CRESSET a ich ,,Obscurantism“

CRESSET - Obscurantism

Black metalisti CRESSET vypustili do sveta debutový album „Obscurantism“. Ide, na jednej strane, o dravú a hutnú jazdu a, na druhej strane, o pestrú a atmosferickú dávku black metalu. Rovno som oslovil kapelu s pár otázkami.

CRESSET - Obscurantism

CRESSET – Obscurantism

O vašej kapele u nás nemáme žiadne informácie. Mohli by ste nám na začiatok povedať niečo o vzniku kapely?

Vznikli sme v roku 2014. Vtedy sme nahrali aj prvé EP „Conqueror Worm“, ktoré kvôli viacerým obštrukciám vyšlo až v roku 2017. Ako začínajúca kapela sme o sebe nechceli hovoriť, kým nebolo reálne o čom.

Vaša podoba black metalu je hutná, rázna, agresívna, no zároveň pestrá, dynamická, ale aj atmosferická. Ako vy vidíte svoju hudbu?

Moc sme sa nad tým nezamýšľali popravde. Ja to osobne vnímam ako black metal, s tým, že dávame viac priestoru pre basgitaru. Bližšie špecifikácie necháme na hudobné magazíny.

V roku 2017 vám vyšlo EP „Conqueror Worm“, no debut až o 4 roky na to. Čo vás zdržalo?

Niekoľko vecí. Po tom ako vyšlo EP sme sa venovali nejaký čas mimo kapelným aktivitám. Ten istý rok v auguste umrel náš priateľ Samuel Samos, známy svojim grafickým štúdiom Folkingrimm.

V spolupráci s viacerými kapelami ako napríklad Concubia Nocte, Saltus, She atd. sme nahrali tribute album „Grave of fire, Seal of stars“, kde sme prispeli rovnomennou skladbou. Participácia na tomto albume nás trocha odklonila od nášho hudobného smerovania, lebo spomínaná skladba bola viac ovplyvnená pagan black metalom, z rešpektu k Samovi.

Debut „Obscurantism“ bol kompletne pripravený koncom roku 2019. Koncom decembra sa nahrali bicie, zvyšok nástrojov, okrem vokálov začiatkom roku 2020. Príchodom pandémie sme bohužiaľ dostali nechcenú pauzu a nahrávanie sme dokončili až v lete toho istého roku. Rovnaký problém nastal pri mixovaní, keďže nás zastihla druhá vlna so zákazom cestovania z okresu do okresu a štúdio sa nachádza v inom okrese. Tým pádom sme mohli všetko dokončiť až tento rok.

Debutový album ste nazvali – „Obscurantism“. Prečo práve koncept „spiatočníctva“ a o čom všetko vraví vaša lyrická stránka?

Spiatočníctvo, alebo skôr tmárstvo je pojem, ktorým sa v období reformácie cirkví označovali rôzne katolícke praktiky. Či už sa jednalo o predávanie odpustkov, koncept očistca alebo klaňanie sa relikviám. Tak isto pod tým pojmom možno chápať vedomé zavádzanie.

Texty sú inšpirované týmito praktikami a rôznymi formami náboženského šialenstva: spomínané klaňanie sa relikviám, modloslužobníctvo, prípadne pietne bratstvá podstupujúce sebatrýzeň a stredoveká eskatológia.

Tu by som chcel podotknúť, že o texty sa postaral – Skutky Rohatého, tieňový člen kapely a sú rovnocennou súčasťou s hudobnou zložkou. Bez toho aby si poslucháč prečítal aj texty, nebude mať kompletný zážitok z albumu.

Záver piesne „Offering“ mi pripomína až NEUROSIS či dokonca jemne aj ELECTRIC WIZARD. Čerpali ste inšpiráciu aj od takýchto „sludge/stoner“ kapiel?

Neurosis, Electric Wizard, ale aj iné doom metalové kapely a kapely s výraznými basgitarami ako Necromantia alebo Mortuary Drape boli rozhodne inšpirácia.

Dve piesne majú názov po latinsky – „Iuste Iudicate Filii Hominum“ a „Il Sangue Dei Monaci Guerrieri“. Prečo je tomu tak?

„Iuste Iudicate Fillii Hominum“ v latinčine znamená „právo súdiť synov človeka“ a bol to názov pre zákon, ktorý umožňoval mučenie na území Rakúsko-Uhorska. Text pojednáva o mučení z pohľadu inkvizítora.

„Il Sangue Dei Monaci Guerrieri“ znamená krv bojovných mníchov a je to referencia na povery a mýty obklopujúce križiacke rády.

Kde ste boli nahrávať a akú ste mali predstavu o výslednom zvuku?

Nahrávali sme v Tryzna Studio so Svarthenom z Aeon Winds. Mali sme od začiatku predstavu ako chceme, aby album znel. Svarthen samozrejme má svoj rukopis a skúsenosti, ktoré sa na konečnom výsledku odzrkadlili.

Art na covere albumu vyzerá veľmi tajuplne a zároveň temne. Kto je jeho autorom a čo symbolizuje?

Autorom je grafička Luba Šoutová, alebo aj Ljubnaig.

Ako sme spomínali, eskatológia bola jednou z hlavných inšpirácii na album a toto je naša vizuálizácia na danú tému. Je to naša verzia Memento mori.

Album vyšiel ako limitované CD pod Hexencave Prod. Prečo práve toto vydavateľstvo si vás získalo?

Hexencave je možno menšie vydavateľstvo, za to má ale stabilnú distribúciu a kvalitné vydania. Oslovili sme pár labelov, medzi nimi Hexencave a bola nám ponúknutá spolupráca s ktorou sme spokojní.

Viem, že teraz je to asi blbá otázka, ale plánujete nejaké koncerty na podporu albumu?

Momentálne vôbec, chceme sa venovať písaniu druhého albumu.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/Cresset-332957230780641
https://cresset.bandcamp.com/

Link na vypočutie:
https://hexencave.bandcamp.com/album/obscurantism

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.