AUTUMN NOSTALGIE: „Inšpirovali ma filozofické trendy a myšlienky.“

AUTUMN NOSTALGIE – Ataraxia

Post-black metal – AUTUMN NOSTALGIE prichádza po roku s novou piesňou „Alámerülés“ a zároveň ohlasuje nový album. Ako bude znieť? Čo inšpirovalo tvorcu a dočkáme sa aj vystúpenia kapely? Všetko som prebral s A. G..

AUTUMN NOSTALGIE – Ataraxia

AUTUMN NOSTALGIE – Ataraxia

Ani nie po roku prichádzaš s novou piesňou „Alámerülés“. Čo znamená tento, tipujem maďarský, názov? O čom pojednáva pieseň?

Názov Alámerülés znamená ponorenie sa. Pieseň je zvláštne priblíženie k aforizmu “gnothi seauton”. Ak sa človek spozná seba samého, alebo formuluje otázky, ktoré sa zamerajú na vlastnú osobnosť, človek si uvedomí, že celá realita a existencia zahŕňa oveľa viac ako v každodennej skúsenosti. V prípade položenia správnych otázok môže dôjsť k zničeniu vnímania celej reality, v dôsledku čoho sa vytvorí autentické filozofické myslenie.

Skladba začína v ľahkom post-rocku, pripomína mi to tvorbu kapiel ako Alcest či Sigur Rós. Nechávaš sa inšpirovať týmito kapelami?

Vôbec ma neinšpirovala žiadna kapela. Inšpirovali ma rôzne filozofické trendy a myšlienky. Mojím cieľom bolo aby hudba bola formovaná myšlienkami opisujúcimi smutnú aj veselú náladu.

Následne sa pieseň presunie do takého naliehavejšieho tempa. Budú tieto dve tváre prítomné na celom albume?

Nepovedal by som, že niektorá z piesní by bola rýchla, viac som sa sústredil na harmóniu. Niektoré časti sú zvýraznené rýchlejším, užším tempom, ale zostal som pri pomalších témach. S týmto spôsobom sa dokážem vyjadriť oveľa lepšie.

Ledva prešiel rok a už pôjde vonku nový album. To tvoríš tak rýchlo, alebo si už mal aj pri predošlom albume pár skladieb v zásuvke?

Hneď po vydaní prvého albumu som začal pracovať na nových piesňach. Mal som rôzne nápady, ale neboli úplne vypracované. Opäť som spolupracoval s Gilou v štúdiu Gila. Okrem gitary sme nahrali spolu bicie témy aj vokály a nakoniec mastroval aj celý album.

Nový album bude niesť názov – „Ataraxia“. Čo predstavuje tento názov?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že názov albumu odkazuje na Epikuros. No, nie je to tak. Názov, obal aj správa albumu majú iný východiskový bod a iný koniec. Východiskový bod je oveľa jednoduchší. Názov bol inšpirovaný kapelou Ataraxia, hlavne z jedných ich legendárnych koncertov v Portugalsku. Nie samotná hudba, lebo hrajú v úplne inom štýle, skôr ako spomienka. Túto kapelu som našiel vtedy, keď som ju najviac potreboval. Odtiaľ vychádza Ataraxia, a koniec je zameraný na tézu od Epikuros, o realizácii duchovného pokoja. Budem mať aj podrobnejší článok na túto tému.

Čo nám môžeš o novom albume prezradiť?

Nový album vyjde koncom októbra. Bude na ňom sedem pesničiek, dve z toho ambient. Nálada aj atmosféra bude podobná, ako v prípade „Esse Est Percipi“, ale gitary majú oveľa väčšiu úroveň skreslenia.

Album vyjde pod hlavičkou Northern Silence Productions, ktorí vydali vynikajúce veci od kapiel ako Woods of Desolation, Gris, Heretoir či Saor. Ako sa ti podarilo nadviazať túto spoluprácu? Máš nejaké obľúbené kapely z tejto stajne?

V minulom roku ma našlo vydavateľstvo, chceli dlhodobo spolupracovať, takže najprv vydali prvý album na vinyle a budú vydávať ďalšie. Spolupracujú s veľmi dobrými kapelami ako Faidra, Amesoeurs a Saor. Je pre mňa veľkým potešením byť s takými kapelami v spoločnom vydavateľstve.

Cover albumu vyzerá veľmi originálne. Pripomína mi fotku z divadla. Ide o nejaké konkrétne predstavenie? Čo zobrazuje?

Mojim zámerom bolo odzrkadliť divadelné vystúpenie s množstvom symbolov. Na obrázku nie je nič zbytočné, všetko má svoju úlohu. Prítomnosť štyroch masiek, neplodných zmontovaných stromov, mesiaca a slnka. V skutočnosti vysvetlenie coveru sa skladá z viacerých vrstiev. Obraz musí opisovať, že slnko bolo nahradené mesiacom, a že blondínka v bielom je mysliacim duchom, Filozofia nepriamo odkazovala na Boethiusa. Mení tradíciu, práve kde solárna tradícia, ktorú šliape v tváre Epikurosu, je nahradená lunárnou tradíciou. To naznačuje mesiac a neplodné stromy. Hoci sa tradícia zmenila, duch zostal rovnaký.

Nepohlo sa nič s hľadaním ľudí do kapely s prípadnými koncertami?

Pracujeme na tom, aby sme mohli čím skôr vystupovať. Našťastie som už našiel spoluhráčov a spoločnými silami to dokážeme. Naše prvé vystúpenie bude v Manchestri na festivale Repaer, s ikonickými kapelami ako Fuath, Fen, Ante Inferno.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/Autumn.Nostalgie.Official
https://autumnnostalgie.bandcamp.com/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.