0N0 – „Reconstruction and Synthesis“ (2016)


Cover

Cover

Bolo to niekedy v roku 2011, keď som sa dostal k nahrávke „Path“. Pozerám na názov kapely – 0N0 – a vravím si, že čo to je za divný názov pre kapelu, no po pustení nahrávky som ostal prekvapený. Pohltil ma pračudesný výlet do industriálneho sveta plného elektroniky, psychedélie a nervnej atmosféry. Prišlo mi to na naše pomery riadne odvážne a experimentálne, akurát ma mrzela vec, že skrytý potenciál sa, ako plynul čas, neposúval ďalej. A hľa, príde rok 2016 a 0N0 sa stáva regulárnou kapelou a v marci vydáva nový album „Reconstruction and Synthesis“. Kde sa tento projekt posunul? Naplnil sa potenciál, ktorý som v tom videl? Všetko si postupne zodpovieme.

Najväčšou zmenou bolo odklonenie sa od čisto experimentálnych zákutí a presun do metalových vôd. Hlavným stavebným kameňom je pračudesný (neurotický) death metal vychádzajúcich z koreňov GORGUTS s disharmonickými výkyvmi aké prezentujú ULCERATE v súčasnosti. Do toho vstupujú doom metalové tempá (niekedy až sludge-ové) a ťahavé riffy, ktoré atmosféru albumu poriadne sťažujú a prehlbujú (niekedy zacítime aj zápach NEUROSIS). Celé to obaľujú industriálne zvuky/vsuvky, ktoré sa miešajú s ambientnými plochami (môže pripomenúť JESU), ktoré rozožierajú všetkú ľudskosť nahrávky a vytvárajú až strojovo-neživotné hudobné dielo, ktoré vás teleportne do sveta industriálnych mutácii na ľudskej rase.

Ako som zabŕdol, dominantnou časťou albumu je všade prítomná stiesnenosť, nervný pocit v žilách, skľúčenosť, dezorientácia a určitá dávka schizofrénie, ktorá sa dostane do vašich uší a zmení bežný posluch na dramatický zážitok naprieč post-apokalyptickým svetom, kde už nie je nič tak, ako poznáme a človek a stroj je už jedna osoba (či skôr vec). „Reconstruction and Synthesis“ je hotovou hymnou straty ľudskosti, a predstavuje veľký krok dopredu po kompozičnej stránke, ale aj vo schopnosti vytvoriť pohlcujúcu atmosféru.

Vokálnej stránky sa ujal Sarkast (pôsobiaci aj u HOLOTROPIC), ktorý mal dosť ťažkú úlohu. Vytvoriť neľudské vokálne prímesy, ktoré nenarušia industriálnu atmosféru a budú pôsobiť autenticky, bezcitne a chladnokrvne. Využíva nato hrdelný growling, ukričané a nepríčetné škrekoty a rôzne výkriky či melodickejšie (šumivé) spevy v pozadí, ktoré len jemne zasahujú do diela, no svojou prítomnosťou sú dôležité pri budovaní nehumánnej atmosféry.

Do koncepcie diela spadá aj grafická stránka albumu, ktorá už na prvý pohľad pôsobí profesionálnym dojmom a vkusným vcítením sa do atmosféry nahrávky. Nemalú úlohu vo výsledku má aj zvuk, ktorý sa vydaril nadmieru. Industriálne zvuky sú v patričnej symbióze s metalovou časťou albumu a spolu tvoria kompletný celok.

Experimentálny projekt 0N0 si obul sedem míľové čižmy pokroku a prekročil na úplne inú úroveň! Nový album „Reconstruction and Synthesis“ je mimoriadne dielo plné industriálnej a katanskej atmosféry, bezohľadnej dávky neľudskosti a straty kontaktu s našim svetom. Jedno z diel, ktoré by rozhodne malo prekročiť hranice našej krajiny. Potenciál na to má, ako málo čo!

Hodnotenie: 9/10

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/ono0110/
http://bandzone.cz/0n0
https://ono0110.bandcamp.com/

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na youtube.
3. Lajknúť našu facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentuj na Fejsbúčiku

O Lukáš Polák

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.