Trnavský masaker nabrúsenými gitarami!

VULVODYNIA

VULVODYNIA, OBSOLETE INCARNATION, CRANIOTOMY, TRACRIOMY, 1. máj 2017, Artklub, Trnava

Tracriomy

Tracriomy

Brutal death metal nie je pre každého. Pre mnohých je to len prasačí bordel, alebo nezmyselné búchanie do bicích a rezanie do gitár. Veľa ľudí v ňom nevie nájsť hlavu a pätu. No, my vyvolení, nájdeme v tejto brutalite dávku zaujímavosti. Táto zhudobnená agresia má v sebe plno krás, prepracovaných postupov, šťavnatostí a temných zákutí. Obzvlášť živé vystúpenia dávajú tomuto žánru svoju nekompromisnú silu, ktorá dokáže z ľudí spod pódia vyžmýkať všetky zlé emócie a zanechať len pot. Zároveň sú takéto koncerty dosť raritné (preberte si koľko brutal death metalových koncertov bolo u nás za posledné obdobie?) a každý jeden je „kvázi“ sviatok. Jeden z nich bol koncert kapiel VULVODYNIA, OBSOLETE INCARNATION, našich CRANIOTOMY a TRACRIOMY. Rezalo sa do živého?

Trnavská akcia bola zároveň premiérovou pre pôvodne košických brutal death metalistov TRACRIOMY (teraz je každý člen z iného mesta). Možno si spomínate na našu epizódu, kde sme vyspovedali Lucasa a Filipa (pozrieť si môžete TU), no odvtedy sa toho dosť zmenilo. Lucas z pracovných dôvodov opustil kapelu a nahradil ho Oliver. Trojicu im dopĺňa Kubo na gitaru (hrá tiež u BRAINSCAN), ktorý spolu s Filipom mali kedysi kapelu MOCKERY. Ako im to teda šlo? Zvuk celkom vychytali a tak mohli ich ťaživé a slamom obohatené skladby naberať na grádoch. Veľkú pozornosť si na seba bral Kubo, ktorý pódium doslova ovládol a Oliver bol kvôli tomu kus v ústraní (resp. na boku pódia). Kubo predvádzal drvivú prácu, predvádzal sa, no čo je hlavné, hral poriadne dravo a sršala z neho mimoriadna dávka eufórie. Oliver i napriek svoju odsunutiu dával poriadny kanál a tým zaťažoval hudbu. Nechýbali pískačky, a občasné hĺbky, to čo si BDM žiada. Hudobná zložka sa netočila len okolo rýchlych nájazdoch a slamových sekaníc, ale obsahovala kopec zaujímavých riffov, vychytaných postupov a slušnú dávku nápadov. Veľmi svojsky podaný žáner. Vizuálne zapôsobili aj bannery po bokoch pódia (ktorá iná kapela mala už veľké bannery na svojom prvom koncerte?), ktoré mali svoju šťavnatosť. Veľmi vydarený štart kapely na koncertné pódia, masakrami určite nebudú šetriť ani do budúcnosti. Teším sa na ich set na Flesh Party Open Air.

Craniotomy

Craniotomy

Pred koncertom sa šepkalo, že Pygo sa konečne príde oficiálne rozlúčiť s CRANIOTOMY a zatrúbi labutiu pieseň. Začínalo to vyzerať reálnejšie, keď som Pyga videl aj na mieste a svoje pridal aj Aďo (nový spevák), že nás čaká prekvapenie. Najprv teda k Aďovi, myslím, že oproti Flesh Party v Seredi sa riadne zlepšil. Už vyzeral, že do kapely patrí a nie je len „pristojáci“, a jeho „zboku“ postoj si pomaly brodí cestu k svojskému prednesu. Každý si musí nájsť vlastnú variantu, ako mu to najlepšie ide a tým si vytvoriť „jedinečnú tvár“. Hrdlo má riadny kanál, to sa nedá poprieť, ešte síce dosť špinavé, pískačky mu unikajú všade možne, no vyznieva to poriadne brutálne. Akurát by si mohol dať pozor na artikuláciu medzi skladbami (veľa mu nebolo rozumieť) a zlepšiť celkovo komunikáciu, nech to má šmrnc aj vtedy, takto to vyzeralo dosť odmerane (ako keby to mal v riti a chcel to mať celé za sebou). Poďme k prekvapeniu. Áno, Pygo prišiel zakrochkať do mikrofónu (dokonca sa mu tak páčilo, že rezol dve piesne), kde s Aďom vytvorili BDM duet. Bolo super vidieť, že každý z nich sa cíti inde doma. Zatiaľ, čo Aďo preferuje skôr ostré a upískané výlevy, Pygo ide na to cez poriadne mohutné hĺbky, kde to má mimoriadnu silu. Darmo, on už má svoje hrdlo poriadne vyšľachtené a preverené časom a Aďo je len na začiatku. Každopádne, vidím v tom progres a myslím si, že do budúcnosti to bude mimoriadny kanál našej scény (inak pohyb a headbanging na pódiu je veľké plus).

OBSOLETE INCARNATION

OBSOLETE INCARNATION

Došlo už aj na zahraničné kapely, ako prví vystúpili OBSOLETE INCARNATION, ktorí boli pre mňa neznámy pojem. Hudobne aj boli ako jediná kapela kus mimo misu brutal death metalu, prvky to síce malo, ale viac sa to ťahalo vo vodách death/grindu. Rýchlo naklepané pasáže, dravé nájazdy a ukričané pasáže. Prišlo mi to kus ako ABORTED, len viac agresívnejšie. Nechýbali ani technickejšie vychytávky, pestrejšie kompozície, no čo je hlavné, malo to poriadnu energiu, ktorá sa na nás vyvalila ako tlaková vlna. Oproti CRANIOTOMY kus ubudlo z kotla, ale stále nestrácal na svojej šťave. Obzvlášť k tomu prispel ťah kapely, kedy všetci zliezli z pódia a rozprúdili circlepit na plné obrátky, teda až na bubeníka, kde vytiahli zo svojich skladieb aj pasáž plnú slammingu. Dosť nečakané, no potešilo. Dravá jazda nestrácala na obrátkach!

VULVODYNIA

VULVODYNIA

Dva paradoxy na záver. Číslo jeden – hlavná kapela bola zároveň aj najmladšia. Číslo dva – kapela VULVODYNIA pochádza z Južnej Afriky, no všetci boli belosi (dokonca bol jeden blonďák). Dosť bolo zaujímavostí, poďme k ich setu. Bol to diktát! Brutálna, šťavnatá, rázna a agresívna nálož, ktorá nás doslova knockoutovala! Všetky sety boli fakt mimoriadne dobré, no čo predviedli títo chalani, tak to doslova trhalo mäso od kože a zarezávalo sa do tela ostrými nožmi. Nespútaná dravosť a zabíjacké nasadenie! Chalani hrajú dosť svieži mix brutal death metalových slammingov v modernom šate, ktoré kombinujú s deathcorovými nájazdami a death metalovými riffami (ktoré majú svoju melodiku). Vokalista tiež ide v podobnom duchu, strieda ukričané a uštipačné screamy s kanálom a pískačkami. Osobne by som mal pre nich škatuľku – moderný brutal death metal. Vokalista obohacoval set rôznymi ksichtami, ktoré pripomínali najebanú líšku (vypúlené oči a nasratý ksicht boli top) hladovú po koristi. Padlo aj pár znamenitých hlášok – „It is Slovakia or SLAMvakia?!“ alebo „Do some Hammerpit for me!“. O tejto kapele ešte budeme ešte veľa počuť, o tom svedčí aj fakt, že pomaly vypredali celý merchandise skorej ako sa stihli ku nám dostať a keď som videl ich koncert, vedel som prečo. Aj ja som chcel poriadne celoplošné tričko s nejakým brutálnym motívom, žiaľ, už nebolo z čoho vyberať. VULVODYNIA fucking rules!

Masakrálna akcia! Dokonca sa nazbieralo až 100 platiacich ľudí, čo je na tento žáner veľmi slušné číslo. Brutal death metal má predsa svoje zázemie aj u nás, teším sa na ďalšie akcie v tomto duchu a hlavne na Flesh Party Open Air, ktorá už pomaly klope na dvere!

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor
Fotky: Alexandra Power Art
Všetky fotky: https://uloz.to/!ViDca8iAuCwz/flesh-party-warmup-fotky-rar
Heslo: fleshparty666

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na youtube.
3. Lajknúť našu facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentáre


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.