AUTUMN NOSTALGIE: „Narodil som sa do tejto hudby.”

AUTUMN NOSTALGIE - Esse Est Percipi

Na juhu Slovenska sa zrodil pozoruhodný black metal so záhadným názvom – AUTUMN NOSTALGIE. Je nasiaknutý melanchóliou, má atmosferický náboj a nebojí sa vkročiť aj do ambientných či post-ových vôd. Za celým projektom stojí tajuplná postava s meno A.G., ktorú som oslovil ohľadom rozhovoru.

AUTUMN NOSTALGIE – logo

Aký je začiatok príbehu kapely AUTUMN NOSTALGIE?

AUTUMN NOSTALGIE vznikla na jeseň 2010 zo vtedy zaniknutej FEKETE ERDŐ (Čierny Les). Chcel som robiť hudbu výlučne o nostalgii a pominutí, s veselšími aj smutnejšími gitarovými témami, ale rozhodne s revanými vokálmi. Rozhodol som sa urobiť takto, pretože som chcel hrať prežívateľný, nie brúsený black metal. Hoci samotná kapela vznikla pred desiatimi rokmi, v priebehu desaťročia nedosiahla žiadne významné publikácie. Bolo zopár demo pokusov, ktoré neboli premenené na vážnejšie skladby. Teraz už viem, že dôvodom bolo, že som bol veľmi mladý, a nevedel som pochopiť podstatu nostalgie alebo pominuteľnosti. Po 10 rokoch už to bolo jednoduchšie. Piesne na albume boli pripravené takmer v priebehu roka, jedna z nich – „Grey Horizons“ vznikla pred desiatimi rokmi. Bola to jediná významná skladba, ktorú som dokázal zložiť pred desiatimi rokmi.

AUTUMN NOSTALGIE – názov mi príde ako dvojjazyčný. Prečo práve takýto názov?

Neviem Vám vysvetliť význam tohto názvu. Spomínam si, ako som kráčal po našej ulici, premýšľajúc o názve novej kapely a zrazu z ničoho mi napadol názov Autumn Nostalgie. Zapáčil sa mi to natoľko, že som okamžite kontaktoval osobu, ktorá sa venuje návrhom loga aby navrhol logo našej kapely. Konečný výsledok môžete vidieť na albume.

Píšeš, že ide o slovensko-maďarskú kapelu. Ako to teda je?

Sám seba považujem v prvom rade za Maďara a Šamorínčana, aj keď už roky žijem v Dunajskej Strede.

Hudobne miešaš melancholicko-atmosferický black metal s ambientnými polohami. Prečo práve takáto kombinácia?

Takpovediac som sa narodil do tejto hudby. Celý život som počúval black metal a nevedel som si predstaviť žiadny iný spôsob, ako inak zhudobniť pominutie a nostalgiu. Ešte v roku 2009 som mal black metalovú kapelu s chalanom z Budapešti (Vinterskog), a istý čas sme to skúsili na pôde neofolku (Catharsi) s druhým. Samotná kapela Čierny Les bola dark ambient, inšpirovaná Kékerdő Társaság z Maďarska. V roku 2009 ma veľmi zaujali dark ambientné formácie ako Moevöt, Aakon Keetreh, Mortis, Forest Silence atď.

Z tvojej hudby doslova preráža depresia. Si aj v osobnom živote melancholický či práve opak? Pretože veľa kapiel v tomto žánri tvrdí, že si vďaka hudbe vybíjajú zo seba všetku melanchóliu. Ako je to s tebou?

Radšej by som sa nazýval nestabilným ako depresívnym. Pre mňa, moja hudba nie je o depresii, ale ak ste si to všimli, mohol tam byť aj taký motív. V niektorých piesňach sú aj obzvlášť veselé pasáže, ale keď sme nahrali vokály, niekoľkokrát som cítil úľavu, že som mohol dať zo seba hnev, melanchóliu a bolesť v tejto podobe.

Nedávno si vydal album „Esse Est Percipi“, čo je latinská veta – „Byť znamená byť vnímaný“. Prečo si práve túto vetu zvolil ako názov albumu?

Esse Est Percipi bol filozofickou vetou Georgea Berkeleyho o zachytení reality. Byť znamená byť vnímaný znamená, že je veľmi ťažké povedať niečo pravdivé a objektívne o realite, pretože všetko dokážem vnímať a spoznať len cez seba. Tým pádom je človek sám, a v pochopení sa nemôže na nikoho spoľahnúť, iba na seba. Album je zameraný na vyjadrenie tejto tragédie, na ktorom každá skladba zachytí tento problém z inej perspektívy. Berkeley kládol otázku, čo sa stane s realitou, keď si ju nikto nevšíma. Existuje vôbec? Album sa snaží odpovedať na túto otázku. Váha tejto otázky sa odráža v atmosfére piesní.

Názvy piesní máš po anglicky, ale ja som tam započul maďarčinu. Dobre som počul? Prečo práve maďarčina a prečo potom nemáš aj názvy po maďarsky?

Keď som písal piesne, bola tam dilema o tom, či majú byť názvy piesní v maďarčine alebo v angličtine. Nakoniec som sa rozhodol ísť s angličtinou, pretože nezneli dobre v maďarčine. Chcel som, aby texty zostali v maďarčine, tak trochu záhadne, mimo anglosaského sveta, tu v strednej Európe.

O čom vravia texty?

Texty sú veľmi osobné. Sú plné odkazov, príkladov, symbolov, ktorých, aj keď niekto vie po maďarsky, nemôže naozaj pochopiť. „Hidden Lake of the Forest“ nie je o neznačenom existujúcom jazere, „Fallen Leaves“ nie je o padajúcich listoch. Všetko je symbol, nie konkrétna vec. Jediný hmatateľný text na albume má pieseň „Epilogue“, ktorá sa snaží pokryť a dokončiť celý album tragédiou Werthera. Každá pieseň je o skúsenostiach a problematike solipsizmu z inej perspektívy. Preto je to veľmi osobné a opisuje moje vlastné skúsenosti v tomto ohľade. Nikto nikdy nebude skutočne schopný pochopiť texty, ale zároveň môžu znamenať pre každého niečo iné a taktiež môžu inšpirovať.

Kde si bol nahrávať a akú si mal predstavu o finálnom zvuku?

Okrem spevu som nahral všetko doma v domácich podmienkach. Jediné, čo som nemohol takto urobiť, boli vokály, pretože na dosiahnutie vokálnej kvality, ktorú som chcel, musíte kričať veľmi hlasno. Ak by som to urobil doma, susedia by pravdepodobne zavolali políciu, že niekto bol zavraždený vedľa. Musel som ísť do štúdia, aby som mohol kľudne nahrať piesne. Tak som sa dostal do skvelého štúdia Gila Studio v Galante. Pri spätnom pohľade, som veľmi rád, že som skončil tam, pretože s Gila, ktorý je majiteľom štúdia a zvukár, bolo veľmi dobre spolupracovať, a tiež pomohol v dokončení piesní do konečnej podoby. Bez neho by piesne nezneli tak, ako ich je počuť na albume. Touto cestou mu ďakujem veľmi pekne.

AUTUMN NOSTALGIE - Esse Est Percipi

AUTUMN NOSTALGIE – Esse Est Percipi

Obal albumu zdobí tajuplná fotka dievčaťa s ružou. Prečo si si zvolil práve ju?

Dlho som hľadal obal, ktorý dokáže ilustrovať celý album tým najúplnejším spôsobom. Nenašiel som túto fotku ja, ona ma našla. Keď som ju uvidel, hneď som vedel, že to bude obal albumu. Avšak, nebolo ľahké získať práva na jej použitie, musel som poslať veľa e-mailov holandskému vlastníkovi, ale nakoniec mi umožnil používať. Rozhodne som trval na tom obrázku, pretože bez neho by album nebol „kompletný“, pretože posledná skladba (Epilogue) bola skutočne napísaná ako na tento obrázok.

Album vyšiel na bandcampe a youtube. Chystáš aj fyzické vydanie?

Album bude oficiálne vydaný vo formáte CD na jeseň pod japonským Zero Dimensional Records a taktiež bude k dispozícii vo forme (pásky) kazety, pretože kanadské vydavateľstvo Goatroom Productions súhlasilo s vydaním. V budúcnosti sa pravdepodobne objaví aj na vinyle.

Neplánuješ s tvojou hudbou vyjsť aj na pódia?

Určite plánujem, hľadám správnych ľudí. Dúfajme, že budúci rok to vyjde. Pracujem na tom s veľkou silou.

K tvojej hudbe som sa dostal vďaka veľkému YT kanálu – Atmospheric Black Metal Albums, ktorý má cez 57 tisíc odberateľov. Ako sa ti podarilo dostať svoju hudbu na tento kanál?

Napísal som majiteľovi kanála, poprosil som ho aby promoval moju hudbu. Odpísal asi po mesiaci, lebo v tom čase bol veľmi zaneprázdnený. Páčilo sa mu to moc, a povedal, že s radosťou to zazdieľa. Musel som nájsť správnu platformu pre propagáciu, pretože, bohužiaľ, žijeme vo svete, kde ak si začiatočník, je potrebné to propagovať on-line formou skôr ako vo fyzickej šate, inak sa vaša hudba nedostane k ľuďom. Nie som zástancom toho, ale neexistuje žiadny iný spôsob na zverejnenie.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/Autumn.Nostalgie.Official/
https://autumnnostalgie.bandcamp.com

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.