Banská Bystrica zažila večer plný depresívneho black metalu!

PSYCHONAUT 4

NOCTURNAL DEPRESSION, PSYCHONAUT 4, MOR, 10. apríl 2017, Banská Bystrica, Rock klub Tartaros

MOR

MOR

Najlepší koncert z vôd depressive black metalu som videl na Urpín Feste v podaní švédskych SHINING. Niklas Kvarforth si robil s publikom čo chcel, škrtil s opaskom ženy, presvedčil nás, aby sme preliezli „ohradu“, lieval ženám alkohol do úst. Nebolo to len o hudbe, ale aj o určitom divadelnom predstavení. PSYCHONAUT 4 znie z nahrávky práve tak, že ich živé vystúpenia môžu byť plné emócii a ukážu aj náznak herectva. Spolu s nimi prišli aj francúzski predstavitelia žánru NOCTURNAL DEPRESSION. Celé to mali otvoriť naši MOR, ktorí sa zrejme z nášho územia najviac hodili k žánru dnešného večera. Takýto večer ma mimoriadne lákal, až som naštartoval auto a dorazil na akciu. Ako to teda prebiehalo?

Začiatok sa nám kus posunul, ale keďže sme boli autom, tak to nehralo až takú rolu. Nitrania MOR (3/5 zostavy tvorí 3/4 zostavy SAMSARA) sa plavia vo vodách atmosférického black metalu, kde sa to prelína do vôd depresívneho black metalu s poriadne štipľavým a ostrím vokálom v podobe démonického škrekotu. Chalani a slečna majú zároveň dve tváre – jemné a atmosférické plochy, ktoré majú v sebe dávku melanchólie a dravé nájazdy plné black metalového feelingu so silnou pohlcujúcou schopnosťou. Škoda technických problémov, ktoré pôsobili rušivo a tým aj chalanov rozladili a nepôsobili kompaktne. Rušivo pôsobil aj druhý gitarista, ktorý bol kus stratený (raz mal rozpustené vlasy, potom v gumičke a potom zase naopak, ako keby nevedel, čo má robiť). Inak príjemné naladenie sa na večer. Chcelo by už aj nahrávku, takýto potenciál treba preniesť na fyzický nosič!

PSYCHONAUT 4

PSYCHONAUT 4

Nestáva sa často, že headliner večera (aspoň pre mňa) vystúpi uprostred akcie. PSYCHONAUT 4 nám predviedli ukážkový príklad pohlcujúceho koncertu, ktoré sršal depresívnymi emóciami. Pódium vyplnili nie len hudobným podkladom, ale aj zostavou, keďže kapelu tvorili až traja gitaristi, basa a samostatný spev. Možno si vravíte, že načo tam bolo toľko gitár, že je to až zbytočné, no som si všimol, že každá jedna mala svoju vlastnú rolu a plochy a keď vypadla jedna, tak to zrazu nebolo kompaktné a vytvorila sa tam pomyslená hudobná diera (asi 2x). Spevákov výkon bol na úrovni divadelného prednesu, normálne som mu to utrpenie veril, preciťoval každý jeden tón a do vokálu dával všetko. Dokonca aj fyzicky pôsobil vhodne k žánru, celý vychudnutý s jazvami po rukách. Nepovedal by som taktiež, že drogy neskúšal. Jedná pozérska vec mi prišla, ak si zahasil zapálenú cigaretu o ruku (vraj pre nás). Nechýbali ani melodický doprovodný vokál, ktorý šiel opatrne, ale zato skvelo dopĺňal atmosféru piesní, hlavne pri „Sweet Decadence“, kde to skvelo zapasovalo. Zároveň by som túto pieseň označil za vrchol vystúpenia, atmosféra neuveriteľne silná a prevedenie priam „dychberúce“. Neškrtili sa síce ženy, ale zato emócie vychádzali vo veľkých dávkach a bolo to náramne silné.

NOCTURNAL DEPRESSION

NOCTURNAL DEPRESSION

Záver temného večera patril NOCTURNAL DEPRESSION. Francúzi ponímajú depresívne vody čierneho kovu po svojom, idú na to viac od podlahy a značne oldschoolovo, čiže poriadne pritlačiť na pílu a drviť to. Gitarové plochy zafarbiť melanchóliou a atmosférou, ale pritom nič nestratiť zo sily black metalu. Narezali to do nás statočne a s riadnou silou. Hlavný člen – Lord Lokhraed trpí postihnutím na ľavej ruke, má len dve prsty, no i napriek svojmu handicapu zvládal obsluhovať gitaru a na konci setu spustil aj sólo. Ďalšia ukážka toho, akú má metal silu. Svoj nedostatok zahodil za hlavu, ukázal, že netreba doma plakať v kúte a ľutovať sa, ale treba bojovať a dokázať, že sa to dá. Metal je silná vec. Späť k veci. Svoje oldschoolové chute obohatili aj vizuálnou stránkou, kde nezabudli ani na warpaint (konečne som si pripadal ako na black metalovom koncerte). Zabudol som poznamenať, že pri koncerte PSYCHONAUT 4 prišiel spevák zahosťovať v jednej piesni, to isté sa stalo aj pri tomto koncerte, kde spevák z PSYCHONAUT 4 nalíčený v duchu warpaint prišiel odspievať (resp. odkričať) jednu pieseň. Príjemná priateľská výmena. Výborný záver akcie! Aspoň sme videli podania jedného UG žánru na viac variant a každá mala svoje čaro.

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Fotky: Demonvoisa

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na youtube.
3. Lajknúť našu facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.