ATARAXIA a Pustovník

Ataraxia - Pustovník

Ružomberská drvička tónov, ATARAXIA, sa chystá vypustiť do sveta nový album „Pustovník“. Ako predvoj do sveta vypustili skladby – „Možnosť voľby“ a „Ohnivá noc“. Poďme sa chalanov popýtať na dôležité otázky.

Ataraxia - Pustovník

Ataraxia – Pustovník

Do sveta ste vypustili prvú pieseň „Možnosť voľby“, má text niečo spoločné s voľbami u nás?

Áno aj nie. Je pravda, že načasovanie zverejnenia je skvelé, ale zámer k voľbám to nebol. Skladba je implicitne antifašistická, ale predovšetkým ide o slobodnú vôľu. Sú veci, kedy jednoducho nemáme na výber, ale pokiaľ máme, tak by sme nemali inklinovať k zlu. Metafyzickému alebo v tomto prípade napríklad politickému.

Skladba bude súčasťou nového albumu s názvom „Pustovník“. O akého pustovníka ide?

O teba či o mňa, o nás a o vás. Ide o metaforu človeka hladného po poznaní. Taký, čo chce pochopiť svet a snaží sa naštartovať motor kritického myslenia, ktorého palivom sú všemožné spoločenské problémy.

Kde ste boli nahrávať a akú ste mali predstavu o finálnom zvuku?

Opäť sme zvolili pre nás už domáce prostredie v SPK Audio, pretože s Mirom Spevákom sa nám spolupracuje dobre. Predstava o finálnom zvuku sa každým vypočutím mení, ale zachovali sme si naše vyjadrovacie a štylistické prostriedky. Išlo o to, aby to znelo plné, tučné a zároveň surové. Zároveň, aby tie skladby boli ako naživo a viceversa. S tým nám pomohol aj Will Blackmon, ktorý mal štúdiový cit aj pri kapelách ako Victims alebo The Arson Project.

Kedy vyjde album a v akom formáte?

Momentálne nie sú pevne stanovené termíny, ale v blízkej dobe bude k dispozícii zatiaľ digitálny formát cez náš Bandcamp.

O čom budú zvyšné texty? Má album jednu lyrickú myšlienku?

Ako som spomenul vyššie, leitmotív pustovníka spája celý album. Hľadanie zmyslu rámuje album, ale taktiež sú tu opäť témy ekologické a enviromentálne (Potopa; Od hmly do tmy) alebo filozofické (Pustovník; Finis terrae a iné) a súčasné sociologicko-politické. Najmä motívy ako digitalizácia, umelá inteligencia a virtuálna realita sú blízka budúcnosť, ktorá nám vŕta v hlave, a preto boj o moc a tenká hranica od záhuby je všadeprítomná.

Cover zobrazuje zrejme pustovníka a mesto s veľkým priemyselným komínom. Ide o nejaký konkrétny výjav nejakého miesta alebo ide o metaforu?

Áno, aj nie. Ide samozrejme o náš lokálny motív, ktorý sa negatívne spája s ružomberskými papierňami. Ale zovšeobecnene ide o falický symbol moci, ktorý vypúšťa semienko skazy.

V čom bude hudobne iný nový album oproti predchodcovi? Budete aj krstiť nový album?

V prvom rade basu nahral Sťu, čo v prípade predošlého albumu nebolo možné. Ide konečne o plnohodnotný vrčavý spodok, ktorý si album pýtal. Žánrovo a tematicky bohatých desať skladieb, kde každá je iná a má svoj charakter. Album je vyzretejší, ale stále má našu tvár. Krst bude, ale všetky informácie odhalíme postupne s procesom príprav cd.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/ataraxiark/
https://ataraxiark.bandcamp.com/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.