Ako BESNA vybehla na scénu

BESNA EP

Multižánroví metalisti, ktorí najviac smrdia od post-black metalu, BESNA vydali tento rok rovnomenné EP „Besna“. Popýtal som chalanov, aký je ich príbeh a rozobrali sme nové EP.

BESNA

BESNA

Ako to celé začalo?

Začalo to celé koncom roku 2015 s myšlienkou hrať naživo dovtedy zábavný-domáco-štúdiový projekt ROTTING GUTLESS CORPSE miešajúci elektroniku s grindom a moderným metalom. Cez inzeráty a osobné kontakty sa tak stretli v skúšobni aj prví nič netušiaci členovia budúcej kapely – Samo (gitara, vokál) a Gabo (bicie), ktorí postupným odchádzaním iných členov z nedostatku času, ostali v skúšobni sami. Do repertoáru pribudli covery od známych Slayer, Metallica či Gojira. Gabo v septembri 2016 zavolal Maťa aka Pinťa (gitara) bývalého člena melodic death metalovej kapely INGRAINED HATE, v ktorej spolu v minulosti hrali.

Pinťovi sa žiaľbohu, ale aj chvalabohu, tvorba ROTTING GUTLESS CORPSE veľmi nepozdávala, čím naštartoval proces tvorenia novej hudby. Keďže každý z členov bol ovplyvnený trochu odlišnými žánrami od hardrocku a melodického metalu (Gabo) cez deathcore či djent (Samo) až po technický a progresívny death metal (Pinťo), konečný zvuk novej tvorby sme hľadali dlhšie. Prvé skladby sa začali rodiť začiatkom roku 2017 a dali by sa zaškatuľkovať ako post-metal prípadne post-black metal, hoci paradoxne black metal nikto z nás poriadne nepočúva. Texty písali Samo a Pinťo. Tie Samove sa týkajú spoločensko-politických tém, Pinťove zas boli viac poetické, vyskytujú sa tam historické a mytologické prvky a spájala ich téma samoty.

Prvý koncert sme odohrali 26.5.2017 v bratislavskej komunitnej cyklodielni – Cyklo Kuchyňa, kde sme okrem doterajších troch vlastných skladieb doplnili setlist aj tromi covermi od Gojiry. Krátko pred ním sme prijali názov kapely BESNA odvodený od známej povesti Jána Botta Margita a Besná, aj keď inak s Bottovou tvorbou alebo osobou nijak nesúvisí. Na basgitare odohral koncert Filip aka Skald z AEON WINDS a NECROHERESY, ale do tvorby ani ďalšieho pôsobenia nezasahoval. V júni 2017 sa stabilne chopil basy Timo, čím uzavrel zostavu kapely až dodnes.

BESNA EP

BESNA EP

Prejdime k novému EP. Kde ste boli nahrávať a kto sa postaral o zvuk?

Nahrávanie prebehlo v Shaark Studio. Vybrali sme tri skladby, ktoré nám dávali zmysel ako celok: „Prastará“, „Morena“ a „Beštia“. O mix sa postaral Samo, o master Dominik Suchý.

Aká je lyrická a hudobná stránka nového EP?

Textovo všetky od Pinťa, hudobne v podstate celá kapela. Spoločná téma je staroba a samota – postavy zabudnuté, viac nepatriace do nášho sveta. Hudobne EP stále vychádza z post-blacku, ale v rámci pomerne dlhých kompozícií (najkratšia skladba má 8 minút) si našli priestor aj melodickejšie, stoner metalové riffy, akustické pasáže či bluesová medzihra.

Kde to vyšlo?

EP sme si sami vydali digitálne na bandcampe – 1.6.2018 a taktiež sami na CD nosičoch v náklade 100 kusov. Predstavili sme ho na spoločnom koncerte opäť v Cyklo Kuchyni s CATASTROFY 16.6.2018, kde aj oni uviedli už svoj druhý album „Besnota“.

Ako ste dávali dokopy vizuálnu stránku?

Obaly na CD nosiče sme si vyrábali znovu sami, časť z použitých tetrapakov polepených látkou, na ktorej sme pomocou svetlo-sensitívnej techniky kyanotypia tlačili dizajn od Svjatogora (PORENUT, ex-NEVALOTH), zvyšná časť obalov bola klasicky tlačená čiernobielo na recyklovaný papier. Časť obalov ešte stále čaká na čoskoré dorobenie. CDčka je možné si zaobstarať na koncertoch alebo jednoducho po vyžiadaní od kapely cez mail (besna.metal@gmail.com) alebo facebook.

A čo súčasnosť?

V súčasnosti sa venujeme novej tvorbe a plánujeme koncerty mimo Bratislavy. Najbližšie nás môžu fanúšikovia vidieť v bratislavskej Fuge 25.10.2018 ako hostí zahraničným kapelám Hegemone a Dirge.

FB event:
https://www.facebook.com/events/434145670445706/

Kontakty na kapelu:
https://besna.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/BesnaBand/
besna.metal@gmail.com

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.