DAGGEROSE: „Sabbathovská ťažkopádnosť a Testamentovská thrashovosť.“

DAGGEROSE - Tombkeeper

Na našej scéne sa vynoril veľmi zaujímavý debutový album. Nesie sa v duchu US power/thrashu s nádychom starého doom metalu. O čom vravím? Ide o kapelu DAGGEROSE a ich album „Tombkeeper“. Čo je to za kapelu? Ako znie? O čom majú texty? Prečo im je egyptská tematika blízka? Všetko som sa dozvedel.

DAGGEROSE

DAGGEROSE

Ako ste sa ako DAGGEROSE dali dokopy?

Hlavná myšlienka kapely DAGGEROSE vznikla na gréckom Rodose v roku 2009. Keď sme tam s kamošmi žúrovali. Basgitarista Rado Godál a ja sme sa tam dohodli na tvrdej a temnej metalovej kapele. Po návrate sa pridal gitarista Duri „Big D“ Bránsky. Začali sme skladať materiál a prijali meno 999HERETIC. Po pár týždňoch nastúpil do kapely talentovaný spevák a gitarista Martin. Ten však v roku 2010 z pracovných dôvodov odišiel a začal som vrešťať od bubnov. Kapela trocha zmenená vplyvom Tool a Triptykon zmenila mierne zvuk a neskôr aj názov na TRIPLE GODDESS. No zároveň s touto zmenou spolok trocha zaspával. Do tohoto stavu prišiel do kapely spevák Harvey Rabensblut Havran. Ten zmenil názov na konečné DAGGEROSE. Staré skladby pretextoval aj keď na rovnakú tému, ako boli pôvodne, za čo si jeho textársky um moc vážim a kapela sa pomaly vyvíjala k US power/thrash metalu. Ale aj keď sa snažíme o US power/thrash škatuľku, tak sa na nikoho nechceme podobať.

Kapela už v roku 2012 začala úspešne koncertovať po Slovensku a v roku 2014 nahrala demo s názvom „Demo(N)“. No v roku 2016 sa nečakane rozpadla, aby sa v roku 2018 obnovila a nahrala debut.

Ako by ste opísali svoju hudbu?

Naša hudba je tvrdá a nie na prvé počutie. Nie je veselá, ale ani prvoplánovo depresívna. Máme doomové aj thrashové pasáže. Máme US power metalovú náladu, ale nájde sa tam aj úplný old school metal, či ten progresívny. A myslím, že v celkom konzistentnom celku.

Kde ste boli nahrávať debutový album?

Nahrali sme ho v legendárnom českom štúdiu SHAARK. Nahrávali sme ho pred letom tohoto roku a naživo. Takže čistá práca aj s mixom 24 hodín a medzi tým veľa alkoholu a smiechu.

Akú ste mali predstavu o jeho zvuku?

Chceli sme aby nebol moc veselý a striedali sa tam hlavne dva extrémy. A to Sabbathovská ťažkopádnosť a Testamentovská thrashovosť, čo sa celkom podarilo. Nájdu sa tam aj progresívnejšie, ale aj úplne oldschool pasáže. DAGGEROSE robia len čo ich baví a neslúžia trendu, alebo cudziemu vkusu.

DAGGEROSE - Tombkeeper

DAGGEROSE – Tombkeeper

Kto vám robil cover a prečo práve egyptský motív?

Obal pre nás nádherne nakreslil Austrálčan Steve Lehmann. Egyptská tématika sa objavila v texte „Tombkeeper“ a keďže nám to pripadal super názov pre CD, tak aj obal bol celkom jasný. Egyptská tematika to je Harveyho téma. Ak existuje reinkarnácia, tak on bol v niektorom z tých životov faraón. Nemyslím mravec, ale vládca Egypta.

O čom vraví lyrická stránka albumu?

Nemáme na debute jednotlivý textový koncept. Každá vec je o inom. Máme lovecraftovskú tému, proti vojnovú, hnusné zneužívanie detí kňazmi, jedno klasické rockové klišé, jeden lovesong, nejaké medziľudské vzťahy, Egypt atď.

V akom formáte vyšiel album?

Album vyšiel elektronicky, ale v decembri vychádza CD u firmy s ktorou spolupracujem 10 rokov. Volá sa Mars Group.

Chystáte aj koncerty?

Momentálne máme pred nami koncerty:
30.11. Včelín Pub – Martin
13.12. Flame Music Bar – Bratislava (Krst CD)
21.3.2020 Club 61 – Senica
Ďalšie sa riešia.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/Daggerose/
https://bandzone.cz/daggerose

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.