Čad a Catastrofy vypredali koncert v Trenčíne!

Catastrofy

Black Light, Catastrofy, Old Hammer, Čad, 17. marec 2017, Klub Lúč, Trenčín

Pamätám si koncert CATASTROFY, ešte v roku 2014, na Roxor Thrash Feste v Košiciach. Hrali na malom stage-i na poschodí a bolo na nich asi 20 ľudí, vrátane mňa (ešteže som bol súčasťou organizátorského tímu). Už vtedy mali vymakanú pódiovú prezentáciu, hlavne Boris – bol to samotný thrashový diabol! Určitá časť vo mne verila, že o nich ešte budeme veľa počuť. Prešli tri roky a pozrime sa, akú majú fanúšikovskú základňu. Nie som si normálne istý, či ľudia prišli na ČAD alebo na nich, každopádne takto spolu, to bol iný masaker. Vypredaný klub slovenskými metalovými kapelami, to sme tu už pekne dlho nemali. 250 ľudí, to nemajú niekedy ani väčšie svetové kapely. Ku tomu, domáci OLD HAMMER si prišli odohrať premiérový koncert a celé to otvorili mladíci BLACK LIGHT z Košíc. Keď si pamätáte, boli sme u nich v skúšobni. Videorozhovor si môžete kuknúť TU a piesne zo skúšobni zase TU. Poďme si prebrať, ako Lúč pukal vo švíkoch.

Black Light

Black Light

Začiatok tomu ešte nenasvedčoval. Pri zvukovke BLACK LIGHT sa ešte dalo veselo chodiť a objednať si pri bare ohnivé vody. Ako šiel čas, tak aj ľudia pribúdali a rad pred vstupom sa vôbec nezmenšoval. Už pri prvých tónoch Košičanov to začalo pred pódiom vrieť. Mladí chalani na nás spustili poriadne agresívny a nakopaný thrash metal, ktorý má korene na konci 80´s, kde sa ešte miešal s death metalom. Doslova to vrelo v ich tónoch, tempá dravé ako africká šelma a rytmické nájazdy ako na pretekoch. Akí sú mladí, takí sú odhodlaní a pohltení týmto žánrom. Doslova nám nakopali prdel! Na záver sa gitarista Matúš postavil za mikrofón a spustil hymnu agresívneho thrash metalu – KREATOR a ich „Pleasure To Kill“. Ničivejší začiatok akcie si neviem predstaviť!

Catastrofy

Catastrofy

Ešte pred koncertom CATASTROFY hľadám medzi členmi Borisa a čudujem sa, že čo tam robí ten punkáč. Zadívam sa pozornejšie a vidím, že ten punkáč je Boris. Boha, ten sa ostrihal! Ešteže si tú bradu nechal! Na pódiu bol však ako z divých vajec. Xichty, ručné frázy, diabolské pohľady a burcovanie, nie je div, že mu ľudia doslova papali z ruky. Vie ako si publikum podmaniť a vytvoriť si z nich zbojnícku družinu. Ich svojsky poňatý thrash metal má riadny „drive“ a tak sa v publiku vytvoril poriadne veľký kotol, ktorý hltal stále nové prísady. Bola to iná šťava! Ku koncu zahrali aj pieseň „Sekera je zákon“ (nájdete ju na spoločnom splitku s KAAR a EXORCIZPHOBIA), ktorá je skôr stonerovo ladená vec s dôrazom na poriadne tučný riff. Popravde, dúfam, že sa týmto smerom nevydajú, ale budú hrať svoj „zbojnícky“ thrash metal, pretože ten má strašné gule, ktoré by im mohol aj nosorožec závidieť! Prvotriedne vystúpenie, ktoré doslova trhalo rekord v počte odovzdanej energie (ale aj minutej), myslím si, že takýto feedback spod pódia ani ČAD nemali.

Old Hammer

Old Hammer

O kapele OLD HAMMER som predtým nepočul ani pol slova. Trojica spustila „rakenrol“ jak lusk. Predstavte si alternatívnu realitu a tam MOTORHEAD, kde by Lemmymu prišlo na um, že chce hrať thrash metal. Určite by sa prvý song volal „Old Hammer“! Imidž ide ruka v ruke s hudobnou zložkou. Spevák (a basák v jednom) ako keby vypadol z oka Sidovi Viciousovi (SEX PISTOLS), gitarista odetý len v koženke bez trička, hotový old school style. Hudobne to malo riadny spád a šťavu. Svižné tempá striedali „pod kožu zakrádajúce“ riffy, spev punkovo nasratý a drzý, dravé bicie, ulietané sóla, proste to malo všetko potrebné, aby nám to odpálilo dekel! Škoda, že ľudí kus pomizlo a vrátili sa až…

Čad

Čad

…pri začatí setu ČAD. Ešte stále v dvojici – Pišta a Valér na nás pustili svoj humorne poňatý, no zato poriadne naklepaný, set. Pišta, ako je jeho zvykom, každú pieseň uviedol „svojsky-vtipne“, kde svoje dostali nie len diváci v prvých radách, ale aj naša fotografka, ktorá pomocou horolezeckých hmatov fotila celý koncert na pódiu (pred pódiom to nebolo možné, keďže kotol bol poriadne divoký). Hit striedal hit, najviac sa hralo z albumu „Ťažký kov“, ktorý považujem zatiaľ za ich vrchol. Zvuk im hral do kariet a tak mal set poriadne živelný charakter, až mi hlava šla pri niektorých momentoch odletieť (v kotli aj sem-tam nejaké telo odletelo na bok). Škoda, že sa koncert natiahol, tak neviem, či na konci odznela aj nejaká nová pieseň (a to som si myslel, že s vlakom o 01:15 stíham všetko bez problému), tak či tak, koncert bol riadny tlak a na nový album sa rozhodne teším!

 

 

 

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor
Fotky: Alexandra Power Art
Všetky fotky nájdete-> TU
Heslo: hlukoskop666

 

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na youtube.
3. Lajknúť našu facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.