ACETON: Chystajú niečo nové?

ACETON

Crossover/thrash maniaci z Ružomberka – ACETON vypustili do sveta dve nové skladby „Načo? na to!“ a „Hromy blesky“. Môžeme brať tieto skladby ako ochutnávku na chystané dielo? Popýtal som sa rovno kapely.

ACETON

ACETON

Ako ste sa ako ACETON dali dokopy?

ACETON založili Martin (bicie) a Robo (gitara, spev), ktorí spolu pôsobia od dávnoveku. Naposledy v ružomberskej kapele RATIMOR. Ten projekt zažil nejaké personálne zmeny (príchody, odchody) a tak sa Martin rozhodol založiť niečo úplne nové, s novými ľuďmi a repertoárom. Skontaktoval Mareka (basa), s ktorým kedysi hrával v rôznych projektoch. Marek na to kývol a začalo sa hrať najprv v triu. Spočiatku sa hrali také viac-menej punkovejšie skladby liznuté thrash metalom, to sa ale zmenilo s príchodom Daniela (druhá gitara) a Jana (spev). Jano priniesol vlastné texty a nápady, a Dano trošku viacej serióznejšieho metalu. No a ťaháme to spolu takto už cca rok, celkovo ACETON existuje tak cca 2-3 roky.

Hráte taký crossover/thrash s prvkami punk-u. Prečo práve tento štýl?

Nie sme nejako extra zaškatuľkovaní čo sa štýlu týka, každý má rád iné odnože metalu a subžánrov, Robo počúva thrash metal, Martin má rád výplachy typu punk/ hc/crust/grind a ich mixy, Jano je stará škola death metalu a grindu (martinskú legendu SWRAB, a deathový BLOODCUT snáď netreba predstavovať), Daniel mastí do uší modernejšie metále, a Marek počúva Primus. No a keď toto všetko rozleptáte Acetónom, máte z toho zaujímavú kombináciu rôznych štýlov.

Vonia Vám Aceton? Prečo ste si zvolili názov podľa odmasťovača?

Nemá to nejaký špeciálny význam, vymyslel to Robo, asi mu to prišlo drsňácke. Aceton nám vlastne ani nevonia, ale aceton znie lepšie ako napr. dimetylketón, haha.

Do sveta ste vypustili dve nové piesne „Načo? na to!“ a „Hromy blesky“. Môžeme brať tieto skladby ako ochutnávku chystaného albumu alebo EP?

V súčastnosti pracujeme na repertoári, ktorý bude mať cca 13 vecí. Do štúdia sa chystáme nahrať nejaké mini EP o 4-5 skladbách. Musíme dotiahnuť ešte pár vecí, a navštívime štúdio, keď to samozrejme situácia okolo tejto korony dovolí.

Kde ste boli nahrávať?

Nahrávali sme u nás v skúšobni, Jano doniesol „nahrávatka“, a následne to doma zlepil dokopy.

O čo vraví vaša lyrická stránka?

To je takisto obšírna téma, texty sú aj vážne, aj veselé…aj len tak zo života. Povedal by som ale, že zážitky zo života tam hrajú dosť veľkú rolu, napríklad ako texty skladieb „Záložňa“, „Mama môžem hrať metal?!“ a tak ďalej. Ešte za čias punkovejších textov a riffov sme mali aj nejaké upravené cover verzie od Repete a tak. Celkovo sa tým bavíme, muzikou a textami.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/acetonband
https://bandzone.cz/actn

Autor: Lukáš Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
2. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
3. Pridať sa do FB skupiny.
4. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
5. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.