ATANAS: „Zahmlený les dokonale odráža celkovú myšlienku a atmosféru nahrávky.“

ATANAS - Enitharmon

Atmosferickí black metalisti ATANAS vypustili do sveta novú nahrávku s názvom „Enitharmon“. Ide o silné dielo, ktoré ťa pohltí tajuplnou atmosférou. Chalanov som zobral na pár rečí, nech nám celú kapelu a nahrávku priblížia a padla reč aj na ich druhú kapelu TujAroT.

ATANAS

ATANAS

Ako sa začal písať príbeh ATANAS?

Po ukončení činnosti predchádzajúcej kapely vznikla skladba “fading picture”, čo časom dalo za vznik aj tomuto projektu. Postupne boli prizvaní bubenník R., gitarista Frajverandi (ktorý už u nás nehrá, momentálne figuruje v kapele AIN) a ďalší gitarista M. Momentálne teda fungujeme v trojčlennej zostave, v ktorej sme nahrali EPčka “Over” a “II” no a následne aj aktuálny album.

Vo vašej hudbe počujem okrem nórskeho black metalu aj AGALLOCH. Trafil som vaše vzory, alebo inšpiráciu beriete úplne z niečoho iného?

Počuješ dobre, aj keď sa snažíme čerpať inšpiráciu z úplne iných (nehudobných) zdrojov, avšak aspoň podvedomému vplyvu tejto kapely (a aj iných) sa určite nevyhneme.

Nemôžem sa ubrániť pocitu, že aj vaše logo mi pripomína AGALLOCH, bolo to cieľom? Alebo ste mali inú víziu? Kto je jeho autorom?

Rozhodne to nebolo cielené, keďže jeho autor o kapele Agalloch, a myslím že ani o metale celkovo nemá prehľad. Autorom je kamarát už spomínaného gitaristu Fjarverandi-ho.

Čo sa skrýva za vašim názvom ATANAS?

Väčšina ľudí si myslí, že je to akýsi akronym pre “SATANAS”, no nie je tomu tak, názov je skomoleninou pre grécky výraz “athanatos”, čo znamená “nesmrteľný”.

Na vašu kapelu som narazil pomocou Instagramu, čo je dosť paradoxné, keďže hráte atmosferický black metal. Myslíte si, že je vhodné aj pre kapelu vo vašom štýle mať účty na takýchto „moderných“ sociálnych sieťach?

Úprimne, dlho sme sa podobným internetovým vymoženostiam bránili. No keďže žijeme v dobe v akej žijeme, bolo by zbytočné sa tváriť ultra undergroundovo – ak by sme si účty na sociálnych sieťach nezaložili my, založil by nám ich časom niekto iný. Zároveň však treba dodať, že je to vcelku efektívny informačný prostriedok, keďže väčšina ľudí štandardné informačné kanály nesleduje – ako aj sám tvrdíš, narazil si na našu kapelu cez instagram.

Debutový album ste pomenovali „Enitharmon“. Aký je význam tohto slova a čo pre vás znamená?

Enitharmon je jedna z hlavných postáv v príbehoch a mytológii Williama Blake-a, ktorá predstavuje akúsi archetypálnu “animu” ako ju opísal Carl Gustav Jung.

ATANAS - Enitharmon

ATANAS – Enitharmon

Cover albumu sa nesie v tajomnom kabáte lesa. Prečo ste si zvolili takýto obraz pre reprezentáciu albumu? Kto je jeho autorom?

Autorkou je Zuzana Zábradiová, ktorá mala pri tvorení obalu v podstate voľnú ruku a myslíme, že tento sa jej veľmi podaril a sme s ním nadmieru spokojní. Tento zahmlený les podľa nás dokonale odráža celkovú myšlienku a atmosféru nahrávky. Vydali sme ho ako 6 panelový digipack a keď si ho roztvoríš, myslím že tá panoráma pôsobí skvele.

O čom vraví lyrická stránka albumu?

Texty sú uverejnené v booklete a aj na Metal Archives, takže každý si o nich môže utvoriť vlastnú mienku. Prezrádzať ich myšlienku by bolo značne kontraproduktívne, keďže sme sa ich snažili písať skôr symbolickou formou. Povedzme ale aspoň, že súvisia s názvom albumu, aj keď s príbehmi Williama Blake-a majú pramálo spoločné.

Máte dosť výživný a pritom špinavý zvuk. Kde ste boli nahrávať a mali ste nejakú predstavu o výslednom zvuku hneď od začiatku?

Nahrávali sme v našej skúšobni, ktorá zároveň slúži ako nízkorozpočtové štúdio. Zvuk sa tvoril súbežne s mixovaním nahrávky, aj keď nejaká vízia samozrejme bola. Finálny výsledok (teda stem mastering) má na svedomí Miro Spevák z SPK Audio.

Nevšimol som si, že by ste mali nejaké koncerty. Plánujete v budúcnosti previesť hudbu aj na pódia?

ATANAS naživo ani nikdy nevystupoval. Momentálne sa pohrávame s myšlienkou živého hrania, avšak to bude vyžadovať ďalších členov a hlavne kopu námahy a skúšania… takže uvidíme časom, ako sa to vykryštalizuje.

Album vyšiel na vaše náklady, neskúšali ste hľadať vydavateľa? Či ste šli cielene na to, že si to vydáte sami?

Je to už taká naša tradícia, že cdčká robíme vo vlastnej réžii, čo platí ako pre Atanas tak aj ďalší projekt TujAroT. Prípadné vydanie na inom formáte cez vydavateľstvo by sme určite zvážili, keďže taký label má oveľa lepšie možnosti propagácie a distribúcie. Zatiaľ sme však nad tým neuvažovali a iné labely boli oslovené len z dôvodu distribúcie, prípadne výmeny.

ATANAS - logo

ATANAS – logo

Do sveta ide len 100 kópií v digipack balení. Prečo len toľko? Myslíte si, že má ešte zmysel vydávať hudbu na fyzických nosičov?

Nemá. Bolo pre nás prinajmenšom pozoruhodné zistiť, že ľudia radšej zaplatia za digitálnu formu nahrávky, než by si pár eur priplatili za fyzickú kópiu. Chápeme síce, že väčšina ľudí dnes už ani nedisponuje cd/mc/lp prehrávačmi, ale aj tak…

Dvaja členovia sú aj súčasťou kapely TujAroT. Nedávno som si všimol, že mala táto kapela aj naživo koncert. Kde to bolo? O akú akciu šlo? Bude to mať aj pokračovanie?

Omyl, aj R. už figuruje v TujAroTe, aj keď zatiaľ len na pozícii vokalistu v coveri na urfaustovský “Ein leeres zauberspiel”. Koncerty už vlastne boli tri, aj keď prvé dva hral na bicích miesto pôvodného bubeník R. z Atanasu. Ten posledný už však bol v plne pôvodnej zostave a išlo o nie zrovna legálnu a verejnú akciu odohrávajúcu sa v ruinách istého kláštora. Atmosféra bola výborná a ohlasy tiež, takže z našej strany spokojnosť. Z tejto akcie dokonca existuje aj nahrávka, no zatiaľ len v hlbinách našich hard-diskov. Ďalšie vystúpenia momentálne zvažujeme.

Môžeme sa tešiť na nejaké novinky z tábora TujAroT?

Momentálne máme aktuálne EP “Blasphemische Ritual” ktoré vyšlo na ručne maľovanom DIY digipacku a čoskoro snáď bude aj LP cez istý nemecký label. Ďalej zvažujeme vydať jeden starší, no nikde nezverejnený singel, tentokrát na ešte obskúrnejšom formáte. No a samozrejme pomaly pracujeme na ďalších veciach, no v tomto sme sa nikdy nejak neponáhľali.

Ďakujem pekne za váš čas. Chcete niečo na záver dodať, na čo som zabudol?

Touto cestou by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí nám pomohli album dokopať do finálnej podoby. Díky za rozhovor a snáď si ho v blízkej dobe obstaráš aj ty!

Linky:
https://www.facebook.com/Atanas-946872832040789/
https://www.instagram.com/atanas_band/
https://atanas.bandcamp.com/

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.