BRAIN DEALERS: „…iné ako death metal u nás nepripadalo do úvahy.“

BRAIN DEALERS - Hostina

Do slovenského undergroundu sa vnorila nová death metalová skupina BRAIN DEALERS. Hrajú svižne, energicky, sviežo a svoju hudbu prezentujú pomocou čerstvého EP „Hostina“, o ktorom som s kapelou hodil reč.

BRAIN DEALERS

BRAIN DEALERS

Ahojte, ako ste sa ako kapela dali dokopy a aké boli vaše prvé kroky?

Adrian: Kapelu sme dali dokopy približne 3 roky dozadu. Petrovia hrávali spolu už dlhý čas predtým vo dvojici. Ja som hrával so Sondom ešte v 90tych rokoch, kde sme si spolu užili dobu metalového undergroundu. Vrátil som sa k hraniu po 20 rokoch. Janči je kapelový panic, ale všetko to vynahrádza svojim nadšením a zapálením pre muziku. S počiatku to bola len myšlienka zahrať si spolu. Drtili sme rôzne covery a užívali sme si hranie. Postupom času sa stále viac a viac tlačila na povrch otázka, že či neskúsime niečo vlastné. Slovo dalo slovo a vrhli sme sa na vymýšľanie nových riffov a skladieb. Momentálne už máme viac svojich vecí ako coverov, ktorými si však aj naďalej spestrujeme skúšky.

Hráte riadne dravý, energický a svižný death metal. Prečo práve tento žáner? Aké sú vaše vzory?

Adrian: V prvom rade veľké díky za skvelé prívlastky. Tak nejak by sme chceli aby naša muzika pôsobila na ľudí. My sme metalisti telom a dušou, čiže iné ako death metal u nás nepripadalo do úvahy. Ja som vyrastal v skvelých 90 rokoch, kde pomaly každý album bol skvostom. Čiže pre mňa je inšpirácia všetko od Death, Carcass, Morbid Angel až po Suffocation či Dying Fetus.

Janči: Hlavní autori hudby sú Sonďo a Adrian. Obaja majú spoločnú hudobnú minulosť, kde hrali death metal, a toto im aj po rokoch zostalo. Hlavne Sonďo má teraz veľký podiel na tvorbe riffov, z ktorých vznikajú skladby. Potom na skúškach s Aďom dolaďujú konečný tvar skladby. A aby sa nezabudlo, Sonďo je z nás najkrajší.

Ako by ste vy opísali svoju hudobnú víziu?

Adrian: Našou hlavnou víziou je baviť sa tým čo robíme. Musí to v prvom rade napĺňať nás a potom aj ľudia budú cítiť, že to robíme poctivo a srdcom.

Kapelu ste pomenovali – Brain Dealers, čiže mozgoví díleri. Prečo práve takýto názov?

Janči: Názov je dielom majstra Petra, bubeníka, ktorý prišiel s koncepciou skupiny ľudí, ktorí ovládajú médiá, financie a tým aj politiku, skupinu ľudí, ktorí ovládajú myslenie ľudí. Práve vďaka svojej moci môžu predávať myšlienky podľa svojich predstáv.

BRAIN DEALERS - Hostina

BRAIN DEALERS – Hostina

Vydali ste do sveta prvé EP s názvom „Hostina“. Čo prezentuje názov Hostina? O čom vraví vaša lyrická stránka?

Adrian: Musím povedať bez mučenia, že Hostina bol na začiatku taký úlet. Chceli sme spraviť gore text v takej veselšej forme. Skladbu sme si však veľmi obľúbili až nakoniec skončila na EP ako titulná. Ďalšie texty sú viac príbehové, resp. vyjadrujú veci, ktoré sa nás osobne dotkli. Spievame po slovensky, takže si dávame záležať na kvalite textov. Čierny Drak bol napríklad napísaný Jančim, ktorému dobrý kamarát zomrel na rakovinu. Myslím, že s tým sa vie stotožniť veľa ľudí, keďže sa mnohým stali podobné prípady či už v rodine alebo v okolí.

Janči: Hlavné slovo v textoch má Adrian. Spieva, a preto mu to musí sadnúť do huby. Niektoré texty začnú ako môj námet, ktorý Adrian upraví podľa seba. Texty si píše aj Adrián sám, potom demokraticky rozhodne, ktorý text použije.

Kde ste boli nahrávať a aký zvuk ste chceli dosiahnuť?

Adrian: Mali sme tú výhodu, že sme nešli do štúdia, ale štúdio prišlo za nami. Touto cestou chceme poďakovať Dominikovi a jeho Cable Nest štúdiu. Myslím, že na prvý počin vznikol zvuk, s ktorým sme spokojní a môžeme na ňom stavať. Veľa sme sa naučili a vieme čo v budúcnosti chceme spraviť ešte lepšie.

Obal EP-čka vyzerá ako nejaká stará maľba. Odkiaľ pochádza?

Adrian: Skvelý postreh. Obrázok je rytina z roku 1852 vytvorená pánom Theodorom de Bry z jeho potuliek po Južnej Ameriky, kde objavil domorodý kmeň kanibalov. Ten obrázok sadol na EP ako riť na šerbeľ, všetci sme sa rýchlo na ňom zhodli.

Plánujete aj koncerty na podporu vydania EP?

Adrian: V dnešnej dobe je ťažko plánovať, ale radi by sme podporili EP aj koncertami. V máji usporadúvame akciu v Krupine (Night of Chaos) – kde zahráme spolu s Abortion, Craniotomy, Dadcare a Plastery. Veríme, že vydaným EP sa dostaneme viac na slovenskú metalovú mapu a prídu aj pozvánky na ďalšie akcie.

EP máte za sebou. Chystáte sa pustiť aj do plnohodnotného albumu?

Adrian: Samozrejme, pracujeme na materiály pre kompletný album. Nejaké veci už máme, niečo ešte je v štádiu tvorby, ale áno, EP má byť len taká ochutnávka na čo sa môžete v budúcnosti tešiť.

Linky na kapelu:
https://www.braindealers.sk/
https://www.facebook.com/braindealers
https://bandzone.cz/braindealers/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.