CONSTANS COMPROMISSUM: „EP je výsledkom hľadania ďalšieho smerovania kapely.“

CONSTANS COMPROMISSUM - Immersed In Darkness

Death metalisti – CONSTANS COMPROMISSUM, ktorých sme dávnejšie navštívili v skúšobni (rozhovor TU) vypustili do sveta čerstvé EP s názvom „Immersed In Darkness“. Rovno som kapelu oslovil a popýtal som sa na neho. Dozviete sa – prečo vydali EP a nie plnohodnotný obal, aký známy spisovateľ im robil texty a pomáhal s coverom albumu či ako vnímajú aktuálnu korona krízu.

CONSTANS COMPROMISSUM - Immersed In Darkness

CONSTANS COMPROMISSUM – Immersed In Darkness

Do sveta ste vypustili nové EP s názvom „Immersed in Darkness“, čiže ponorený do tmy. Kto alebo čo je ponorené do tmy?

Ahoj Lukáš! Áno, koncom apríla sme dali o sebe po čase opäť vedieť s novým EP „Immersed In Darkness“. Samotný názov épečka vzišiel z názvu skladby, ktorá sa na ňom nachádza. Podľa mňa veľmi výstižné pre dnešnú dobu. Keď si zoberieš v akom režime žijeme, v režime obmedzení, nestabilnej politickej situácií, ľudia sú nervózni, prichádzajú o prácu, každý pociťujeme strach z tej neistoty. Všetci žijeme ponorení v temnote a nevieme ako hlboko sa nachádzame pri snahe dostať sa nad hladinu.

Prečo ste sa rozhodli pre formát EP a nepočkali na plnohodnotný album?

Po vydaní prvého albumu „I´ll Break You“ sme sa ocitli na križovatke. Nevedeli sme presne kam chceme hudobne smerovať. Jednou z myšlienok bolo hrať tvrdšie, ísť viac po tom čistom death metale. Na druhú stranu nás lákalo použiť ešte viac výraznej melodiky, niektoré pasáže zvoľniť. Tieto štyri skladby sú výsledkom hľadania ďalšieho smerovania kapely. Každá z nich je úplne iná. Každá má vlastnú hudobnú tvár a to je ten dôvod prečo sme ich nechceli zaradiť na dlhotrvajúci album. Plnohodnotný album by mal mať nejaký koncept, mal by znieť ako celok. Nazval by som to ako prechod z prvého albumu k druhému. Inak práce na týchto štyroch skladbách boli v skutku zaujímavé. Každá skladba mala niekoľko predchádzajúcich verzií. Osem alebo deväť podôb mala skladba „Killer´s Thoughts“, takže všetky jej verzie by vytvorili plnohodnotný album.

EP ma modrý a temný obal, kto je jeho autorom a čo prezentuje?

U nás v kapele nie je človek, ktorý by sa venoval záležitostiam ako grafická podoba albumu, épečka, takže sme využili služby nášho kamaráta, inak spisovateľa a speváka kapely Thalarion – Ďuriho. Juraj Thal Grežďo nám predostrel zopár návrhov, ktorých autorom bol Miro Toman (Gravart). My sme si zvolili motív, ktorý nám zapasoval k už vopred vybranému názvu EP. O celý layout sa následne postaral sám Juraj Thal Grežďo. Takže veľká vďaka páni!

Kde ste boli nahrávať a kto sa vám postaral o zvuk? Akú ste mali predstavu o výslednom zvuku?

Bicie sa nahrávali v Žabokrekoch nad Nitrou, neďaleko Partizánskeho, ešte niekedy koncom novembra minulého roku. Ostatné nahrávanie nástrojov ako basa, gitary, spevy sme realizovali vo vlastnej réžií v decembri a januári tohto roku. O zvuk sa postarali náš gitarista Peter Prco Bartakovič v spolupráci s Jurajom Kankulom u ktorého sme celú nahrávku dotiahli do výslednej podoby. A predstava o výslednom zvuku? Popravde asi trochu iná. Sú tam veci, ktoré budeme robiť do budúcna inak. Na druhú stranu máme o skúsenosť viac a vieme na čo si dať väčší pozor pri ďalšom nahrávaní. Ono zas v porovnaní so zvukom prvého albumu je to krok vpred. A zároveň sme si stále nechali priestor na zlepšenie pri ďalšom, už určite plnohodnotnom albume.

O čom vraví lyrická stránka albumu?

Písanie textov sme doteraz ponechali na ľudí mimo kapelu a tak to ostalo aj tentokrát. Text k prvej skladbe napísala kamarátka Hana Heldiová, ktorá otextovala aj celý debut. O ďalšie tri texty sa postaral ten najpovolanejší, Juraj Thal Grežďo, po troch napísaných a vydaných knihách: Nôž, Nenávisť a Dom na kopci, to bola malina. V textoch určite nenájdeš témy ako satanizmus, prípadne črevá a iné pochutiny…skôr sú zamerané na ľudskú myseľ a jej najtemnejšie zákutia.

Pred dvoma rokmi ste dali na FB, že hľadáte samostatného speváka. Podarilo sa vám ho nájsť?

Prvotný impulz išiel z mojej strany ako gitaristu a zároveň speváka kapely. Tá časová vyťaženosť v tej dobe pred dvoma rokmi bola enormná. Popri rodine, baráku, maličkých deťoch a robote, v ktorej som trávil takmer každý víkend prišiel pocit, že niečo musí padnúť na hubu. A tá kapela by popri ostatných prioritách tomu bola najbližšie, ale nechcel som to vzdať a ako odľahčenie pre mňa a zároveň zotrvanie v bande mi prišlo ok, predať mikrofón niekomu ďalšiemu. No nakoniec sa nič nezmenilo, prešiel nejaký čas, speváka sme nenašli a ja ďalej pokračujem so zavesenou gitarou za mikrofónom. Speváka už nehľadáme, ale keby sa niekto našiel, nebránime sa ďalšiemu členovi v kapele.

Čo vám dala a na druhú stranu vzala táto korona kríza?

Začnem druhou časťou otázky. Čo nám vzala? Vzala nám náš nehovorím, že bezproblémový každodenný život, voľnosť pohybu v čase a priestore, deckám plnohodnotné vzdelanie, plány do budúcnosti, ktoré sme museli už xkrát meniť a prispôsobovať aktuálnej situácií, rodinám ich blízkych. A Brutal Assault, kurva! Dala nám, keď budem kritický, množstvo obmedzení, potlačila základné ľudské práva a slobody (aj vďaka našej (ne)schopnej vláde). Myslím, že ešte v tejto dobe, kedy korona pretrváva, nevidím žiaden pozitívny pohľad. Ale dala nám možnosť do budúcna. Spamätať sa! Ohliadnuť sa za seba a uvedomiť si, že sme asi niečo robili zle. Platí to nielen pre mocnosti, ale aj pre jednotlivca. Keď každý začneme od seba, tak možnosť plnohodnotného života zanecháme aj pre ďalšie generácie.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/Constans-Compromissum-1917304478482345
https://bandzone.cz/_91435

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.