Ceremony of Silence – Oútis | Našiel som poklad roka? | BLOG #1

blog #1

Ceremony of Silence – Oútis, 2019 | Našiel som poklad roka? | BLOG #1

blog #1

Ahojte – čaute, vitajte v Hlukoskope, moje meno je Palo a dnes tu nemáme Unboxing…

No dobre, toto bol pôvodne text, ktorý mal zaznieť vo videu. Nemalo to byť o rozbaľovaní, pripravoval som niečo iné (predzvesťou bolo moje rýchle video na sociálnej sieti s LPčkom v rukách), ale nemám na to čas. Človek mieni, no práca mení, veď to poznáte. Lenže tento album je natoľko dôležitý, že o ňom je potrebné hovoriť a písať. V našom úplne prvom videu, ktoré sme vydali, z mojich úst jasne zaznelo: „Písanie recenzií nie je moja parketa.“ – stále je to pravda, nič sa nezmenilo. Preto v žiadnom ohľade, toto nie je a nikdy nebude recenzia. Podrobný hĺbkový rozbor nahrávky tu nečakajte. Určite tu ale nájdete úvahu, názory a celkovo moje myšlienkové pochody. Všetko striktne subjektívne, len a len z môjho pohľadu. Možno to bude niečo úplne iné, než na čo ste zvyknutí z iných metalových webzinov a možno ani nie. Uvidíme.

Teraz už ale k veci…

Jedného krásneho večera (neviem kedy presne to bolo, 2017 – 2018), sme s kolegom Lukášom (Bukáčom) vymýšľali a plánovali ďalšie výlety do skúšobní, pretože videorozhovorov v skúšobniach nie je nikdy dosť a tu zrazu mi posiela nejaký zvukový súbor, že: „vypočuj si ukážku…“ – mi píše do četu. Áno, to je ten moment, vtedy som sa zamiloval do hudby Ceremony of Silence. To som však ešte netušil o čo ide, som si myslel, že mi zase odporúča nejaký jeho nový objav z Kanady či Nového Zélandu.

Nevaloth je mŕtvy, nech žije Ceremony of Silence!

Pýtam sa teda, čo to kurwa jest? Slovenská kapela… No tak tu ťa zastavím. Slovenská kapela? Áno, členovia Nevaloth: Svjatogor a Vilozof. Výborne, žeby album roku 2018? – to bola moja prvá myšlienka v tom momente. Odkiaľ to zohnal? Ako? Prečo? Ja sa už ani nepýtam, je to proste Bukáčo, veď preto ho mám tak rád.  Na nejaký čas nastalo ticho a v tichosti som dúfal, že sa dočkáme plnohodnotného albumu.

Ticho prerušil veľký tresk.

Prichádzajú prvé oficiálne hudobné aj grafické ukážky. Som nadšený. Album vychádza na moje veľké prekvapenie u Willowtip Records (USA) vo veľkom štýle „full servis“ – digital, CD, LP, tričko a mikina. Takto presne má vyzerať bandcampový profil každej kapely, aj vzhľadovo aj obsahovo. Teraz sa na chvíľu zamyslime, aký kvalitný materiál to musí byť, aby si vydavateľ povedal, že fajn, vydám úplne neznámu vec? Len tak. Dobre, asi nie len tak, trošku musí byť aj „srdcař“, ale aj tak je to šialené. Pred vydaním už vychádzali prvé recenzie v zahraničí a dnes je v móde aj exkluzívna premiéra celého albumu sprístupnená pre jeden web, a tak sa ľudia idú zblázniť a klikajú. Teda v mojom prípade to tak naozaj bolo. Chuť na tento album bola obrovská.

Padlo rozhodnutie: „To nádherné LPčko si musím kúpiť!“

Vydavateľstvo za oceánom je skvelé pre kapelu, no vzdialené pre domácich fans a možno aj pre ľudí v EU celkovo. Potenciálnych záujemcov o fyzické nosiče a merch to môže odradiť. Pretože tá skúsenosť s „výpalníkmi“ doma je potom všakovaká. Niekedy sa to podarí „vybaviť aby dobre bolo“, inokedy si priplatíte poriadnu pálku. Preto som sa chcel vopred vyhnúť akýmkoľvek problémom a kontaktoval som chalanov na fejsbúčiku. Ale odpoveď bola jasná, musím si to objednať z „fokin jú-es-ej“.

Nuž, keď inak nedáte… aneb: naokolo bližšie.

Objednávať album domácej kapely z Ameriky? Zvláštne však? Maximálne neprirodzené, ale pochopiteľné, tovar rieši a vlastní vydavateľ. Chalani nemali úplne jasno v tom, čo im vydavateľ pošle domov (aspoň tak som to pochopil ja), a tak mi žiadne LPčko prirodzene nemohli sľúbiť. Ale malo to predsa len jednu pozitívnu vec – poštovné na Slovensko vlastne ani nebolo až také premrštené, tak som si to objednal a čakal čo sa stane. Ten kto to posielal bol veľmi skúsený človek, pretože to bolo luxusne zabalené a prišlo to priamo ku mne domov (resp. na poštu). Žiadne zdržovanie, žiadne „výpalné“, žiadne ďalšie poplatky a sračky! Well done Jason, thank you!

Platňa je už opočúvaná a zodratá.

Rozbalenie tohto nádherného veľdiela u mňa odštartovalo dvojmesačné šialenstvo, keď som nedokázal počúvať nič iné. Teda oukej, aby som bol úplne transparentný, sem-tam som si to preložil Gojirou alebo Obscurou, aby som z toho úplne nezblbol. Oútis však u mňa hral najčastejšie. Pri neustálom počúvaní, niekoľkokrát po sebe, som si uvedomil, že naposledy som prežíval takú intenzívnu radosť z hudby pri albume Vermis od Ulcerate.

gramec

Najlepší album na Slovensku za rok 2019?

To, čo dokázali Ceremony of Silence úplne vybočuje z tzv. Slovenského štandardu. Podľa môjho názoru, album prekonáva nie len posledné roky minulé, ale myslím si, že pozíciu by si s prehľadom udržal aj pár rokov budúcich. Nepochopte ma zle, rád by som sa mýlil. Som veľmi zvedavý, čo nové môžeme od tohto zoskupenia očakávať do budúcna, potenciál je obrovský. S kľudným svedomím, i keď viem, že je ešte skoro, môžem zverejniť moju predbežnú TOP 10-ku SK albumov za rok 2019.

1. Ceremony of Silence – Oútis
2. Ceremony of Silence – Oútis
3. Ceremony of Silence – Oútis
4. Ceremony of Silence – Oútis
5. Ceremony of Silence – Oútis
6. Ceremony of Silence – Oútis
7. Ceremony of Silence – Oútis
8. Ceremony of Silence – Oútis
9. Ceremony of Silence – Oútis
10. Ceremony of Silence – Oútis

Že blbosť? Ani nie, koncoročná verzia bude pravdepodobne TOP 20-ka, aby sa mi do zoznamu zmestili aj ďalšie kapely. Tu dávať niečo na druhé miesto by bola maximálna neúcta k prvému, takže ďalšie kapely si spíšem od 11-teho. Sorry jako. Že je vám to jedno? V poriadku, ale my, maniaci, si musíme písať rebríčky.

O čom do piče, je vlastne tento článok?

Ukľudníme sa, hej? Ako som už písal na začiatku, malo to byť video. 😀

Tak si to zhrňme:

1. Album vznikal dlhší čas a krásne dozrel.
2. Vydavateľstvo je win-win pre každého.
3. Odporúčam objednávať a podporiť.
4. Album prekonáva všetko a všetkých.
5. Dávam 3,6 bodov z 15000, čiže 10z10.
6. Chladná temnota na horúce letné dni. Luxus.
7. Prikladám toto LPčko k svojim láskam v zbierke.

zbierka

Záver

Ak ste sa dostali až sem na koniec článku, tak vám gratulujem a ďakujem za prečítanie. Je to hádam môj najdlhší článok, aký som na náš web dokázal „vypotiť“ a zverejniť. Všetky pripomienky, nápady a návrhy sú vítané. Ak máte čas ma „opraviť“ tak korekcia je tiež vítaná, gramaticky to snáď až tak zlé nebude. Ale však koho to serie? Hlavne si prejdite všetky priložené odkazy a počúvajte kvalitnú a mocnú hudbu.

Čo si myslíte o albume vy? Súhlasíte s tým čo som napísal, alebo len trepem pičoviny?
Chcete ďalšie takéto články, alebo sa na to mám radšej vysrať?

Ceremony of Silence
https://ceremonyofsilence.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/ceremonyofsilence/

Willowtip Records
https://www.willowtip.com/

Recenzia (Martin Lukáč)
http://www.metalopolis.net/

Ceremony of Silence v Headbanger_FM


Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Pavol Šubert

Pavol Šubert   Základný kameň a technická stránka projektu Hlukoskop. Oddaný fanúšik, zberateľ fyzických nosičov, neutíchajúci hľadač hudobných pokladov a prototyp životného štýlu metal. Ideu podpory našej scény chce zhmotniť v podobe videí prezentujúcich náš underground pod lupou. Jeho oko odhalí zákutia našej scény, pozri sa aj ty jeho pohľadom!