ADACTA hrá DISFEAR

ADACTA plays DISFEAR

Crust/death metalová ADACTA vypustila do sveta video, kde prehrala legendárne EP „A Brutal Sight of War” od DISFEAR. Zároveň nastal v kapele personálny otras, tak som oslovil Martina na pár otázok.

ADACTA plays DISFEAR

ADACTA plays DISFEAR

Pred pár dňami ste vypustili do sveta nové video, na ktorom hráte DISFEAR a ich „A Brutal Sight of War”. Čo je na tejto kapele a ich EP pre Vás výnimočné, že ste si ich vybrali na prehratie?

Spolu s Discharge je raný Disfear základ všetkého, čomu sa venujeme. Energia z reťaze utrhnutého panku s tvrdosťou metalu. Neandertálsky jednoduché skladby, ktoré ale nič viac nepotrebujú. Surová, priamočiara nasratosť. My sme iba primiešali ďalšie vplyvy. Aby sme sa netočili v kruhoch. Títo páni to svoje dotiahli do dokonalosti v minulom storočí. My už môžeme iba vzdávať hold a uberať sa vlastnou cestou.

Prečo ste nahrali cover verzie známej kapely namiesto hrania svojich vlastných vecí? Napríklad prehratie starých a zabudnutých piesní?

Staré a zabudnuté sme hrali na septembrovom koncerte, kde nám hosťovala prvá speváčka Simona. Nepotrebujeme sa k tomu teraz znovu vracať. V situácii, keď sa nám otriasla zostava sme chceli spraviť niečo (pre nás) nové a mimo ADACTA repertoár. Máme prerobenú skúšobňu, kde sme vďaka našej francúzskej spojke a multitalentu Maxovi (posila na druhej gitare) schopní nahrávať všetko od live záznamu po albumy. A toto bola ideálna príležitosť všetko si vyskúšať na songoch, ktoré nás bavia. A podľa spätnej väzby, ktorú sme dostali, nie sme sami.

Nedá sa nevšimnúť, že za mikrofónom už nie je Gargamel, ale nahradil ho Potkan. Čo sa stalo, že vás opustil? Bude Potkan váš nový hlas?

Dôležitá je muzika. Či kapela funguje a hlavne či funguje dobre. Vnútorné záležitosti nech ostanú vnútri. Všetci sa časom niekam posúvame a nie vždy vydržíme na spoločnej ceste.

Pokiaľ ide o Potkyho rolu, tak to uzavreté finálne nemáme, sú rôzne varianty, ako by sme mohli existovať. Pravda je ale taká, že vajgule ktoré do spevu tento náš mladík vkladá a rôzne farby a výrazy, ktorých je schopný, bude niekto prekonávať len ťažko. Jedine, že by sme sa ešte rozrástli. Ktovie, čo bude.

Je zostava, ktorú vidíme na videu vaša „nová“?

Je nová, v takejto konštelácii sme ešte nehrali. Či je aj “nová” a či takto budeme pokračovať, je zatiaľ otvorená otázka. Ono sa to nejako vykryštalizuje.

Už sa začínajú črtať nové skladby?

Rok 2020 bol zatiaľ najproduktívnejší pokiaľ ide o skladanie hudby. U mňa doma. Dosť pomohlo, keď som vďaka covidu prišiel v marci o robotu. Nového materiálu je minimálne na dva albumy. Teraz musíme niečo povyberať a cvičiť spolu ako kapela. Okrem toho máme ďalších 7 skladieb nahratých od roku 2018. Zatiaľ inštrumentálne. A dva covery. Už aj s vokálmi. Ak nám nespadne pomyselná reťaz a nestane sa ďalšia kokotina, máme čo robiť. Ale nám sa stále dejú nejaké kokotiny. Netreba v nič dúfať, potom môžeš byť iba prekvapený, ak sa niečo podarí.

Link na kapelu:
https://www.facebook.com/adactaband
https://adactaband.bandcamp.com/

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.