BESNA a ich Live Session na hrade Strečno

BESNA na hrade Strečno

Svojskí black metalisti BESNA nahrali na hrade Strečno Live Session a do sveta vypustili prvú ukážku s názvom „Fúga“. Táto téma sama predkladá otázky a ja som bol zvedavý.

BESNA na hrade Strečno

BESNA na hrade Strečno

Vypustili ste do sveta novú pieseň „Fúga“ v rámci Live Session na hrade Strečno. Ako vznikol nápad na Live Session na hrade?

Už dlhšie sme sa pohrávali s myšlienkou spraviť live session, avšak chceli sme to spraviť niečím zaujímavé. Niečím, čo nevieme sprostredkovať na klasickom koncerte. Zároveň sme hľadali miesto, ktoré je pekné, ale tiež v sebe nesie odkaz. V neposlednom rade sme potrebovali natrafiť aj na ochotných ľudí, nám to miesto sprístupniť. Toto všetko sme našli práve na hrade Strečno.

Prečo práve hrad Strečno? Čím vás oslovil?

Strečniansky hrad nás oslovil hneď viacerými vecami. V prvom rade je to krásny a zachovalý kus histórie a kultúry našej krajiny. Týči sa na brale nad riekou Váh len kúsok od miesta legendárnych, hoci v minulosti zničených skál Margita a Besná, ktorých príbeh inšpiroval aj názov našej kapely a tiež jednej zatiaľ nezverejnenej skladby. V neposlednom rade sme chceli nadviazať na naše minuloročné turné Post-vstanie, ktorým sme si chceli pripomenúť výročie vypuknutia Slovenského národného povstania, ktoré si myslíme, že je veľmi dôležitým míľnikom našej histórie a jeho odkaz je žiaľ stále aktuálny aj dnes. Totiž práve na hrade Strečno sa krátko po vypuknutí Povstania bojovalo. Dokonca aj francúzski vojaci tu pomáhali našim povstalcom brániť strategickú pozíciu hradu proti nemeckému vojsku. Koho to zaujíma, určite odporúčame si o tom pohľadať viac.

Názov piesne je „Fúga“, čo to slovo vlastne znamená?

Fúga je metóda kompozície v klasickej hudbe, ktorá na začiatku skladby načrtne ústrednú tému, ktorú následne opakuje prípadne obmieňa a rozvíja ďalšími “hlasmi”. Dá sa to však vnímať aj ako paralela k tomu ako sa niektoré v minulosti porazené témy a myšlienky neustále vracajú v mierne pozmenenej forme a ďalej sa rozvíjajú.

Konkrétne – text Fúgy je o Jozefovi Tisovi. Toto je v našich zemepisných šírkach háklivá téma, ale od toho sú tu predsa (nie len) punkové a metalové texty, aby sa v takých neprestali rýpať. Kto by sa chcel do podkladového materiálu ponoriť viac, odporúčam biografiu od James Mace Ward-a. Malo by ísť o prvú od historika s nie-slovenským pôvodom (teda takého, čo sa ňou nechcel len velice zapáčiť Matici Slovenskej). Tiso, ktorý v nej vystupuje, nie je ani martýrom národa, ani démonom a fanatikom, ale predovšetkým politikom-populistom, ktorý sa nehanbil zviesť sa na vtedajšej, populárnej vlne fašizmu a antisemitizmu v Európe. A bohužiaľ, keď sa pozrieme na 30 rokov našej porevolučnej histórie – tak či už ide o samotný nacistický paškvil v jeho ľubovoľnej inkarnácii, alebo politikov hľadajúcich ako si na ňom prihriať polievočku, vidíme stále ten istý motív, len opakovaný neskôr, inými hlasmi a s kozmetickými obmenami. Myslím, že paralely s konaním či už na domácej alebo zahraničnej politickej scéne netreba hľadať pridlho.

Hudobne sme na tomto koncepte stavali podobne – síce zďaleka nie v tak rigidnej forme ako pri klasických dielach, avšak sekcie skladby majú tiež svoj hlavný motív, ktorý je obmieňaný a opakovaný na iných nástrojoch. Preto “Fúga”.

Live Session video tejto skladby sme zverejnili symbolicky v deň výročia SNP a v ten istý deň sme ju zahrali aj naživo na festivale Povstanie pokračuje 2021 v Bratislave.

Nahrali ste viacej piesní na hrade Strečno?

Áno, dokopy sme nahrali tri skladby a vydáme ich spolu s live session nemeckej, melodickej black/death metalovej kapely Abyss v októbri.

Besna, Abyss - Live Session

Skladba sa bude nachádzať na spoločnom splitku s kapelou ABYSS, s ktorou už jedno splitko máte. Prečo ste sa rozhodli znovu spojiť sily a nevybrali ste si inú kapelu na spoluprácu?

V skutočnosti nejdeme vydávať ďalšie splitko, ale spoločný Split Session. To znamená, že obe kapely si samostatne nahráme naše live sessiony a vydáme ich spolu naraz v jednom videu. Niečo ako spoločný dvojkoncert, ale s pandemickou príchuťou.

Čo nám môžete prezradiť o chystanom Split Session?

Abyss odohrá dokopy štyri skladby. Dve budú tie, ktoré im vyšli na našom spoločnom splitku z minulého roku a dve budú novinky. My sme si okrem Fúgy na Strečne zahrali aj Cestu krvi, ktorá je z nášho spoločného splitka a názov poslednej skladby som už naznačil v odpovedi na druhú otázku tohto rozhovoru. Všetko čo vidieť a počuť vo videu bolo nahraté na hrade Strečno. O nahrávanie zvuku, mixovanie aj master sa postaral Samo Blecha. Kameru a strih mali na starosti Tomáš Malík a mladá, žilinská Skupina Umelcov Kreatívnej Alternatívy (Suka. crew). Formát bude youtubové video a von to pôjde self-releasom niekedy v októbri, ale zatiaľ nechceme sľubovať konkrétny dátum, lebo chalani z Abyss ešte len koncom septembra idú nahrávať svoj session.

Okrem Split Session však chystáme s Besnou aj debutový dlhohrajúci album na ktorom bude 6 skladieb, ktoré už teraz hrávame na koncertoch a jedna z nich je práve Fúga. Čiže môžete sa ešte tešiť aj na jej štúdiovú podobu spolu s ďalšími skladbami. Viac info prezradíme už čoskoro na našich weboch.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/BesnaBand
https://besna.bandcamp.com/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.