CEREMONY OF SILENCE: „Necháme na každom, aby si obraz dotvoril.“

CEREMONY OF SILENCE

Z banskobystrických hlbín sa na svet vynorila formácia CEREMONY OF SILENCE. Ich hudba je plná temnoty, silnej atmosféry, disharmonických prvkov a celá je zahalená mysterióznou aurou. Drieme v nich veľký potenciál a vo mne vyvolávajú kopec otázok. Na moje zvedavé otázky odpovedal Svjatogor a na jednu prispel odpoveďou aj Vilozof. Slávte Ceremóniu Ticha!

CEREMONY OF SILENCE

CEREMONY OF SILENCE

Aká bola cesta od rozpadu NEVALOTH po založenie CEREMONY OF SILENCE? S akou myšlienkou ste kapelu založili?

Korene siahajú ešte do čias, keď sme boli ja aj Vilozof plne aktívni v kapele NEVALOTH. Spočiatku išlo o veľmi spontánnu spoluprácu v podobe dlhých a intenzívnych improvizácií bez jasnejšej vízie či myšlienky. Avšak podvedome sme cítili, že by sme mali všetku tú energiu a atmosféru, ktoré z týchto stretnutí vychádzali, nejakým spôsobom zachytiť a dať im konkrétnejšiu formu. Tak vznikli prvé skladby projektu, ktorý neskôr dostal názov CEREMONY OF SILENCE. Písal sa vtedy rok 2015.

Ste v kapele zatiaľ dvaja – Vilozof a Svjatogor, neplánujete rozšíriť svoje rady o viacej členov? Máte v pláne aj vystupovať naživo?

Môžeme len prezradiť, že v súčasnosti skúšame s rozšírenou živou zostavou. Podrobnosti, aj okolo živého hrania, v príhodnej dobe oznámime.

CEREMONY OF SILENCE, čiže Ceremónia ticha, čo to pre vás znamená? Máte taktiež jedinečné logo s veľkým okom uprostred. Kto je jeho autorom a čo symbolizuje?

Autorom loga, ako aj celej vizuálnej stránky albumu, som ja. Ústredná časť loga predstavuje oko Harpokrata – božstvo ticha a symbol znovuzrodeného slnka. V človeku symbolizuje jeho “pravé ja”, akéhosi tichého pozorovateľa v každom z nás, duchovnú podstatu každého jedinca. Z podobnej myšlienky vychádza taktiež názov kapely, už nechám na každom, aby si obraz dotvoril.

V apríli vydáte debutový album „Oútis“, čo znamená názov? O čom je lyrická stránka?

Hlavný lyrický koncept sa zaoberá mystickou cestou človeka – konfrontáciou s jeho najskrytejším vnútrom a jeho priamou skúsenosťou s absolútnom. Čelí náročnej skúške, pri ktorej pretrhá putá so všetkým, čo v živote mal a čím dovtedy bol, a prechádza pri tom akýmsi znovuzrodením.

Tým sa rovno dostávam k názvu albumu, ktorý je vlastne pomenovaním tohto jedinca, ktorý na konci svojej púte povstal z vlastného popola. Oútis je prepisom starogréckeho slova Οὖτις, doslovne ho môžeme preložiť ako “nikto”.

Je to vzor, ktorý môžeme v rozličných podobách nájsť v rôznych príbehoch a duchovných tradíciách. V našom prerozprávaní je zahalený do obrazných vízií, poprepletaných mnohými ďalšími vrstvami.

Drevorez použitý pre grafiku obalu

Drevorez použitý pre grafiku obalu

Album nesie zaujímavý cover. Kto je jeho autorom a čo vyjadruje?

Ako som už spomenul vyššie, autorom grafiky som ja. Obal albumu je zobrazením určitých pasáží z textov skladieb, o ktorých som všeobecne písal v odpovedi k predošlej otázke. Grafika bola vytvorená tlačou z výšky tradičnou technikou drevorezu.

Kde ste boli nahrávať a aké ste mali predstavy o finálnom zvuku?

Album sme nahrali v badínskom SPK Audio u Miroslava Speváka, ktorý sa tiež postaral o mix a master nahrávky. Nemohli sme zvoliť lepšie, s Mirom bola úžasná spolupráca a s výsledkom sme veľmi spokojní.

Vilozof: Základ našej predstavy tvoril zvuk, ktorý sme mali na skúšobni a jeho esenciu sme chceli zachytiť aj pri nahrávaní. V štúdiu sa človeku prirodzene otvoria nové možnosti. Napríklad na gitarách sme na celej nahrávke použili špecifický reverb, ktorý nie je v žánri celkom obvyklý. Výsledný zvuk tým nadobudol temnejší charakter. Podobných, povedzme prekvapení, je na albume viac.

V akom formáte vyjde?

Album vyjde 5. apríla 2019 v limitovanej edícií na LP, a taktiež ako digipak CD a digitálne. Všetky formáty je možné predobjednať na našom Bandcampe.

Prečo sú pre vás dôležitejšie platne ako cd?

Dá sa to azda považovať za akýsi únik od dnešného uponáhľaného digitálneho sveta. A uvedomujúc si všetky nevýhody, tento formát má svoje neodškriepiteľné čaro. Taktiež, na obale platne podstatne lepšie vynikne jeho výtvarné spracovanie.

CEREMONY OF SILENCE - „Oútis“

CEREMONY OF SILENCE – „Oútis“

Nahrávka vyjde pod zahraničným vydavateľstvom – Willowtip Records. Ako ste sa dostali k tejto spolupráci?

Po nahratí albumu sme oslovili niekoľko zahraničných vydavateľstiev. Ozval sa nám späť práve Jason Tipton z Willowtip Records so slovami, že nikdy s tak neznámou kapelou nepracoval (doslova o nás v tej dobe vedela len hŕstka ľudí), ale album sa mu natoľko páčil, že sa ho napriek tomu rozhodol vydať.

Niečo mi vraví, že skladieb budete mať viac hotových ako sa bude nachádzať na novom albume. Ako to je?

Áno, pracujeme postupne na novom materiáli.

Čo si myslíš, že robia slovenské kapely zle, že sa nedostanú cez hranice nášho štátu?

Na túto otázku nemám jednoznačnú odpoveď. No v poslednej dobe zo slovenskej scény vyšlo vo väčších zahraničných vydavateľstvách niekoľko veľmi kvalitných a originálnych nahrávok – stačí spomenúť kapely ako Tujarot, Malokarpatan či 0n0.

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Linky na kapelu:
https://ceremonyofsilence.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/ceremonyofsilence/
https://www.instagram.com/ceremony.of.silence/

Linky na práce Svjatogora:
https://www.svjatogor.sk
https://www.instagram.com/svjatogor.sk/

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.