CRANIOTOMY: 23 rokov verní brutálnemu štýlu, no došlo aj na inovácie

CRANIOTOMY - Ripped Out By Violence

Mäsiari z Hlohovca – CRANIOTOMY prichádzajú s novým albumom „Ripped out by violence“. Svet už devastuje prvý singel „Sample of immoral anatomy“ a musím povedať, že o plnotučný slamming nebude núdza. Na albume dokonca započujeme aj dvoch špeciálnych hostí a texty pochádzajú z pera hororového autora. Všetko sme prebrali v rozhovore.

CRANIOTOMY - Ripped Out By Violence

CRANIOTOMY – Ripped Out By Violence

Ahojte, do sveta ste vypustili novú skladbu „Sample of immoral anatomy“, ktorá opäť reže do surového mäsa. Hudobne ostávate verní svojmu trademarku – slamminng, technika a rýchle nájazdy. Celý album sa bude niesť vo vašom čistokrvnom rukopise alebo dôjde aj na experimenty?

Ahoj, dík za povzbudenie. Čistokrvný rukopis to tak úplne nebude, ale samozrejme feeling Craniotomy ostáva, až na pár pasáži, ktoré sú máličko iné možno melodickejšie alebo aj hardcorovejšie ako reefs doposiaľ. Okrem toho sa zväčšilo aj spektrum vokálnej stránky, nakoľko na albume hosťujú dvaja speváci z kapiel TRACRIOMY a REALMS OF CHAOS. Avšak nejakú senzáciu nehľadajte. Stále sme totižto verní tomu nášmu brutálnemu štýlu a to už vyše 23 rokov.

Pieseň otvára siréna, ktorá mi pripomína horor Silent Hill. Je to intro celého albumu, či len tohto singlu?

Áno, je to úvodné intro, ale na albume sa ich nachádza viac + bonusové outro.

Názov by sa dal preložiť ako vzorky/ukážky nemorálnej anatómie. O čom presne rozpráva text?

Čo sa týka textu a nielen tohto, ale vlastne všetkých, v prvom rade sa chceme poďakovať Lukášovi Plaštiakovi (Mrkva) za jeho hororom pomätenú myseľ, ktorá tie texty vytvorila. Je cítiť, že Lukáš je fanúšikom hororovej scény a kľudne môže začať písať aj scenáre k rôznym gore hororom. Konkrétne tento gore text je o chorej mysli bližšie neidentifikovateľného experimentu ženského pohlavia, ktoré sa nečakane stane ešte chorejším a experimentálnym spôsobom sa stane nositeľom nového života. Zvráteným pohľadom na realitu však táto chorá myseľ nedokáže prijať, že by experimentálny plod už nemal byt súčasťou symbiózy, tak sa pokúsi tento proces vrátiť späť, samozrejme, primitívnym spôsobom – ihla vs. nit. Takto si dokáže ukojiť svoj tzv. materinský pud.

Pieseň sa bude nachádzať na chystanom novom albume „Ripped out by violence“, čiže vytrhnutý násilím. O čom vraví názov vášho nového diela?

Názov albumu nemá žiadnu hlbšiu myšlienku na pozadí. Viac-menej je to názov vytvorený tak, aby zapadol do skupiny názvov typických pre Craniotomy a nijako nevyčnieval z radu. Je priamočiary a presný ako keď mäsiar z radosti delí mäso od kosti a keď mu nejde, tak to vytrhne proste násilím. Názov spája v sebe brutalitu a tvrdosť, tak ako naša hudba na novom CD.

Craniotomy

Koľko piesní bude na albume a aký bude dlhý?

Na albume bude 8 skladieb + outro, čiže spolu 9 trackov, ktoré majú cez 31 minút.
Piesne:
„Sample of immoral anatomy“
„Collector of inert bodies“
„Sadist´s gallery of skin pictures“
„Drowned in alimentary canal“
„Resonances of the cutted and chopped heads“
„Killed, necropsied and boilet“
„Innocet sustenance“
„Without symptoms of life“
„Outro“

Kde ste boli nahrávať a aký zvuk ste chceli dosiahnuť?

Boli sme opäť v starom známom ostrieľanom štúdiu Shaark v Českej Republike, ale mastering sme tentokrát robili v Holandsku u gitaristu z KORPSE v GLDCHN štúdiu. Zvuk sme chceli dosiahnuť zhruba taký ako vidíš a počuješ na úvodnej skladbe. Btw. onedlho vyhodíme druhý kúsok v poradí na albume.

Cover albumu pripomína vaše posledné albumy – gore, krv, dievčina…nerozmýšľali ste nad nejakou zmenou? Či práve tento typ obalu najlepšie vystihuje vašu hudbu? Mal ho na starosti ten istý umelec ako naposledy?

Pri obale albumu už chceme ostať doslova verní tomu nášmu ksichtu, keď sa to tak dá vôbec povedať. Chceme nech ľudia vedia bez váhania, že toto bude najskôr nové Craniotomy už podľa coveru. Paradoxne tento obal už nerobil Lukáš Lancko z ISIS štúdia, ale chalanisko z Anglicka RAINSONGDESIGN, ktorý tiež mimochodom vytvára neskutočne covers aj veľkým kapelám ako aj obaly známym filmom a pod. Čeknite si jeho stránku, fakt je na čo pozerať! Robí podobne realistickým štýlom ako Lukáš z ISIS, tak práve preto sme si vybrali jeho.

Na albume si zahosťovali dvaja vokalisti – Oliver (ex-TRACRIOMY) a Martinus (REALMS OF CHAOS). Prečo ste sa rozhodli práve pre týchto dvoch? Čím si vás získali? V ktorých piesňach ich budeme môcť počuť?

Tak Olivera a Martinusa veľmi dobre poznáme, mali sme s nimi už nejaké aktivity v minulosti, majú výborne hlasy, sú to fajn ľudia a skvelo sa nám hodili a zapadli do kompozície niektorých songov. Oliver v pozadí kvíľuje, dá sa povedať, že skoro v každej skladbe a Martinusa budete počuť v štyroch songoch, myslím že veľmi zreteľne. Sme neskutočne radi, že ich tam máme. Hodne to oživilo, vyplnilo a dodalo nahrávke pestrosť a zároveň aj brutalitu.

Album vyjde pod vašim domácim vydavateľstvom Amputated Vein Records. Natoľko vám vyhovuje, že ste ani nerozmýšľali nad zmenou?

Tú sme veľmi špekulovať nechceli, keďže Masakatsu z Amputated Vein Records okrem veľkej distribúcii po celom svete a hlavne v Ázii, nás podporuje aj po finančnej stránke, čo v dnešnej dobe ti zagarantuje máloktorý vydavateľ.

V akom formáte vyjde album a kedy sa ho dočkáme?

Zaťiaľ vo formáte CD, začali diskusie aj o LP ale to ešte nechcem predbiehať, nič nie je isté. Album vychádza vo februári budúceho roka a to iste je! Bude aj kopec rôzneho merchu, tak len treba sledovať naše stránky na FB alebo Insta, prípadne www.craniotomy.sk a striehnuť.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/CRANIOTOMY-109691269053162
http://www.craniotomy.sk/
https://www.instagram.com/craniotomyofficial/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.