CONSTIPATION: „Je to náš úlet.“

CONSTIPATION

V plodnom Prešova sa obnovil starý projekt s názvom CONSTIPATION. Ide o grindový úlet, ktorý má na svedomí Dodi z PERVERSITY. Pozbieral si mladú družinu a čoskoro vyrukuje s novým EP. Rovno som ho oslovil, aby sme si to celé prebrali.

CONSTIPATION

CONSTIPATION

Kedy a ako vznikol nápad o zrode CONSTIPATION?

Pekne po poriadku. Ešte v roku 1999 sa narodil tento projekt v útrobách prešovského undergroundu. Dokonca sme mali aj jeden koncert v Šarišských Bohdanovciach v miestnej krčme, haha. Vtedy sme tam krstili demo „Personal“ s PERVERSITY. Časy praveku, haha. Spomeniem, že na bicie mi vtedy hral Koky (momentálne SAPROPHYTE, MINDSPY), na basu Ivan (neskôr hrával v GLOOM) a druhú gitaru Janík (vtedy bubeník THE BLEEDING). Nebolo ale času na rozvinutie tohto projektu a ja som celú energiu radšej venoval PERVERSITY. Až prišiel znenazdajky rok 2019 a oživenie nastalo. Mal som doma v šuflíku asi 5 skladieb nahratých po gitarovej stránke, poslal som ich Lukymu (IRIA), len tak, čo na to povie. On chytil neskutočné nadšenie a za 2 dni mi poslal songy aj s hotovými bicími. No a to zasa inšpirovalo a nakoplo mňa. Dokončil som ešte 5 songy +Luky nahral 1 svoju vec a materiál sme splodili. Fetusa som oslovil aby to zaspieval a nikdy nezabudnem na jeho úsmev, keď som mu pustil jednu skladbu. Hneď napísal text „Cisársky Rez“ a bolo vymaľované. Tiež obrovské nadšenie. My dvaja sme už dávno chceli niečo spraviť a urobiť nejaký úlet. Hudba CONSTIPATION je vlastne sranda a „ÚLET“ bude to správne slovo na tento projekt. Čo sa týka basáka, tak Samo, Lukyho brat, a terajší basák PERVERSITY bol úplne logická voľba na doplnenie kolektívu.

Prečo práve názov – CONSTIPATION, čiže zápcha?

Neviem, skutočne, ako to vzniklo v roku 1999. Nepamätám si, ale viem, že základ bol ten EJŠN na konci. Ale pre grind výstižný názov myslím.

Čo chcete svojou hudbou povedať?

Nič. Ja to beriem ako ventilovanie svojich „iných“ nápadov. Tiež ako odreagovanie sa a takú spontánnosť. Vždy som bol fanúšikom aj punku a grindu. CONSTIPATION je tohoto ukážka.

Chystáte EP „Human Piss“, prečo ste zvolili takýto názov?

Také premostenie. Jednu skladbu „Yellow on the Snow“ som použil ešte z obdobia roku 1999 a tam je text, ktorý končí týmto spojením. Tiež mi to aj evokuje dnešný úpadok spoločnosti.

Kde ste boli nahrávať a mali ste predstavu, ako chcete znieť?

Všetko v domácom štúdiou Lukyho. Spevy sme nahrávali u nás v skúšobni. To bol tiež deň to ti poviem. Veľmi sme sa nasmiali, potancovali, popili a podobne…haha. Základ znenia sú trocha zvláštne podladené gitary. Potom spevy – všetko bez efektov a bicie sú naprogramované. To tiež dodalo niečo, čo sa ku výsledku proma veľmi hodí. Ešte prezradím, že na nahrávke budú intrá úsmevného charakteru. Niečo z filmov vojaka Švejka a Funesa. Ako hovorím náš „úlet“, haha.

O čom budú texty?

Niektoré sú v rodnom jazyku, pár v angličtine. Texty sú úplná spontánnosť, napísané hlavne rovno v skúšobni a spolu. Jednému textu „Death Metal Eternal!“ som ale neskutočne rád. Je to o našom svete, o chodení na koncerty a o počúvaní tej pravej muziky.

Chystáte tomu dať aj nejaký „šteklivý“ obal?

Asi ostane len tá naša červená fotka na detskom ihrisku, haha. Trocha mi to pripomína xerox z nejakého starého UG fanzínu.

Koľko bude obsahovať piesní?

11 songov, dĺžka okolo 15 minút, asi 4 intrá ku tomu. Na názvy skladieb si radšej počkajte, nech neprezradím všetko. Jedna vec bude ale cover od prešovského kultu HNILOBNÝ ZÁKUSOK. Práve táto vec bola inšpiráciou pre náš projekt. Asi veľa ľudí to nepozná. HZ má vydané len jedno 6 minútové demo, čo aspoň ja viem. Vokály vtedy mal na starosti náš vtedajší spevák Martin a gitaru tam hral Ľubo (momentálne Chiki Liki Tua).

Plánujete EP vydať aj vo fyzickej podobe?

Chcel by som CD. Prípadne budem aj za splitko s inou podobnou bandou. Mám v pláne osloviť pár vydavateľov, tak uvidíme.

Rozmýšľali ste aj nad živými vystúpeniami?

Úplne to nevylučujem ale momentálne určite nie.

Chcete na záver niečo dodať, čo som sa zabudol opýtať?

Ani nie. Veci som ozrejmil a to som rád. CONSTIPATION je pre hudobných maniakov, grinderov a ešte raz poviem to slovo – náš „ÚLET“. Pozdravujem priateľov a fans z našej scény. Yeah!

Zostava:
Fetus – vokály
Dodi – gitary, vokály
Samo – basa
Necronymous – bicie

Linky na kapelu:
https://constipationgrind.bandcamp.com/releases
https://www.youtube.com/channel/UCjzH2PMiDjomXq1SFX_UBgg/featured

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.