CRANIAL VOID – moderný death metalový útok na svetovej úrovni

CRANIAL VOID - Celestial

Po dlhom obchádzaní sa mi do uší dostala nahrávka s názvom „Celestial“ od kapely CRANIAL VOID. Ako prvé ma uchvátilo to, že to vôbec neznelo slovensky, ale ako niečo svetové – vymakaný zvuk, prepracované skladby, kopec nápadov a hlavne, prvotriedna dávka moderného death metalu. Rovno som chalanov oslovil s otázkami.

CRANIAL VOID

CRANIAL VOID

Ahojte, poďme od začiatku – ako sa začala písať história vašej kapely?

Ahoj – v prvom rade ti veľmi pekne ďakujeme za záujem o rozhovor. Kapela vznikla niekedy v roku 2009, v zostave piatich členov. Rok na to prišiel do kapely Silvo na post klávesáka, ktorého ešte počuť na našom EP „Existence“. Po čase nášho pôvodného basgitaristu Tomáša vystriedal na tomto poste Rišo a nejaký čas na to odišiel Silvo. V súčasnej ustálenej zostave fungujeme od roku 2013.

Hudobne mi zniete ako modernejší death metal s melodickými, ale aj technickými prvkami s jemným presahom do deathcoru. Ako sa vy hudobne definujete?

Myslím, že si nás pekne opísal priamo v otázke. Sem-tam sa ešte nájdu prvky black metalu a post-rockových atmosférických riffov. Popravde si na tom príliš nezakladáme.

Prečo práve moderný death metal? Čo na ňom máte tak radi, že ho produkujete?

Moderný metal je nám ako žáner najbližší. Či už ako poslucháčom alebo pri tvorbe vlastnej hudby. Zároveň sa neustále vyvíja a posúva nás ako hudobníkov vždy o kúsok ďalej.

Cranial Void – znie mi to ako taký klasický názov pre death/deathcoru kapelu. Prečo ste si ho vybrali?

Asi za tým netreba hľadať nejaký hlbší zmysel. Na poslednú chvíľu pred našim prvým koncertom sme potrebovali vymyslieť názov a toto bola prvá vec, s ktorou prišiel náš gitarista Igor a ostatní s tým súhlasili.

Debutový album nesie názov – „Celestial“, čiže nebeský. Čo sa za týmto názvom skrýva?

Pri názve sme sa nechali inšpirovať Marvel komiksami, kde boli Celestials rasou kozmických bytostí s extrémnymi schopnosťami.

CRANIAL VOID - Celestial

CRANIAL VOID – Celestial

O čom vraví lyrika albumu?

Album má koncept, o bytosti čo si hľadá miesto vo svete. Táto “hlavná postava“, prežila stovky životov a zisťuje, že ho život, ľudia aj samotný svet unavujú a musí spraviť vo svete zmenu. Celkovo sú nosnými témami samota, prázdnota, smrť, apokalypsa a takéto bežné generické metalové témy.

Album znie zvukovo veľmi vyvážene, moderne a pritom má drvivý potenciál. Kto sa vám staral o zvuk a aký zvuk ste chceli dosiahnuť?

V prvom rade ďakujeme pekne. O mix a master sa postaral István z maďarského No Silence Studio. Už pred nahrávaním sme vedeli, že by sme chceli zvuk ako má The Black Dahlia Murder na albume „Ritual“. Keďže István produkoval veľké množstvo metalových kapiel, mal presne ten zvuk ako predpripravený preset. Keď nám to poslal, boli sme veľmi spokojní s výsledkom.

Cover albumu zdobí riadne vymakaný obrázok. Kto vám ho robil? Dali ste mu nejaké indície, podľa čoho postupoval alebo ste nechali všetko na ňom?

Artwork sme si vybrali priamo z portfólia Kena Sarafina. Padol nám rovno do oka, nakoľko sme vedeli, že sa bude hodiť k atmosfére albumu a textov. Nakoniec sme teda nemuseli riešiť custom artwork.

V akom formáte vyšiel album?

Album vyšiel vo fyzickej forme na CD – digipak. A následne klasicky v digitálnej forme na všetkých dostupných streamovacích službách ako Spotify, Apple Music, Google play Music, Youtube atď.
Zároveň je dostupný na stiahnutie na Bandcampe.

Toto bude odvážna otázka, ale, plánujete nejaké koncerty na podporu albumu?

Zatiaľ máme naplánovaných zopár koncertov. Najbližšie bude v Seredi 17.7. Všetko však závisí od situácie s covidom a opatrení v budúcnosti. Radi by sme samozrejme hrali čo najviac.

Linky na kapelu:
Facebook
Spotify
Bandcamp

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.