TYPHOID: „Zakladáme si na intenzite!“


Typhoid

Typhoid

Prievidzskí brutal death metalisti TYPHOID sa prebudili zo stagnácie a s demom „Over Medicated“ nám dávajú jasne najavo, že s nimi musíme v budúcnosti rátať! Nové tri skladby ukazujú, že sú v brutálnej kondícií a vedia nám to naservírovať poriadne dravo, nespútane, ale aj prepracovane a technicky! Na kus rečí som si povolal Romana, aby nám prezradil, čo môžeme nové čakať od jeho poriadne namastenej úderky.

Už prešlo niečo viac ako 20 rokov od kedy nám TYPHOID brutalizuje náš UG. Ako by si zhodnotil váš vývoj od prvého dema „Intestines of Immortality“ až po nedávno zverejnené demo „Over Medicated“? Vieš mi povedať, kde konkrétne sa chcete posunúť, aby si si povedal – „Takto som chcel vždy znieť!“?

Áno, prešlo veľa času od čias „Intestines Of Immortality“. Tým demom sa nám vlastne len otvárali dvere UG, prvé koncerty a tak. Náš vývoj hodnotím triezvo, dalo sa možno urobiť viac, ale v danom čase sme cítili veci tak, ako sme cítili. Dalo sa možno vydať viac materiálu, odohrať viac koncertov, podstatné je to, čo je, nie to, čo by mohlo byť. Dlhú dobu sme si zakladali na nemennej zostave, ktorá bola naozaj dlhé roky stabilná a silná, no ako to už v živote partie/kapely býva, prichádzajú osobnostné zmeny na všetkých stranách, takže sa v rámci kapely vyprofilovali 2 tábory, jeden tábor to bral ležérne, hráme, ok, nehráme, tiež ok. Druhý tábor nebol spokojný s tým stavom. Od konca januára 2013 sme teda v zmenenej zostave, prijali sme do rodiny mimoriadne cenného človeka a skvelého drummera Seada Bihoraca. Jeho nasadenie a profi prístup bolo do bodky to, čo sme za prvé – potrebovali a za druhé – očakávali. Po boji je každý generál, nechcem špekulovať, či sa tak malo stať, skôr aký to mohlo mať dopad na dosiahnuté méty s kapelou. Všetko je tak, ako má byť, to je najväčšia pravda. Myslím, že momentálne znieme tak, ako som si vždy predstavoval. Určite so mnou súhlasia aj Jozef so Seadom. Posúvať sa chceme už len a len na pódia.

Odkiaľ pochádza váš názov TYPHOID a čo to vlastne znamená?

TYPHOID je taký ľudový názov pre týfus – skrátená verzia brušného týfusu či týfusovej horúčky – typhoid fever a pochádza z medicínskeho slovníka. Asi jedno z najčastejších miest, kde sa v tomto žánri hľadajú názvy kapiel.

Od posledného albumu ubehlo už osem rokov. Prečo nastala taká dlhá pauza, kým ste sa dostali k novým veciam?

Práve po nahratí a vydaní „Disfigured By Blind Faith“ nastala bdelá kóma pre TYPHOID. Teda existovali sme, ale boli sme bližšie ku smrti, ako pri živote. Niekoľko koncertov do roka a podobne sme na tom boli so skúškami. Po vydaní albumu v januári 2008 som zámerne pustil kormidlo, pretože ma nesmierne vyčerpávalo snažiť sa v stagnujúcej partií. Kto zažil, vie o čom je takéto fungovanie. Takže som to nechal na prirodzený vývoj, samozrejme mi bolo nad slnko jasnejšie, že čo nevybavím sám, vybavené nebude. A takto sa možno dá „fungovať“, ale musia byť všetci v kapele podobne nastavení, a to našťastie nebol náš prípad. Osobne som cítil ľudské rozdiely medzi nami, navyše sa odohrali aj nepríjemné veci a museli sme prekonať smrť blízkeho kamaráta, ktorý nám istú dobu dosť pomáhal s kapelou, takže nadšenie naozaj nebolo na rozdávanie. Ako čas plynul, cítili sme s Jozefom nespokojnosť s vývojom a veci som zobral opäť do vlastných rúk, keď som zistil, že existuje človek, ktorý dosahuje našu úroveň, čo sa týka štýlu, hry a prístupu. Takže sme oslovili Seada a veci sa pohli.

Roman

Roman

Roman, ty vlastne naraz obsluhuješ gitaru aj vokál. Dá sa to zvládať na live vystúpeniach? Nerozmýšľal si, že prijmete nového člena, buď za gitaru alebo mikrofón?

Dá sa to zvládnuť, niekoľko rokov na začiatku našej existencie som denne cvičil hrať a „spievať“ zároveň. Keď to má človek nacvičené, nie je problém ani na koncertoch. Neuvažujeme nad samotným growlerom, vyhovuje nám to takto, s Jozefom sme výborná vokálna dvojka. V nových songoch je miestami už dosť náročné spievať, ale človeka posúvajú dopredu práve komplikované veci.

Sead, ty pôsobíš aj v MORTALLY INFECTED, ako uťahuješ takéto dve úderky? Ktorú kapelu berieš za prioritu, či obidve máš na jednej lodi?

No vieš ako, obe kapelky sú, čo sa týka hrania, na rovnakej úrovni, čo sa týka môjho prístupu. Pri koncertoch neuprednostňujem žiadnu kapelu, ktorá vybaví koncert skôr, tá má prioritu. Čo sa týka srdcovosti, Roman mi dúfam odpustí, ak poviem že MORTALLY INFECTED je predsa len trošíčku viac moja srdcovka, s chalanmi sme si toho veľa „odserkákakali“ a všetci v momentálnej zostave MORTALLY INFECTED patria medzi mojich najbližších priateľov. Aj čo sa týka proma kapely, ja sa venujem viac MORTALLY INFECTED a Roman TYPHOIDu a myslím, že to aj dáva logiku. Musím však povedať, že som strašne rád, že hrám v oboch kapelách, lebo obe patria medzi československé legendy!

Na novom deme „Over Medicated“ zniete o veľa viac technicky ako predtým. Bolo to cieľom?

Povedal by som, že sa to tak vykryštalizovalo, nič sme nemali naplánované, nepovedali sme si, či chceme znieť brutálne, rýchlo alebo technicky. Sme radi, že Promo má samé pozitívne odozvy. Proste sme urobili skladby, nahrali a takto to vyšlo. Máme pripravených ešte niekoľko ďalších trackov, ktoré budú znieť zase inak, niektoré rýchle a priamočiare, niektoré „došpekulované“. Výborne nám to funguje v skúšobni, nemáme žiadne štýlové rozdieli v pohľade na tvorbu Typhoidu, takže tvoríme, ako to cítime.

typhoid-cover

typhoid-cover

Novinku zdobí až industriálny cover. Čo symbolizuje a kto je jeho autorom?

Autorom je náš dvorný grafik Pavel Hobluda Hobrlant, autor kultového zinu Tuberculosis, ktorý navrhol aj naše logo a od bookletu na „Disfigured…“ robí pre nás všetko. Je to neskutočný borec a rozumieme si natoľko, že mu ani nevysvetľujeme, ako majú veci vyzerať, on veľmi dobre vie, ako veci cítime, aké farby má použiť, radosť robiť s takým človekom. Obal proma vznikol tak, že ja som prišiel s námetom a Hobluda môj námet dotvoril do finálnej podoby. Ide o novodobý fenomén, kedy vysoká časť populácie žerie lieky veľkou lyžicou bez toho, že by uvažovali nad tým, či to naozaj potrebujú.

Môžeme toto nové demo chápať ako predvoj k novému albumu? Ak áno, mohol by si nám k nemu povedať niečo viac, poprípade, v čom budú jeho prednosti a čím sa bude líšiť od dema?

Jasné, je to ako nejaká ochutnávka nového albumu. Promo vzniklo hlavne kvôli tomu, že potrebujeme predostrieť labelom našu súčasnú tvorbu, keďže sme momentálne bez vydavateľa. Prednosti albumu budú snáď v tej technike a dúfam, že aj v intenzite, na tej si ja osobne dosť zakladám, pretože nás neskutočne bavia kapely, ktoré to proste pumpujú do ľudí. Od proma sa bude líšiť album dokonalejšou produkciou. Bude finalizovaný vychýrenými majstrami, ktorých plánujeme osloviť pre mixáž a mastering.

Nové skladby majú dosť rázny a tvrdý zvuk. Chceli ste toto dosiahnuť? Kde ste ich boli nahrávať?

V podstate sme chceli presne takýto zvuk, keďže dopredu bolo dané, že ide o promo a nie rádový album, latka sa nastavila primerane týmto okolnostiam. Promo sa nahralo doma v TSL, kde máme osvedčeného maniaka Jozefa, ale limity nášho štúdia si pri nahrávaní albumu vyžadujú osloviť niekoho ďalšieho, aj pre nezávislé ucho.

V čom vidíš najväčší rozdiel medzi našou scénou, ak ste začínali a scénou teraz?

V počte koncertov, aj keď sme zažili dobu, že ich bolo veľa, ale aj oveľa viac ľudí ich navštevovalo, náš prvý koncert v histórií videlo cca 250 ľudí. Vtedy boli veci na analógovej báze, dnes je všetko digitálne. Takže pošta bola „old skul“, kontakty boli „old skul“, počúvali sa CDčka a kazety, dnes takmer každý mastí MP3 z netu. Toto je veľký rozdiel. Navyše dnes časť scény „žije“ na FB, čo je také fake. Množstvo udalostí, skupín, streamované koncerty, všetko je virtuálne. Našťastie sme si vrchovate užili „old skul“ časy. Ale čo beriem vyslovene pozitívne je návrat metalového veku, aj keď je pretlak kapiel a denne ich vznikajú doslova tisíce, no prežijú len tí, ktorých to naozaj baví. To platilo vtedy aj dnes. Pamätám si dobre tie časy, keď skeptici pochovávali metal a nikto nevedel, ako bude scéna vyzerať o 10 rokov. Je to tu a je to fajn.

Aké máte plány do budúcnosti a čo by ste chceli v roku 2016 dosiahnuť?
Chceli by sme si nájsť dobrý label, nahrať dobrý album a koncertovať!

Ďakujem pekne za rozhovor a nech sa Vám darí. Chcete niečo dodať?
Ďakujeme za priestor, ceníme si tvoju podporu. Sledujte nás, budete milo prekvapení!

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/typhoidband
http://bandzone.cz/typhoid

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

PS: Piesne si môžete vypočuť v našom článku

Komentáre


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.