Black metalovú divíziu MARDUK nezastavilo v Randali nič!

MARDUK

ATTIC

ATTIC

Niekedy sa môže zdať, že sa proti koncertu spikli všetci bohovia. Občas sa stane, že počas akcie vypadne prúd, v Randali si to nepamätám, no keď vypadne prúd trikrát počas akcie a z toho dvakrát počas hrania, tak máme až pocit, že zasiahla vyššia moc. Black metal však nič nezastavilo a MARDUK predviedol drvivý koncert. Nepredbiehajme a poďme si na celú akciu posvietiť.

Pódium pre prvé vystúpenie bolo pripravené ako pre okultnú black metalovú kapelu. Oltár, sviečky, lebky a s obráteným krížom prišiel rovno sám spevák. Hneď ma napadlo: „Toto bude dobrý satanizmus.“ Však až taký old school od podlahy som nečakal. Keďže som sa s kapelou ATTIC nikdy nestretol, bol to pre mňa milý šok. Heavy metalové riffy začali vychádzať z pódia a do toho sa pridal riadne vysoký a falzetmi obohatený vokál. Hotový MERCYFUL FATE revival. Počúvalo sa to však dobre. Melódie a riffy boli chytľavé, avšak na vokál KINGa DIAMONDa to rozhodne nemalo. Na zatlačenie do falzetoch mu chýbali gule a celé to bolo vlažnejšie. Ako nápad chválim – dať poctu veľkej legende, ale radšej by som siahol po originály. Koncert však neurazil a bol to príjemný začiatok večera.

VALKYRJA

VALKYRJA

Prvý výpadok prúdu prišiel tesne pre začatím setu VALKYRJA. Každý bol už nabudený na koncert a zrazu tma a ticho. Žeby mali až také temné intro? Prúd asi po dvoch minútach nabehol a koncert pomaly začal. Zvuk bol vďaka tomu zo začiatku rozhádzaný a hlasitosť nástrojov lietala. Hlasitosť sa časom ukľudnila, no celok ostal celý hmlistý. Ako keby boli všetky nástroje niekde v hmle (to boli aj vystupujúci) a potlačené niekde dozadu. Vďaka tomu koncert nabral tajuplnejší charakter, ale vytratila sa sila a dravosť nahrávok. Ako Švédi nastúpili tak aj skončili. V úplnej tme a tichu. Ešteže ohlásili poslednú pieseň a výpadok prišiel na konci skladby. Čakal som akčnejší set, no dostal atmosferický zážitok.

MARDUK

MARDUK

Už som začal tŕpnuť, aby MARDUK neprerušila vyššia moc. Intro sa spustilo a čierno-kovová mašinéria prišla na pódium. Set začali s klasikami z „PANZER DIVISION MARDUK“ (titulnou a „Baptism By Fire“, škoda, že nezaradili aj moju obľúbenú „Christraping Black Metal“, ktorá nasleduje po týchto dvoch skladbách na albume). Od začiatku to bol tlak, aký som už dlho nezažil. Totálny parný valec s rýchlosťou stíhačky doslova valil všetko zaradom. Kebyže sa viem pohnúť (v Randali bola riadna plnka, cez 300 ľudí), tak mi hlavu vystrelí do zákopu. Najväčší nápor na ušné bubienky došiel pri skladbe „Of Hell’s Fire“, ktorá predstavovalo totálnu hudobnú devastáciu a moja hlava nevedela, kde stojí. Tesne pred koncom však došlo k tomu, čoho som sa bál. Tma a ticho. Hlavou mi prešli myšlienky: „Vystúpia ešte vzhľadom na ich povesť?“ Situácia sa do pár minút dala dokopy a Švédi prichádzajú späť a drtí sa ďalej. MARDUK som videl už po piatykrát, no práve ich klubové sety mi prídu najdrvivejšie a sú doslova likvidačné. Tento patril k najlepším a bol rozhodnejšie najzničujúcejší. V klube si MARDUK nenechám nikdy ujsť!

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor
Fotky: Alexandra Power
Všetky fotky nájdeš TU.

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.