AEON WINDS: „Krajinu, ktorá ma obklopuje, považujem za nevyčerpateľnú studnicu inšpirácie.“

Aeon Winds - Stormveiled

Pokiaľ máš rád slovenský black metal určite ti nemusím predstavovať kapelu AEON WINDS. Nedávno chalani vydali druhý album s názvom „Stormveiled“ a musím uznať, že ide o prvotriednu dávku symfonického black metalu. K tejto príležitosti som oslovil Svarthena, aby nám o ňom porozprával. Prebrali sme nie len novinku, ale aj budúcnosť či minulosť a došlo slovo aj o vystúpení na Brutal Assaulte či chystaných splitkách.

Aeon Winds

Aeon Winds

Oficiálne ste vznikli v roku 2007, čo predchádzalo vzniku kapely AEON WINDS?

S: Zdravíme redakciu Hlukoskopu. Vzniku Aeon Winds predchádzali viaceré skupiny, v ktorých sa formoval štýl nášho hrania. Prvé demo „Aeon“ vyšlo v roku 2010 ako bočný projekt pri mojej hlavnej skupine Karpathia. Nejaký čas po rozpade Karpathie sa Aeon Winds stal mojou hlavnou skupinou a tu sa začína náš príbeh.

AEON znamená dlhé obdobie alebo epochu, prečo práve v kombinácií so slovom vietor v množnom čísle? Čo sa za týmto názvom skrýva?

S: Ide samozrejme o metaforu. Aeon má symbolizovať veky minulé a vietor niečo premenlivé a všadeprítomné, to, čo nás „zaveje“ späť do minulosti. Názov vyjadruje moju fascináciu prírodou, mystickosť a tajomnosť karpatských hôr – krajiny, ktorá ma obklopuje, v ktorej som sa narodil a v ktorej som vyrastal. Považujem ju za nevyčerpateľnú studnicu inšpirácie.

Hudobne sa mi najviac blížite k starým albumom EMPEROR alebo aj DIMMU BORGIR, sú toto vaše hlavné inšpirácie, alebo vietor fúka odniekiaľ inam? Čo Vás priťahuje na symfonickom black metale?

S: Bolo by asi naivné popierať inšpiráciu severským black metalom. Avšak tých skupín, ktoré formovali môj hudobný vkus, je samozrejme viacero a nepochádzali len zo Škandinávie. Napr. taká rumunská Negura Bunget, francúzsky Seth, stará poľska black metalová scéna či viacero vynikajúcich skupín z východnej Európy.

A prečo symfonický black metal? Hudobne spĺňa všetko to, čo ma na tomto žánri napĺňa. Je to cesta, po ktorej sme sa vydali v roku 2007 a ideme ňou dodnes.

Debutový album „Those Who Will Remain Silent Forever“ vyšiel v roku 2012. Prečo trvalo až 7 rokov, kým ste dali dokopy ďalší album? Čo sa všetko skrýva za všetkými siedmymi rokmi?

S: Príčinu vidím v častých zmenách zostavy, stavbe štúdia a množstve koncertov, ktoré kúskovali našu energiu, čím odďaľovali príchod ďalšieho albumu. Nakoniec však prišiel ten správny čas a po siedmych rokoch sa zrodil „Stormveiled“.

Aktuálny album nesie názov „Stormveiled“, čo tento názov znamená?

S: V slovenčine by sa to dalo preložiť ako „v závoji búrky“, čo vychádza z rovnomenného názvu piesne a tak isto plne korešponduje s grafickým motívom celého albumu. Pojednáva o nespútanej sile tohto elementu a našej ničotnosti vo vzťahu k prírode.

O čom hovorí lyrická stránka albumu?

S: Lyrickú stránku albumu sme rozdelili na dve časti. Tú slovenskú robil náš bývalý člen a dlhoročný spoluhráč v predchádzajúcich skupinách Odolen (Tryzna Prod., Karpathia). Texty čerpajú z predkresťanských tradícii, slovanských rituálov a prírody. Tak ako na predošlých materiáloch, aj tu sme chceli mať časť albumu v rodnom jazyku. Anglickú časť doplnili Dis Pater (Midnight Odyssey) a Kenneth Destroyer Svartalv (Nocturnal Breed, ex-Gehenna). Dva posledné texty dodal náš gitarista Skald, ktorý čerpá z podobne zameraných tém ako Odolen.

Album vyšiel pod hlavičkou Avantgarde Music (ABIGOR, EVOKEN, FORGOTTEN TOMB, TAAKE, SOLEFALD, SHINING (SWE), SAOR, MAYHEM…). Ako sa vám podarilo dostať pod tieto talianske krídla?

S: Musím povedať, že celkom spontánne. Oslovil som ľudí z tohto dlhodobo etablovaného vydavateľstva a po ich vypočutí nášho albumu prišlo k vzájomnej dohode. Neskôr sme ujasnili podrobnosti o vydaní LP a digipackov a do niekoľkých mesiacov bolo všetko vonku. Neexistuje návod ako sa dostať do vydavateľstva takého formátu ako je Avantgarde Music. Jednoducho album, ktorý ponúkate musí spĺňať všetky atribúty. Tým myslím hudbu, produkciu, grafické spracovanie a pod.

Máte v tomto vydavateľstve aj svojich obľúbencov? Čo považujete za ich najlepšie kúsky?

S: Z tých aktuálnych veci rozhodne Darkspace či Saor. Z minulosti je toho naozaj kvantum. Abigor, Carpathian Forest, Mayhem, Kvist, Mysticum, Seth či stará Katatonia.

Zvukovo musím uznať, že album je na vysokej úrovni. Kde ste boli nahrávať? Mali ste predstavu pred nahrávaním, ako by ste chceli aby znel?

S: Nahrávali sme v našom Tryzna štúdiu, ktoré prešlo poslednými rokmi veľkými zmenami. Cieľom bolo stať sa sebestačnými v rámci nahrávania. Celé nahrávanie „Stormveiled“ sa realizovalo tu a mix a master sme riešili v osvedčenom SPK štúdiu neďaleko Banskej Bystrice. Okrem Aeon Winds som zatiaľ v Tryzna štúdiu nahrával skupiny Cresset, Concubia Nocte, mixoval a mastroval Krajiny Hmly, SHE či plánované vydanie debutového albumu od black/death metalových Goatcraft.

Aeon Winds - Stormveiled

Aeon Winds – Stormveiled

Taktiež osobitne chválim cover. Kto je jeho autorom? Čo všetko na obale nájdeme, resp. mohol by si popísať toto dielo?

S: Autorom grafiky je ruský umelec Yaroslav Gerzhedovich. Jeho tvorbu sme použili s jeho súhlasom po prvýkrát na EP „And Night Shall Have Dominion“. Nakoľko má veľa zaujímavých diel, vychádzali sme z jeho tvorby i pri „Stormveiled“. Jeho maľba perfektne vystihuje hudobnú aj textovú podstatu nového albumu. Okrem nás jeho umeleckú tvorbu použila aj rakúska skupina Summoning pri poslednom albume.

V akom formáte vyšiel album?

S: 500 CD v digipack formáte a 300 LP na čiernom (200ks) a striebornom vinyle (100ks).

Myslíte si, že má v tejto dobe zmysel vydávať albumy na fyzických nosičoch? Alebo je to už len prežitok a fetiš pre pár vyvolených?

S: Fyzický nosič je nevyhnutnosť pre život undergroundu. Nič nenahradí ten pocit, keď človek otvorí CD či MC alebo keď vyberie vinyl z obalu a dá ho do gramofónu. Toto nikdy nenahradí žiadna mp3ka.

Nedávno ste hrali na obľúbenom festivale – BRUTAL ASSAULT. Ako sa podarí slovenskej kapele dostať na takýto festival, resp. povedzte Váš príbeh, ako ste sa dostali na súpisku festivalu?

S: Na Brutal Assault sme sa dostali na základe pozvania od organizátora Tomáša Fialu. Odporúčanie dostal od Infernala Vlada (Cult of Fire, Death Karma). Nebyť však nového albumu, zrejme by sme Brutal Assault sledovali jedine ako diváci.

Aký ste mali ohlas?

S: Hrali sme približne pred tisíc ľuďmi, naozaj ťažko sa to v tej chvíli dá odhadnúť. Myslím, že ohlas bol dobrý. Snažili sme sa publiku predstaviť nový album a zahrať niekoľko starších skladieb.

Vystupujete dosť zriedkavo. Prečo hráte tak málo? Uvidíme Vás v blízkej dobe hrať niekde na Slovensku?

S: Čo sa týka koncertovania, je to zatiaľ otázne. V minulosti sme mali problémy so zostavou, a potom sme sa venovali na 100% nášmu aktuálnemu albumu. Dnes sa opäť vraciame do štúdia kvôli plánovaným vydaniam, takže sa uvidí v budúcnosti.

Máte dosť zaujímavé umelecké mená (pseudonymy) Svarthen, Askold, Skald, Gard. Majú konkrétny význam alebo pochádzajú z nejakej mytológie?

S: Svarthen a Gard nemajú konkrétny význam ani mytologické pozadie. Naopak Skald bolo označenie pre básnika v starej Škandinávii. Významovo je to podobné ako staroslovanské pomenovanie Igric teda básnik, či potulný spevák. Askold má naopak historické pozadie v reálnej postave veliteľa švédskych varjagov, ktorí napadli v 9. stor. Konštantínopol.

Grave of fire, Seal of stars

Grave of fire, Seal of stars

Nedávno ste prispeli skladbou „Stronghold“ na album „Grave of Fire, Seal of Stars“, ktorý slúži ako pocta mŕtvemu umelcovi Wolkognivovi z Folkingrimm Art. Čo si myslíte o tomto projekte? Prečo ste práve vybrali túto skladbu? Čo pre vás tento človek znamenal?

S: Samo bol náš veľmi dobrý priateľ, človek, ktorý dal tvár nielen našim vydaniam v Aeon Winds, ale aj našej predchádzajúcej skupine Karpathia. Jeho smrť bola pre nás šokom a participácia na tomto CD samozrejmosťou. Vybrali sme staršiu skladbu z čias Karpathie, ktorú s nami občas Samo zaspieval live a ktorú mal veľmi rád. CD vyšlo v spolupráci štyroch vynikajúcich labelov slovenskej Tryzna Production, poľského Eastside, švajčiarského Asgard Haas a nemeckého Purity Through Fire v počte 500 kusov. V prípade záujmu o toto CD, kontaktujte http://arkona.sk/en/.

Svarthen – ty si veľmi aktívny a hráš/hral si v nespočetnom množstve kapiel. Ktoré z nich sú ešte živé a od ktorej ešte môžeme čakať novinky?

S: Okrem Aeon Winds môžem spomenúť spomienkové, remastrované vydanie Karpathie a posledné vydanie od Concubia Nocte, kde sa popri staršom remastrovanom materiáli objavia aj posledné dve skladby. Obe vydania pôjdu von ako digipacky cez poľské vydavateľstvo Werewolf Promotion. A s Igricom pripravujeme debutový album doom/death metalového projektu Distant Shapes, ale to ešte chvíľu potrvá.

Na FB ste dali informáciu, že chystáte 2 split albumy. Jeden s Austrálčanmi MIDNIGHT ODYSSEY a IGRIC a druhý bude s našou legendou ALGOR. Mohli by ste nám o týchto splitkách povedať viacej?
Okrem splitiek, máte ešte nejaké plány na blízku budúcnosť?

S: S Dis Paterom (Midnight Odyssey) a Igricom spolupracujem naozaj dlho. Na split CD sa z mojej strany objavia dve nové skladby v trošku inom vyznení ako sa Aeon Winds prezentuje posledné roky. Pôjde o hudobný návrat k prvému demu Aeon. Igric pridá dve nové skladby, kde si na vokáloch zahosťujeme spolu s Dis Paterom. No a Midnight Odyssey sa bude prezentovať jednou dlhou kompozíciou. S Aldaronom z Algoru komunikujem už nejakú tu dobu a po jeho hosťovaní na „Stormveiled“ sme sa dohodli aj na spoločnom splite. Tu detaily nebudem prezrádzať, nechajte sa prekvapiť.

Ďakujem pekne za Váš čas. Chcete niečo dodať na záver?

S: Ďakujeme za rozhovor a podporu! Všetko dobré!

Za Aeon Winds odpovedal Svarthen.

Link na AEON WINDS – Stormveiled:
https://aeonwinds.bandcamp.com/album/stormveiled

Link na Grave of Fire, Seal of Stars:
https://tryznaproduction.bandcamp.com/album/grave-of-fire-seal-of-stars

Link na Aeon Winds na FB:
https://www.facebook.com/AeonWinds/

Link na Aeon Winds na bandcamp:
https://aeonwinds.bandcamp.com/

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.