PAIN PURIFICATION: „Srdcu nerozkážeš!“


Pain Purification - členovia

Pain Purification – členovia

Steve, večný to bojovník pod vlajkami východoslovenského death metalu. Popri neúmornej práci s BRUTE vypustil do sveta aj demo nového projektu PAIN PURIFICATION. Oproti domácej kapele ide nato viac priamočiarejšie a brutálnejšie. Našu pozornosť si ním hneď získal a tak sme si ho zavolali na kus rečí. Kto je za týmto projektom? Dočkáme sa aj debutového albumu? Ako člení nápady pre obidve kapely? Kedy bude nový BRUTE? Na všetky otázky nájdete odpoveď priamo z pera Steva!

Ahoj Steve, na začiatok nám môžeš vyrozprávať ako vlastne vznikol PAIN PURIFICATION.

Zdravíme Hlukoskop. Bývalý vokalista BRUTE – Pafo mi zavolal, že už mu to všetko chýba a že či by som nevymyslel nejaký matroš, aby sme spravili bočný projekt. Ja som už popravde mal niečo podobné na pláne, lebo som dosť neposedný muzikant, čo sa týka tvorby a medzery medzi albumami sú na mňa pridlhé. Tak vznikol projekt PAIN PURIFICATION.

Zásadná otázka – odkiaľ sa v tebe berie toľko nápadov? Zobudíš sa ráno a hľa, nový riff a ideš to rovno zaznamenať do skúšobne? Či ako prebieha zaznamenávanie a tvorba piesní?

Neviem, kde sa to vo mne berie, ale viem, že to musím robiť. Milujem muziku z celého svojho srdca. Už viackrát som spomínal, rodina a muzika je pre mňa všetko. Srdcu nerozkážeš. Strašne ma to baví. To neviditeľné puto medzi hudobníkom a fanúšikmi proste existuje. Vzťah, priazeň a priateľstvo – toto nesmie muzikant brať na ľahkú váhu. Počúvam muziku nielen ušami, ale aj vnútorne. Keď cvičím pri PC, alebo v skúšobni hrám repertoár, či nové songy na album a napadne ma dobrý riff, buď si ho zapamätám, alebo mám pri sebe starý diktafón a nahrám si to. Potom štartnem Guirar Pro program a urobím si základné bicie do toho riffu tak, ako to cítim. Treba si predstaviť atmosféru, ako by znel určitý song naživo, napríklad na koncerte. Predstaviť si potom bicie do toho už nie je problém. Potom sa mi akosi sami hrnú riffy, ktoré vychádzajú z toho základného. Treba mať aj na to asi nejaký dar. Ja nie som bohvie aký gitarista, bol som celý život basák, no niekto toto nedokáže a dáš pred neho noty a zahrá i matku katku. Mňa noty nebavia, používam hudobný sluch. Ja používam srdce, predstavujem si atmosféru tých riffov a potom i celej skladby. Pieseň musí mať dušu a atmosféru bez rozdielu hudobného žánru.

Ako si vlastne vyberáš, že ktorý nápad či riff použiješ pre BRUTE a ktorý zase pre PAIN PURIFICATION?

Zaujímavá otázka. Proste mám predstavu, ako chcem, aby znela atmosféra muziky pre BRUTE, alebo PAIN PURIFICATION. Proste to musíš cítiť. Nedá sa to robiť cielene, bez duše. To je potom na výsledku poznať, či je to robené so zanietením, čiže má to srdce, alebo zámerne cielene. Takáto muzika potom nemá dlhú životnosť a fans to vycítia. To je hneď z toho hit ako hovado a o pár mesiacom na neho sere pes a zapadne kubíkom popola zabudnutia.

Pain Purification - cover

Pain Purification – cover

Všimol som si, že už ste sa dali dokopy s vydavateľstvom. Kto to je? Ako došlo k tejto spolupráci?

Nečakali sme to. Je to UG label z Indonézie pod názvom ROOMMATE RECORDS. Nahrali sme myslím solídne demo i po zvukovej stránke, čo je základ úspechu a vrhli jednu posypku (skladbu) na YouTube. Danny, maník a šéfik tohto labelu to náhodou našiel, pustil si to a nadšene napísal pár pochvál. Tak sme sa dali do reči a dohodli sa, že demo už teraz bude propagovať aj v Indonézii a debutový album nám v pohode vydá. Sme vďační, no skromní.

Kedy sa dočkáme regulárneho albumu? Uvidíme Vás aj na pódiách?

Robíme všetko pre to, aby to bolo v septembri 2016.

Koniec tohto dema patrí dosť retro/electro remixu. Mne to až evokuje staré hry ako Super Mario, Double Dragon či Contra. Čo ťa to napadlo? Plánuješ robiť aj ďalšie remixy (Palovi sa veľmi pozdával), mohol by z toho byť ďalší projekt.

Žiadne také chu….ny, ha ha, už sa na PAIN PURIFICATION album, či tvorbu nedostanú. Keď som sa vrátil z CZ, kde som asi štyri roky pracoval, tak ako sa znovu zrodilo Brute cca. niekedy v 2007-2008 roku, som používal, ako aj teraz, na tvorbu pracovných bicích program GP a vtedy len z trucu spravil to intro a disko. Ja som na to zabudol úplné. Náhodou som to oprášil a pustil starý pracovný disk s názvom Stupid mix, aby som zistil, čo za hovadiny sa tam nachádzajú. Pustil som na skúške chalanom a oni úsmevy od ucha k uchu. Pafo si potom už aj na to tancoval, keď sa popilo niečo. A bolo schválené! Ja som rád, že je to aspoň ako úsmevná spomienka zaznamenaná na nejakom nosiči. To je ta príčina, prečo sa tieto dve šlágre dostali na demo. Bohužiaľ po nahrávaní dema sa naše cesty s Pafom rozišli čisto z profesionálneho hľadiska. Nahrádza ho Fetus, náš spevák z BRUTE.

Bicí automat, večná otázka. Zrejme ani nie je nik v okolí, kto by sa dal na takúto hudbu a dokázal ju aj takto plnohodnotne zahrať, čo? Nerozmýšľate nad tým, že to spravíte s externým bubeníkom, ako má BRUTE – Jirka Zajíce?

Človek nie je stroj a toto fakt zahrá presne len pár šialencov na svete. Mne sa to takto páči. Čím viac starnem, tak ma ťahá viac do extrému. Sme radi, že Jirka nám pomáha s BRUTE. To by už bolo naňho moc. Myslím, že až taká katastrofa to nie je, tie bicie. A tá sloboda a voľnosť pri tvorbe, chápeš. Hlavne rýchlosť celého procesu je iná ako pri BRUTE. Baví ma to.

Kus sa presuňme k BRUTE, tam to ako vyzerá s novým albumom?

Bicie už máme hotové. Na prelome mája a júna plánujeme nahrať celý album a nájsť solídny label.

Tiež sa ti tam menia členovia ako na bežiacom páse. Vyzerá to v najbližšej dobe na už niečo ustálenejšie aj s bubeníkom?

To nevie ani božičko. Sám vieš, že sa nevzdávame a robíme preto všetko, aby sa to ustabilizovalo. Niečo sa rysuje, ale neodvažujem sa konkretizovať. O všetkom vždy a včas budeme informovať. Bez práce nie sú CeDláče, ha ha. Na východe Slovenska v menších mestách a dedinách skoro žiadna robota nie je, preto každý odchádza a človek sa buď zloží, alebo bude bojovať ďalej. Ani Steve s tým nič nedokáže spraviť.

Ďakujem ti pekne za tvoj čas, držím palce Pain Purification aj BRUTE. Chceš na záver niečo dodať?

Ďakujeme chalani za záujem a priestor. Zaslúžite si brutálny obdiv. Srdečne pozdravujeme našich fanúšikov a priateľov. Ak sa dá, treba bojovať a nevzdávať sa v živote! Potom by ten život nemal zmysel. Ráno opäť vyjde slnko. DEATH METAL TILL DEATH!

Linky na kapely:
Pain Purification/
Brute

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.