BRUTE – „Henchmen“ (Slovak Metal Army, 2017)

Brute - Henchmen

BRUTE – „Henchmen“ (Slovak Metal Army, 2017)

Brute - Henchmen

Brute – Henchmen

Usilovnosť a nezdolnosť sa oplatí. Steve a jeho BRUTE sú živým príkladom. Dielo „Henchmen“ malo dosť náročný pôrod. Prvý gynekológ – Nice To Eat You Records už mal dostať dieťa na svet ešte minulý rok, no žiaľ sa to nepodarilo. Na takýto náročný prípad zavolali experta z Indonézie – Roommate rec., ktorý žiaľ oznámil, že má čas až koncom tohto roka. Z čista jasna sa na scéne koncom minulého roka objavuje nový odborník na plodenie slovenských metalových detí – Juro Haríň a jeho Slovak Metal Army. Slovo dalo slovo a východoslovenské dieťa vychádza v týchto dňoch na svet. Poďme sa mu pozrieť pod zúbok.

Môžete to nazvať progres, vývoj, usilovnosť alebo aj túha sa neustále zlepšovať a nestáť na mieste. Presne takouto cestou sa BRUTE posúva každým albumom, čo má za následok, že „Henchmen“ je ich najprepracovanejší a najpestrejší album. Môžeme si predstaviť strom, ktorý je od koreňov plný jedu, no zároveň má aj konáre, na ktorých nájdeme krásne zelené listy a šťavnaté plody. Zakúsnuť do nich by som neradil, pretože sú poriadne smrtonosné. Strom je predovšetkým zarastený konármi s tŕňmi, stačí dotyk a si celý rozrezaný a nakazený! Podobne je to aj s ich hudbou – je plná brutality (narazíme aj na náznak slammingu v „Mutual Punishment“), ostrosti, ale aj melodiky či skrýva zaujímavé až heavy metalové vyhrávky (stred „Lifeless Torsos“, či ukrytá pasáž v „Walls Of Purple Hue“), ktoré dávku jedu síce spríjemnia, no v konečnom dôsledku zostaneš rovnako silno nakazený.

Dominujú tú prevažne death metalovou melodikou nasiaknuté riffy a gitarové linky, ktoré sú v kombinácii s brutálnym a dravým útokom, ktorý do nás buší Jirka Zajíc z poza bicích. Steve si doslova vytvoril patent na kombináciu týchto prvkov, melodika je parádne trefná, berie na seba patričnú pozornosť, neruší krvilačnosť nahrávky a skvelo spestruje dávku brutality, ktorá sa na nás valí za každým rohom. Nie je to žiadne „sladučké“ popíjanie čajíčka, skôr by som to prirovnal k poriadnemu zázvorovému čaju, ktorý vás poriadne vyštípe a prefacká, no v konečnom dôsledku zostanete spokojný.

Brute

Brute

Steve si na prepracovanosti nahrávky dal záležať. Pri každom riffe, či nemilosrdnom prechode a melódii cítiť kompaktnosť celku. Možno pri prvom stretnutí s týmto albumom si budete myslieť, že všetko je len na seba náhodne naskladané, no ak tomu obetujete viac času, tak zistíte, že všetko má svoje miesto – ako súčiastky buldozéra, ktorý vám prevetrá sluchovody poriadnou smrtiacou dávkou!

Čo album – to nový spevák. Pafo dal do „Sophisticated Atrocity“ zverskú zúrivosť, Robo zase „Pillory“ poriadne zbrutalizoval. „Henchmen“ má hlas Fetusa (tiež gitarista u PERVERSITY), ktorý na to ide poriadne hrdelne a hrubo, cítiť tam vplyv BDM americkej školy (tá sa najmä prejaví pri náznaku „slammingu“ v piesni „Mutual Punishment“), len s dôrazom na väčšiu mohutnosť a brutalitu. Ďalším plusom je tiež, že vokál je celkom zrozumiteľný a parádne nafrázovaný bez toho aby poľavil na jeho vražednom vyznení.

Jediná vec, čo nahrávku neposúva do popredných priečok v zahraničí, je zvuk. Miestami je až príliš „slovenský“, čo by nebolo až tak na škodu, ale od prvého albumu sa vôbec nemení a už schádza do istej sterility. Chcelo by to poriadne profesionálne štúdio, ktoré by túto nahrávku trochu prepláchlo a obohatilo ju o poriadne živelný a dravý zvukový kabát, ktorý by naše bubienky nenechal v pokoji. Je mi však jasné, že toto je skôr otázka financií a týmto smerom sa veľmi ťažko hýbu vody, obzvlášť na východe. Podobne mi aj cover albumu príde až príliš „photoshopový“, bez šťavy a atmosféry, čiže moc digitálny – bez duše. Zrejme tu tiež hrá rolu rovnaký faktor.

„Henchmen“ je poriadne dravá dávka vysokokvalitného technického death metalu, ktorá skrýva v sebe kopec melódií, zaujímavých vyhrávok, krvilačných riffov a zverských témp. Pestrosťou a odtieňmi krvi sa nešetrilo, máme dočinenia s najrozmanitejším a zároveň najprepracovanejším albumom týchto východniarov bez toho aby sa stratilo čokoľvek na dávke brutality. Steve opäť dal do nového albumu kus seba!

Hodnotenie: 8,5/10

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na youtube.
3. Lajknúť našu facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.