AMENRA rozpútala v MMC masívne peklo!

AMENRA

AMENRA, E-L-R, YLVA, 12. november 2019, MMC, Bratislava

YLVA

YLVA

Máte to tak aj vy? Keď som na post/sludge koncerte a kapela vie navodiť silnú atmosféru, no keď sa pozeráš len na kapelu, tak ti tam niečo chýba. Zvyčajne to býva práve vizuálna stránka. Pre jej zlepšenie sa využívajú premyslené svetlá, ktoré vytvoria estetickú scénu, ktorá vám až pripomenie obraz (koncert CULT OF LUNA alebo GOD IS AN ASTRONAUT), alebo sa použije videoprojekcia, ktorá dodá hudbe nový rozmer. Presne týmto prípadom bol aj koncert kapiel AMENRA a E-L-R. Poďme sa na to pozrieť.

Keď dali tento koncert do MMC, celkom som sa čudoval. Už je AMENRA tak veľká kapela, že sa nezmestí do Randalu? Veru, bolo tomu tak, kebyže je to v Randali, tak sa pučíme ako v sardinky vo rastlinnom oleji (tipujem okolo 400/500 ľudí) a prišli by sme o perfektnú videoprojekciu. Celé to však začali Austrálčania YLVA. Po prvých tónoch som hneď vedel, odkiaľ vietor fúka. Ťažobné riffy, ktoré náramne rezali, pomalé budovanie atmosféry (ktoré občas nevyšlo) a zúrivý rev (slabšie nazvučený). Hotoví synovia bájnych NEUROSIS. Ich vystúpenie malo grády a devastovalo, no niektoré skladby vyfučali úplne do prázdna. Ale ako úvod koncertu poslúžili dobre.

E-L-R

E-L-R

Na začiatku koncertu kapely E-L-R sa čudujem, či dobre vidím. Na pódium vyšli dve ženy. Vravím si – to bude celkom zaujímavé. Tak aj bolo. Dievčatá a chlap na nás spustili doslova hypnotickú dávku post-metalu/sludge, ktorá mala neuveriteľnú pohlcujúcu silu. Atmosféra zafungovala od prvej minúty a nepustila nás až do konca. Hudobnej zložke pomáhala aj videoprojekcia, kde žena v bielom a s fakľou v ruke chodila do ohnivého kruhu a vykonávala sabbath. Na konci som čakal, že sa tá žena zdvihne do vzduchu (ako posledná scéna filmu The Witch). K tomu bohužiaľ nedošlo, ale to je zrejme len môj osobný problém. Každopádne šlo o mimoriadnu symbiózu hudobnej a vizuálnej stránky. Jediné, čo mi kus vadilo, bolo ozvučenie vokálov, kde sa podmanivé spevy úplne strácali a musel som naťahovať ucho, aby som niečo započul. AMENRA nemohla mať lepšie pripravenú pôdu.

AMENRA

AMENRA

Predošlé vystúpenie bolo veľmi silné, no keď to porovnám s koncertom belgickej temnoty AMENRA, tak to bol slabý čaj, pretože, čo títo chalani predviedli, tak to bola totálna devastácia. Už prvé tóny predpovedali apokalypsu – ich mohutnosť nemala obdoby. Bola to táka masívna sila pre uši, až som mal dojem, že sa zhmotnila a nás prevalcuje. Nebolo možné ostať nehybne stáť, tá hudba vás zožrala ako veľká príšera, nedala vám dýchať a prikazovala vám ako sa hýbať. Niekedy som mal až pocit, že nie som pánom svojho tela, ale práve ich hudba mi určuje, čo mám robiť. Ako som v úvode načrtol, potreby vizualizácie pre atmosférický koncert, tak tu sa stretli obidve podoby estetického vizuálu. Jednak bola kapela perfektne a zároveň temne nesvietená, odkryté bolo len to, čo bolo potrebné a zvyšok zahaľovala temnota. Potom sme tu mali videoprojekciu, ktorá dokonale hrala ruka v ruke s hudbou a spolu vytvárali hotový umelecký zážitok. Keď vyšiel vokalista Colin oblečený, kúsok som bol sklamaný, predsa si ho z live záznamov pamätám bez trička, nie pre telo, ale jeho tetovanie na chrbte skvelo dopĺňa estetiku pódiového prejavu. Nakoniec nesklamal a v polke setu odhodil aj tričko. Vždy som si myslel, že celý koncert odvrieska chrbtom k nám, no normálne sa stalo (5x, počítal som to), že sa otočil tvárou k nám. Zrejme sa neovládol. Ak si to po čase dávam dokopy, musím povedať, že som bol účastníkom jedného z najlepších koncertov tohto roka. Dokonca nie som presvedčený, či by som to označil ako koncert, skôr sa mi vrýva do úst slovné spojenie – art performance.

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor
Fotky: Alexandra Power
Všetky fotky nájdeš TU.

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.