AFTERDARK FEST vol. V – komorná atmosféra a pestré vystúpenia

Abstract

Prison Of My Life

Prison Of My Life

Sur Austru, Northern Plague, Abstract, Prison Of My Life, 30. marec 2019, Nová Pekáreň, Nitra

Vždy som mal rád, ak metalová akcia nebola len obyčajný koncert. Či už šlo o akciu, ktorá má svoje meno a tradíciu, alebo je spojená s prednáškou alebo ochutnávkou jedla. Občas sa dokonca stane, že sa akcie zúčastní spisovateľ a ponúka svoju knihu alebo priamo umelec a má vystavené svoje diela. Posledný AFTERDARK bol práve spojením metalovej hudby a výstavy obrazov. Všetko bolo na báze undergroundu, ale občas by bolo lepšie sa toho striktne nedržať, keďže obrazu viac pomôže stojan. Obraz sa hneď dostane na úroveň očí (viac upozorní na seba) a dodá mu väčšiu veľkoleposť (čím zase zvýši estetickú stránku). Po hudobnej stránke sa stretli štyri rôznožánrové kapely, čo si hneď rozoberieme. AFTERDARK FEST bol rozhodne zaujímavá a pestrá akcia. Ako to prebiehalo?

Úvodné slovo večera mali domáci PRISON OF MY LIFE. Stredobodom pozornosti bol Ondrej, po novom aj gitarista u ABORTION. Pôsobenie u Leprovej partie sa na ňom zapísalo, pretože, čo pauza medzi piesňami, to nejaká hláška alebo komentár (alebo sa taký narodil?). Vlastných skladieb už mali kopec, tak rezať mali čo. Hudobne sa orientujú v dravom a melodickom death metale, pri ktorom sa nebáli dať nohu na plyn. Energia pri skladbách z pódia sršala a ľudia pomaly začali pribúdať. Pri toľkej plejáde skladieb, už by sa patrilo navštíviť štúdio a niečo dať na fyzický nosič.

Northern Plague

Northern Plague

Z Poľska prišli zahrať NORTHERN PLAGUE. Chalani behali po akcii so šiltovkami a vo „funny“ tričkách, no keď vyšli na pódiu, tak som ich skoro nespoznal. Obliekli si čierne a temné obleky, ako za dávnych čias BEHEMOTH a vypustili na nás svoju temnú a agresívnu hudbu. Rodná krajina sa v ich tvorbe nezaprie. Kombinovali death metal ala VADER s poľským black metalom s prvkami BEHEMOTH a agresiou ranných HATE. Výsledkom bola temná a zverská hudba, ktorá sa doslova valila z pódia. Silná bola aj atmosféra, ktorá vytvárala pocit, že sa zúčastňujeme temného rituálu. Nebolo to príliš originálne, ale zato bravúrne podané vystúpenie.

Abstract

Abstract

Teraz obrátime žánrové kormidlo na diametrálne odlišný kurz. ABSTRACT sú už pomaly legenda na našom území a ich hudba je originalita sama o sebe. Chalani okolo Lega hrajú výlučne inštrumentálné a technicky prepracované skladby. V ich tvorbe nájdeme prvky progresívneho metalu a rocku, post-ových pasáži, ale aj kopec atmosferických a emotívnych prvkoch. Koncerty sú nabité energiou. Nitriansky koncert sa niesol v tomto dravom duchu. Riadny tlak sa na nás vybalili hneď od prvej sekundy a neprestal až do konca. Absencia vokálov Legovi zrejme chýba, keďže pri každej piesne si neodpustil „masívne“ hecovanie alebo výkrik – „Poďme!“. Občas je menej viac a pri častom opakovaní to pôsobilo skôr rušivo. Každopádne šlo o veľmi vydarené vystúpenie, škoda len bola, že veľa ľudí sme pod pódiom nenašli.

Sur Austru

Sur Austru

Na záver večera sme sa vrátili ku black metalu, ale s ethno prvkami. SUR AUSTRU je nová kapela, ktorá povstala z popola NEGURĂ BUNGET (v zostave nájdeme troch členov). Keby sme si zakryli názov, tak ani nespoznáme rozdiel. Na pódiu sa začali tvoriť black metalové tóny nasiaknuté rumunským folklórom. O „netradičné“ nástroje tiež nebola núdza, či už o robustné „denko“ do ktorého trebalo tĺcť ako u Šefčovičovcov v nedeľu alebo o lesný roh, ktorý ukončoval pomaly každú skladbu. Atypickosť vystúpenia bola zaručená a atmosféra bola jedinečná. Pred pódiom sa stretlo najviac ľudí v tento večer, i keď si zoberieme fakt, že platiacich ľudí bolo len okolo 30. Plnka to neboola, no atmosféra bola vydarená.

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor
Fotky: Alexandra Power
Všetky fotky nájdeš TU.

 

 

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.