0N0: „Náš zámer je vytvoriť niečo prekračujúce náš pozemský život a svet!“

Photo by Shade Grown Eye Photography

U tajného spolku 0N0, kde sa kríži industrial s metalom, sa dejú veci ako v tajuplnej továrni na výrobu gúm do ceruziek z ľudských mozgov. Na povrch sveta sa čoskoro dostanú dve piesne z chystaného EP, ktoré budú opäť zobrazovať hudobný surrealizmus. Na reč som pozval celú trojicu, kde sme prebrali blížiacu sa apokalypsu!

0n0 – Photo by Shade Grown Eye Photography

Čo je u vás nové? Boli zvesti ohľadom nového EP, v akom je to stave?

T: V súčasnosti nám vychádza 7″ EP Cloaked Climax Concealed, ktoré obsahuje 2 nové skladby a vydanie zastrešuje indický label Transcending Obscurity Records. Nahrávali a mixovali sme ho, tak ako vždy, v našich domácich podmienkach. Gitarový zvuk sme spravili v bratislavskom štúdiu Pulp a o mastering sa postaral Simon Hawemann (gitarista Nightmarer, ex-War from a Harlots Mouth) vo svojom floridskom Sludge Studios. Obal spáchali Viral Graphics z gréckych Atén. EP vyjde v limitovanom, ručne číslovanom náklade 100 kusov. Texty sú obskúrne-surrealistického charakteru a zaoberajú sa povahou poznania a jeho vzťahu k Priepasti.

Aký bude rozdiel medzi posledným albumom a novým EP po hudobnej stránke?

T: Od začiatku bol zámer vydať 7 palcový vinyl, takže EP obsahuje 2 skladby o dĺžke 5 a pol minúty. Rozsah je teda daný možnosťami tohto formátu. Skladby sú oproti albumu asi trochu menej extrémne, možno by sa dalo tvrdiť, že obe majú takmer pesničkový charakter, ale zostávame verní mnohovrstevnej kompozícii, plnej rôznych (pa)zvukov, a nadmerne podladenému zvuku. V rámci tvorby 0N0 ide o vyskúšanie si trochu iného prístupu.

A: 7-palec je tradičný singlový formát, skladby sú priamočiarejšie a o niečo ľahšie stráviteľné. To nám ale umožnilo zvoliť prirodzenejší, organickejší zvuk nahrávky a dať vyniknúť jej charakteristickým prvkom, ťaživým riffom a atmosfére.

V hudbe požívate kopec industriálnych/elektronických zvukov. To si sami vytvárate?

A: Časť týchto zvukov pochádza z terénnych nahrávok a samplov rôznych atypických nástrojov a objektov, ktoré si sami nahrávame. Časť je syntetického resp. syntetizérového pôvodu. Bez ohľadu na zdroj pôvodného zvuku potom všetko ďalej efektujeme, spracúvame a upravujeme.

T: Zvuky, ktoré používame sú sonickým ekvivalentom mystérií vedomia.

Cítite sa, že ste viac metalová kapela alebo industriálna? Akým smerom sa plánujete vydať?

A: Záleží, čo si pod tými pojmami predstavuješ. Hráme na gitarách, používame jednoznačne metalové výrazivo, ktoré je v tej hudbe dominantné, snažíme sa robiť niečo zvukovo intenzívne a extrémne. Asi sme teda metalová kapela, aj keď osobne sa s tým neviem úplne stopercentne stotožniť. Naša tvorivá filozofia je zároveň významne ovplyvnená postupmi, aké používali aj rané industriálne kapely začiatkom 80. rokov. K tejto hudbe mám veľmi blízko a určite sa budem snažiť v budúcnosti posúvať tvorbu kapely ďalej v duchu tejto filozofie. Dôležitá je ale spoločná vízia a jej naplnenie, nie žánrové kategórie.

T: Osobne toto vôbec neriešim. Obidva prvky a mnoho ďalších ingrediencií majú v hudbe 0N0 svoju podstatnú úlohu a význam. Ďalšie smerovanie nebudeme prezrádzať, pretože chceme ostať aj naďalej čo najmenej čitatelní a predvídateľní.

Novú skladbu ste vydali pomocou kompilácie vydavateľa Transcending Obscurity Records, ako ste sa dostali k tejto spolupráci?

T: Transcending Obscurity Records je náš label. Predbežná dohoda znie: spomínané EP a dlhohrajúci album. Kompilácia je ukážkou toho, čo Kunal Choksi a TO plánujú vydať v roku 2018. K spolupráci došlo tak, že som oslovoval rôzne vydavateľstvá s predprodukciou EPčka. Rozposlal som desiatky mailov a Kunal sa nám ozval späť, pretože ho naša produkcia zaujala. Jeho vydavateľstvo vydáva množstvo kapiel undergroundových metalových žánrov z celého sveta a zároveň má slabosť pre kapely experimentálnejšieho razenia. Jeho ponuka nás veľmi potešila, pretože TO je v súčasnosti na vzostupe a pre promovanie svojich kapiel toho robí naozaj veľa. Spolupracuje s tými najznámejšími a najreleventnajšími UG metalovými portálmi a zároveň má vytvorené solídne množstvo fanúšikov z rôznych kútov sveta. Pre nás ideálna situácia ako dostať našu hudbu k väčšiemu počtu ľudí aj mimo Slovenska.

Váš koncert na mňa pôsobil veľmi obrazotvorným dojmom, doslova ma až unášal. Je cieľom takto pôsobiť? Neuvažujete aj o nejakej videoprojekcii?

T: Sme radi ak dokáže naša hudobná produkcia poslucháča pohltiť, prípadne vytrhnúť z bežných vzorcov vnímania, pretože to je presne náš zámer, vytvoriť niečo prekračujúce náš pozemský život a svet.

A: O videoprojekcii sme už uvažovali, je to pre nás stále otvorená vec, ale je tam aj viacero prekážok resp. dôvodov prečo za tým zámerom nejdeme intenzívnejšie. Chceli by sme v prvom rade, aby úroveň kvality projekcie zodpovedala nárokom, ktoré kladieme na samotnú hudobnú produkciu. Nie vždy a všade sú zároveň aj vhodné podmienky na takúto formu prezentácie. Na našej strane sú aj určité rezervy v tom, čo sme v súčasnosti schopní z časového a technického hľadiska zrealizovať na úrovni DIY. Keby sme našli človeka s podobnou kreatívnou víziou, ktorý by bol ochotný na tom pracovať, bolo by to realistickejšie.

0N0 - logo

0N0 – logo

Vystupujete pod písmenami – S., A., T., čo znamenajú tieto písmená?

S: Ide o prvé tri písmená jedného 5-písmenového slova.

A: Ide o prevrátené symboly hada, kalichu a klinu.

T: Ide o skratky slov Surovec, Agresor a Tur.

Ako sa z jednočleného projektu stala kapela s troma členmi?

T: Cieľom bolo vyjadriť univerzálny zákon 1+2=3.

A: Vytušil som, že toto je projekt, s ktorým by som konečne mohol vyhrať nejakú cenu, tak som sa nanútil.

Hráte s automatom, neuvažujete, že by ste najali aj vlastného bubeníka?

A: Jedna z otázok, čo dostávame najčastejšie v súvislosti s vystúpeniami. Vôbec nad tým neuvažujeme z mnohých dôvodov, najmä preto, že absenciu bubeníka nepovažujeme za problém. Naopak, súčasný stav sa nám javí ako praktickejší a vyhovuje nám. Keby sme však mali o tom uvažovať, tak popri istej úrovni hráčskych schopností by tam bol aj nutný predpoklad, že takýto človek musí zdieľať naše vízie a kreatívne pohnútky, musí byť schopný sa do tej hudby adekvátne ponoriť. Nevidíme žiaden zmysel v najímaní náhodného človeka na odbúchanie koncertu. Nemáme ani záujem snažiť sa o to, aby sme boli vnímaní viac ako štandardná metalová kapela, ktorá musí mať bubeníka.

Vyhrali ste s posledným albumom Radio Head Awards, v kategórii Hard and Heavy, prinieslo vám niečo toto víťazstvo? Ako beriete takúto súťaž?

A: Ťažko povedať, čo nám toto ocenenie vlastne prinieslo. Zrejme vďaka nemu sme dostali ako jedna z mála undergroundových kapiel priestor v reláciach vo verejnoprávnej televízii. Verím, že nikoho neurazím ak poviem pravdu, že prihlášku na RHA sme posielali skôr zo žartu, bol to taký running joke v kapele počas toho, ako sme pripravovali album Reconstruction and Synthesis. Získanie samotnej ceny nás potom celkom šokovalo, čo sa dalo asi dovtípiť z našich spontánnych reakcií. Samozrejme je ale fajn, že takáto pomerne okrajová hudba dostala tiež priestor a bolo by dobré, keby to nebol ojedinelý prípad, najmä vzhľadom na fakt, že víťazov žánrových kategórií vyberá porota. V klasickom systéme, kde hlasuje v ankete široká fanúšikovská obec by asi podobné projekty nemali šancu.

T: Po získaní ceny naše egá narástli do astronomických rozmerov a naše subjektívne názory a predstavy tak získali objektívnu platnosť. Okrem toho nás samozrejme potešilo to, že niekto aj takýmto spôsobom reagoval na všetku tú energiu, ktorú sme do prípravy albumu investovali.

Vystupujete teraz aj na Pohode, to ste sa tam ako dostali a nebojíte sa, že ľudí odplašíte?

A: Na Pohodu nás pozval kurátor jedného zo stageov, ktorý je zároveň náš kamoš a fanúšik. Zhodou okolností ale na tomto ročníku zahrá viacero slovenských kapiel tvrdších žánrov, takže naše vystúpenie nebude zasa až taká kuriozita, ako by sa mohlo zdať. Inak nemám žiadne konkrétne očakávania, alebo obavy, snáď okrem toho, aby bolo dobré počasie. Kontext inej cieľovky, než bežne chodí na naše koncerty vnímam skôr ako zaujímavé osvieženie. Ak sa nejakí ľudia nechajú odplašiť, je to najmä ich problém, nie náš.

T: Mňa teší predstava, že budeme najbrutálnejšou kapelou, aká kedy na Pohode hrala.

Aké máte najbližšie plány do konca roka?

A: Okrem spomínaného koncertu na Pohode sme zabookovaní ešte na Loud Farm Fest II, ktorý sa koná posledný júlový víkend. Po zbytok roka by sme sa chceli sústrediť najmä na prípravu ďalších nahrávok – máme v pláne splitko s jedným spriateleným projektom, k tomu však zatiaľ nechcem prezrádzať viac. Postupne by sme chceli začať nahrávať aj materiál na nový album, ktorý je už viac menej skomponovaný. Dvojitú ochutnávku z neho v podobe jednej rýchlejšej a jednej pomalšej skladby bude možné si vypočuť aj na nadchádzajúcich koncertoch.

Ďakujem pekne za vás čas, máte nejaké slová na záver?

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov. Iba skrz Priepasť vedie cesta do Mesta Pyramíd.

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/0n0band/
https://ono0110.bandcamp.com/

Link na vydavateľa:
https://www.facebook.com/transcendingobscurityrecords/

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na Youtube.
3. Lajknúť našu Facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Pridať sa do FB skupiny.
5. Sledovať fotky zo zákulisia na Instagrame.
6. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.