvom EP. Stačí sa naň pri počúvaní trochu zahľadieť.

EP vyšlo zatiaľ len digitálne. Chystáte aj fyzickú verziu?

Numquam III: Toto je veľmi zaujímavá otázka. Povedzme, ešte v 90-tych rokoch neostávalo ľudom nič iné iba hromadiť pásky a cd-čka, no v dnešnej digitálnej dobe je to trochu zbytočné. Áno, prehrávanie hudby z fyzického nosiča má v ideálnych podmienkach niečo do seba, no za cenu zbytočného mrhania prírody a vedomím, že každý disk alebo iné médium nakoniec skončí kdesi v odpade to aspoň pre nás vydávať na kružku nemá zmysel.

Skombinovať tieto hudobné svety isto nebolo jednoduché, ale musím povedať, že to celkom vyšlo. Kde ste boli nahrávať a kto sa Vám staral o zvuk? Akú zvuk ste chceli dosiahnuť?

Aankh: Nahrávanie sme si riešili sami. Dali sme dokopy potrebnú techniku, know-how a ostatné už išlo samo. V prvom rade sme chceli v našej hudbe a zvuku zachovávať značnú atmosféru, keďže je pre nás veľmi dôležitá. Spojiť to s ostatnými postupmi nebolo jednoduché, no nakoniec sa nám to podarilo. Bola za tým kopa driny, no s výsledkom sme spokojní a dúfam, že si v našej hudbe nájde svoje, každý, kto jej dá šancu.

Na toto obdobie blbá otázka, ale chystáte sa vyjsť aj na pódia? Keď to bude reálne.

Numquam III: Aj táto vec nás dvoch spája. Koncertovanie nie je to, čo vyhľadávame, keďže radšej investujeme čas do tvorenia a nahrávania nových vecí.

Aankh: Aj v prípade, že by sme o tom začali v jeden nepravdepodobný deň rozmýšľať nebolo by to ľahké. Sme dvaja a nájsť človeka podobne zapáleného a odhodlaného investovať kopec času, práce a prostriedkov do našej veci je prakticky nemožné, keďže kvázi muzikantov neochotných vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a pritom sa hrať na hviezdy je všade ako húb po daždi. Česť výnimkám samozrejme.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/Darker-Sun-339821520072659/
https://darkersun.bandcamp.com/album/a-gift-from-gods-ep

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.