BelUŠA DEATHFEST vol. 12 (z pohľadu krstiteľa)

SUBURBAN TERRORIST

DISAVOWED, ANALEPSY, UNFATHOMABLE RUINATION, CLITGORE, SUBURBAN TERRORIST, DEPRESY, NAHUM, STERCORE, 13. október 2018, Dom Kultúry, Beluša (okres Púchov)

DISAVOWED - atmosféra

DISAVOWED – atmosféra

Každá, nie len metalová, akcia predstaví kopec zaujímavých postáv, ktoré nám ostanú v pamäti. Keď si človek „hrkne“, tak vníma okolie ako kolegov v kotly, no pokiaľ je „šofér“, tak sa mu pred očami vynárajú rôzne epizódne postavičky. BelUŠA DEATHFEST nebola výnimkou. Mohli sme tam stretnúť „mikino-vrhača“, ktorý rád bombardoval kapely svojou mikinou (Tomáš Vačko by sa vedel k tomu vyjadriť), potom ju hľadal na pódiu a ak sa jej znovu zmocnil, vytvoril mlynské kolo a opäť letela do kapely. Určite každý z nás narazil aj na „prúdičov kotla“. Tí mali na starosti rozprúdiť kotol za každú cenu, aj keď išla najpomalšia a najmelodickejšia pesnička akcie. Týmto pozdravujem DEPRESY s ich piesňou „Reality Architects“. Neodmysliteľnou súčasťou boli aj „samovražední skokani“, ktorým nevadilo, že ich nikto pod pódiom nechytá a rovno sa hodili na zem. Aj samotný Robbe Kok z DISAVOWED sa jedného zľakol (pozdravujem do Brna) a opýtal sa ho, či je v poriadku. Milé gesto. Tiež tam bol „zbytočný krstiteľ“ nového CD, ktorý neskutočne zdržoval- predstavím sa však až ďalej. Poďme pekne od začiatku.

STERCORE

STERCORE

17:00; prvé vystúpenie na indoor festivale = nelichotivá kombinácia pre kapelu. STERCORE si tým hlavu nelámali a pustili sa do nás s poriadnym nasadením. Matúš má charizmu a dravé vystúpenie, čo je potrebná výbava pre deathcore. Chrlil na nás kopec uškriekaných, ale aj guttural vokálov, ktoré mali šťavu. Chalani sa cítia doma v modernom poňatí žánru a vedia ho podať sviežo a energicky. Čo nehralo v ich prospech bol zvuk, ktorý bol dosť „machuľový“ a vytrácali sa vďaka tomu gitary. Ako to už býva nepísaným zvykom, pred pódiom sme boli zo začiatku asi desiati, no ku koncu setu ľudia poprichádzali. Alkohol ešte neúčinkoval, tak zatiaľ nikto nenabral odvahu podstúpiť blízko k pódiu a spustiť nejaký kotol. Hudobne dravý začiatok večera.

NAHUM

NAHUM

NAHUM predviedli energiou nabitý old school. Českí chalani, kde za bicími hrá Slovák, Brighter, člen momentálne uspatých REVENGE DIVISION. On vie ako rozkmitať bicie, aby zneli poriadne agresívne. Do toho ostré gitary so záplavou riffov a z pódia sa valí kanonáda metalu. V ich hudbe nájdeme prvky death a thrash metalu, najnovšie aj black metalu, zmiešané štýlom „pridáme z každého rožku trošku a celé to vyvalíme na publikum, nech im hlavy utrhne!“. Škoda, že ľudia ešte stále nemali odvahu podniknúť niečo aktívne pod pódiom. NAHUM o chvíľu prídu s novým albumom „Within Destruction“, z ktorého nám pár vecí zahrali a poviem vám: Bude to riadna rezba!

ANALEPSY

ANALEPSY

Tento ročník bol fakt mimoriadne nabitý. Veď už tretia kapela, čo prišla na pódium, bola ANALEPSY. Pred Belušou som ich videl dvakrát a prišli mi „nemastní-neslaní“, no teraz (aj vďaka gule-vrúcemu zvuku) rezali všetko navôkol. Počet ľudí sa pomaly zdvojnásobil a prvý kotol bol na svete. A hneď poriadne dravý. Nezabudlo sa ani na „kanoistov“. Pod pódiom to vrelo. Chalani majú už dlhšie vonku jediný album „Atrocities from Beyond“, ktorý mieša prvky moderného death metalu s brutal deathom a celé je to okorenené slamovými pasážami. Práve tie vedeli publikum rozhýbať a prikúriť v kotly. Portugalský feeling sa im nedá uprieť a celé to naložili technicky precízne a brutálne. Bola jedna veľká zabíjačka, kde sa miesto prasiat porcovali uši!

UNFATHOMABLE RUINATION

UNFATHOMABLE RUINATION

Anglický víchor UNFATHOMABLE RUINATION som taktiež videl veľmi dávno, ešte ako support PYREXIA v Košiciach. Chalani od tej doby nabrali skúsenosti, vymenili speváka a vydali posledný album „Finitude“, ktorý je plný technicky náročnejšieho a pestrého brutal death metalu. Čakal som „zlo-tvorný“ BDM s pestrou paletou tónov. Musím však povedať, že som ostal sklamaný. Chalani sa viac sústredili na brutálne pasáže, čím pochovali svoju vlastnú tvár a jedinečnosť ich tvorby. Na druhú stranu to zase nakopávalo rite jedna radosť, obzvlášť slammingové pasáže, ktoré boli riadne „ťažoby“. Samozrejme, dostali sme kopec drastických zmien rytmov a temp, no absentovala kapele vlastná iskra. Nový spevák, ktorý pôsobil hardcorovým imidžom (potetovaná polka hlavy, mini copík a nadváha), mal v hrdle potrebnú brutalitu, no chýbala mu väčšia pestrosť. Občas vyložená vražednosť nestačí.

SUBURBAN TERRORIST

SUBURBAN TERRORIST

Domáci SUBURBAN TERRORIST si ako organizátori zvolili parádny čas. Vítali nový album, takže nikto na ich miesto v line-upe nepovedal ani krivé slovo. V prvej piesni došlo kvôli technike ku kolízii, čo však chalani hneď hodili za hlavu a následne nám naložili mimoriadne agresívnu porciu moderného death metalu s grindovými prvkami. Zo začiatku hrali vyložene veci z novinky „Inhuman Breed“. Musím uznať, že naživo majú tie skladby ešte nabrúsenejšie nožíky a krvavejšie zuby. Neskutočná rezačka a zároveň premyslená, bez hluchého miesta. Približne v ¾ setu došlo na krst albumu. Tesne predtým nám povedal vydavateľ Juro Haríň pár milých slov o tvorbe albumu. Úlohu krstiteľa som prijal ja a s veľkou poctou. Nechcel som krst poňať tradične alkoholom, pokúsil som sa nájsť originálnejšiu cestu. Vytvoril som drink, kde som spojil štyri hlavné prísady definujúce death metal: energy drink zosobňuje Energiu, proteín Silu, Vražednosť zase jed a na záver som to okorenil granulovaným Zlom. Využil som fintu ako z kúzelníckeho čísla pre najmenších a to zmiešaním teplej tekutiny a suchého ľadu. Z drinku sa začalo pariť, čím vznikol „magic trick“ a následne som ním pokrstil album. V momente ako som sa odtrepal z pódia, chalani pokračovali divokým setom. Bola to nadmieru výdatná porcia zhudobnenej vraždy. Nový album odporúčam všetkými desiatimi pazúrmi.

Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o novom albume, môžete si pustiť náš rozhovor s chalanmi priamo TU. Taktiež vypočuť skladby priamo zo skúšobne TU.

DISAVOWED

DISAVOWED

Holanďania DISAVOWED opäť potvrdili, že patria k špičke brutal death metalu. Chalani vedia ako nedovoliť publiku vydýchnuť a naservírovať hotovú stíhačku tónov a neuchopiteľnej brutality. Ich set sa nedal pochopiť, museli ste to len prijať a nechať sa odkrágľovať. Robbe Kok má jednak v hrdle neskutočný kanál a zároveň pôsobí neuveriteľne milým dojmom. Ako som spomenul v úvode, keď videl chlapca spadnúť z pódia, hneď sa za ním zastavil a spýtal sa, či je OK. Jeho poznávacím znamením je však nosenie sa po hlavách. Tentokrát sa krotil oproti Fleshke, kde strávil na divákoch aj polku setu. Tu to spravil trikrát a vždy prešiel kompletne celé publikum. Aby sme ani my neostali na ocot, pozval fanúšikov na pódium, kde sme si mohli vyskúšať skok medzi kolegov. Neodolal som a prispel som zopár „headbangami“ a jedným skokom. Bola to jazda, ktorá sa nedala zastaviť! Aj na old schoolistov došla moderná doba. Spevák počas setu viackrát vytiahol mini kameru a natáčal seba a nás. Zrejme sa uvidíme na jeho instagram účte. Čoskoro vyrukujú s novým albumom (po jedenástich rokoch by sa aj patrilo) a podľa toho, čo hrali naživo, to vyzerá na veľmi pestrý, technický a drastický výlet. Teším sa!

CLITGORE

CLITGORE

Priznávam, goregrind (najmä tá funny verzia) nie je moja parketa. CLITGORE mal voči mne nešťastnú štartovaciu pozíciu. Nakoniec som uvidel presne to, čo som očakával: tučná teta v latexe a vtipný gitarista ako zábavná dvojka večera. K tomu tanečné „hupsa-hupsa“ tempá, občas zrýchlenie a celé podané s vtipnými intrami. Nedočkal som sa ničoho nevšedného, či zaujímavého a tak som to po druhej skladbe radšej zabalil. Všimol som si, že po headlinerovi veľa ľudí ubudlo.

DEPRESY

DEPRESY

Záver večera patril DEPRESY. Príchodom Hoyasa kapela nabrala nový dych. Všetko je energickejšie a dravšie. Nie len nové skladby vypustené do éteru, ale celé živé vystúpenie malo riadne grády, na ktoré som pri nich nebol zvyknutý. Už dlhšiu dobu ma ich koncerty nebavili a teraz to zrazu malo gule. Som nadšený. Musím uznať, že sa neboja moderny a experimentovania. Dokonca v jednej piesni došlo aj na rapovú pasáž. To som fakt nečakal. Na novú nahrávku sa ozaj teším. Konečne to vyzerá na poriadnu jazdu!

O vydarenú akciu bolo postarané. Nazbieralo sa nás až okolo 300! BelUŠA DEATHFEST naberá čoraz väčší význam a meno. Mohli sme tam stretnúť ľudí nielen z Bratislavy, či Liptova, ale aj z Humenného, Košíc, Veľkého Krtíša a Brna. Death metal má svoje čaro a teším sa o rok na ďalšie pokračovanie.

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor
Fotky: Alexandra Power
Všetky fotky nájdete TU.

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.