BESNA spojila sily s Nemcami ABYSS a vydali spoločné splitko

BESNA - Split

Post-black metalisti BESNA prichádza s novou dávkou hudby. Ide o splitko so zaujímavými Nemcami ABYSS. Ako sa dostali k tejto spolupráci? Čo bude obsahovať splitko? Ako sa hudobne posunuli? Na všetky dôležité otázky som sa popýtal priamo kapely.

BESNA - Split

BESNA – Split

Do sveta ste vypustili novú pieseň „Jazero“. O čom vraví skladba?

Text vraví o situáciách a konfliktoch, ktoré miesto toho aby sme mali odvahu a silu riešiť v danom momente, uzatvárame vo svojom vnútri. Aby každý z nás mohol rásť ako človek, musí sa do týchto opakovane ‘ponoriť’, priznať si sám pred sebou krivdy, ktoré pôsobil ostatným. V rámci témy splitka sa tu trochu hráme s kresťanskou symbolikou, ale v tomto prípade ide viac o atmosféru než o súčasť významu.

Skladba sa nachádza na čerstvom splitku s kapelou ABYSS. Ako došlo k tejto spolupráci?

Spoznali sme sa vďaka koncertu v bratislavskom Kulturáku v apríli 2019 na ktorom sme spolu zahrali. Potom neskôr nám napísali, či by sme s nimi dali dokopy splitko na čo sme veľmi radi prikývli.

Čím Vás táto Nemci oslovili, že ste sa rozhodli s nimi spojiť sily?

V prvom rade sú to fajn ľudia, čo hrajú skvelú muziku, ktorá je navyše žánrovo príbuzná s tou našou.

Koľkými piesňami ste prispeli na splitko?

Každá kapela prispieva dvoma skladbami – v našom prípade ide okrem spomínaného „Jazera“ o „Cestu krvi“. Túto už hrávame naživo nejaký ten piatok, ale doteraz sme nemali príležitosť ju nahrať. Pojednáva o náboženskom fanatizme a extrémizme, takže tematicky velmi dobre zapadá aj medzi ostatné texty od Abyss na splite.

V čom sú nové skladby iné oproti veciam z posledného EP?

Tentokrát ide určite o skladby priamočiarejšie, v prípade oboch nám šlo o vnesenie o čosi priamejšej agresie do štruktúr, aké sme používali aj na EP. Určite to ale neznamená, že do budúcna zanevierame na progresívnejšie pesničky.

Pod akými vydavateľskými krídlami vyšlo splitko?

Celé to vychádza pod taktovkou Wolfmond Productions, digitálne, na streamovacích službách ako aj na fyzických CD nosičoch.

Obal zdobí zaujímavý, čierno-biely, obrázok. Kto je jeho autorom a čo hovorí?

Autorom artworku je francúzsky umelec Théo Braisaz, ktorý sa do celého projektu zapojil skrz kapelu Abyss. Citujúc vo význame práve ich, témou je absencia vyššieho zmyslu vo vesmíre a nenaplnenie slubu spásy vo viere.

Kde ste boli nahrávať a aké ste mali predstavy o výslednom zvuku?

Nahrávali sme to v moravskom Shaark Studio, rovnako ako aj naše prvé EP. Chceli sme sa však trochu zvukovo posunúť oproti našej prvotine, tak sme poprosili Dominika Suchého o mix. S ním sme spolupracovali aj na debute, ale v úlohe masteringu. Na Splitku sa o master postaralo islandské Krummafótur Studio. S výsledným zvukom sme spokojní.

Chystáte aj koncerty na jeho podporu?

Toto je teraz taká háklivá téma. My by sme chceli, ale nikto nevie ako sa situácia v najbližších týždňoch, či mesiacoch vyvinie. Pravdepodobne niečo v rámci Slovenska skúsime naplánovať, ale radšej nič nesľubujeme, lebo to nie je iba v našich rukách.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/pg/BesnaBand/
https://besna.bandcamp.com/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.