AFTERDARK FEST vol. IV – Zloba v Nitre!

INFERNO

ACHERONTAS, INFERNO, ANDARTAR, AIN, 20. október 2018, Nová Pekáreň, Nitra

Black metal má odlišné čaro ako ostatné metalové žánre. Zlo, nenávisť, agresivita, či temnota sa využívajú ako nosný námet k umeleckému vyjadreniu. Diela z tohto žánru sú schopné nás preniesť do najtemnejších kútov sveta i mimo neho, vyvolať najsilnejšie emócie, pripomenúť temnú históriu alebo vyvolať opovrhnutie. Niekedy znejú akoby nevznikli v našom svete. Zasiahnu ako zbraň. Je to žáner s pevnými múrmi, cez ktoré je ťažko sa dostať a pochopiť, čo skrývajú. Niekedy nejde len o hudbu, ale o presvedčenie a životnú filozofiu. Zvuk je mnohokrát prepojený s vizuálnou stránkou. Dalo by sa povedať, že black metal má jedinečné čaro, no nie je pre každého a ani nechce byť. Hudbu musíte vnímať viac osobne, musí sa stať súčasťou vašej osobnosti. Ak to pre vás platí, tak akcia AFTERDARK FEST, organizovaná členmi kapiel AIN a MOR, predstavuje povinnosť pre umelecké vybláznenie vašich chutí. Tajuplné a hmlisté osvetlenie, obrysy postáv, mysteriózne tóny, obrazy-vykresľujúci zvuk…nič z toho nechýbalo. Poďme si to podrobne prebrať.

AIN

AIN

Úvodné slovo večera mali domáci AIN. Kapela je personálne prepojená s MOR, ktorú sme navštívili v skúšobni (rozhovor nájdete TU a skladby zo skúšobne TU), no po hudobnej stránke sa plavia v inom prúde čierneho kovu. Ide o kompozične navrstvený black metal s veľkou zásobou zmien a prechodov medzi náladami a harmóniami. Skladby sú dlhé cesty, no prechod nimi skrýva kopec zaujímavých zákutí a tajomstiev bez toho, aby ste sa na chodníku stratili. Jednotlivé motívy sa medzi sebou nerušia, naopak, vzájomne sa dopĺňajú a gradujú. Všetky vrstvy tvoria jeden celok, síce nie vždy úplne kompaktný, no dostatočne silný nato, aby vás počas celej dĺžky udržal v strehu. Občas by som ich skladby o niečo osekal. Oni isto časom prídu na to, čo je dôležité a čo menej, a ich hudba porastie. Vizuálne si líder namaľoval corpse-paint a zvyšok kapely mal čierne masky, aby sa naša pozornosť sústredila na hlavnú persónu. Komando teda ťahala ústredná démonická osobnosťou s temnými légiami v pozadí. Vokál mal pestrý – cez rôzne škrekoty, až po diabolské vzývanie. Čoskoro sa chalani vrhnú na nahrávanie svojho čierneho posolstva. Určite si na to posvietim.

ANDARTAR

ANDARTAR

Maďari ANDARTAR na to šli úplne iným štýlom. Obliekli si kožené brnenia miestami pripomínajúce MANOWAR. Pre mňa to bol skôr rušivý prvok, no hudobne vybehli poriadne z ostra. Rezalo sa v rýchlych obrátkach, občas až v tempách à la MARDUK, s odbočkami do atmosférických vôd. Agresivita a priamočiarosť prevládala. Rýchle a kratšie piesne mali naživo drvivý spád a poriadne prevetrali uši. Na melódie takisto nezabúdali a občas prekvapili silnou nosnou linkou s tendenciou zaryť sa do pamäte. Celkovo šlo o nadupané vystúpenie, no v rámci akcie to bolo najmenej zaujímavé prevedenie black metalu. Rezačka slušná, no bez pridanej hodnoty.

INFERNO

INFERNO

Česi INFERNO už dávnejšie prekročili hranice svojho štátu, zrušili označenie český black metal a stali sa svetovou kapelou. Ich tvorba nesie v sebe psychedelickú a rituálnu atmosféru so schopnosťou unášať svojich poslucháčov na temné miesta. Nevraví za nich len hudba, ale aj vizuálne predstavenie. Prevedenie je zvládnuté na divadelnej úrovni (viem o čom vravím, robil som v divadle 6 rokov). Adramelech znázorňuje postavu temného démona, ktorý sa počas setu niekoľkokrát zjaví z hmly a následne sa v nej stráca. Vyvoláva to vo mne pocit hrôzy. Hudobne je to ovenčené veľkou škálou zvukov, nálad a rituálnych tónov, ktoré nás hravo pohltili a nedali nám vydýchnuť až do konca. Na záverečnú pieseň prišiel na pódium Acherontas V. Priest a spolu spustili pieseň „Gate-eye of Fractal Spiral“, ktorá sa stala vrcholom celého večera. Dostala nás neskutočne silná, až hypnotická atmosféra.

ACHERONTAS

ACHERONTAS

Grécki démoni ACHERONTAS si na pódiu nechali stojany so sviečkami po predošlom vystúpení, akurát ich znovu zapálili. Následne vypustili dostatok hmly, aby sa všetko stratilo v jej opare a vytvorili tak riadne temnú atmosféra. Musím povedať, že to bola pekelná hudba. Plazivé tóny nabité negatívnou aurou a nasiaknuté niečím diabolským, spôsobili, že z pódia vychádzala čistá zloba. Mystický zážitok sa niekedy nezlučoval s triezvym vedomím (a to som bol šofér) a chápaním toho, čo vidím a počujem. Tóny zneli ako keby prichádzali z úplnej inej dimenzie. Zlo bolo prítomné na každom kroku. Acherontas V. Priest dominoval nie len v uškriekaných pasážach. Silným prvkom koncertu boli jeho recitácie. Doslova mrazili! Pri skladbe „Wampyric Metamorphosis“ od STUTTHOF (kapela z ktorej ACHERONTAS vznikli) prevalcovali sluchovody, čo malo za následok, že sa vytvoril menší kotol. Povedzme si však pravdu – pri takýchto atmosférických vystúpeniach sa ten kotol ani nehodí. Každopádne to bol mimoriadne silný zážitok.

Vystúpenia INFERNO a ACHERONTAS môžeme smelo označiť za umelecké zážitky, ktoré budú určite patriť k mojim TOP v tomto roku. Ľudí sa nazbieralo okolo 80 kusov. Dúfam, že pri pokračovaní prekročíme stovku, pretože to, čo sa chystá, vás dostane!

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor
Fotky: Alexandra Power
Všetky fotky nájdete TU.

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.