LES DISCRETS naplnili Fugu plnou dávkou atmosféry!

LES DISCRETS

LES DISCRETS, 52 HERTZ WHALE, LIVELIKE

13. január 2017, Fuga, Bratislava

LES DISCRETS

LES DISCRETS

Keď som bol naposledy v novej Fuge, tak hral poriadny grind. Všade prázdno, aj so všetkými ušami bolo v klube 30 ľudí. Teraz však francúzski majstri atmosferických plôch pritiahli sedemkrát toľko. Už som si to všimol aj dávnejšie, teraz tieto atmosférické veci letia. Či už rôzne odnože zasnívaných black metalov, ukričaných a silno emotívnych hardocorov, ale najviac fičí všetko s predponou „post-„. Žeby nám pomaly vymierali metalovky s tradičnou podstatou? To určite nie. Avšak LES DISCRETS pritiahli skutočnú masu ľudí. Vydrží tento trend? O tom môžeme len fantazírovať. Poďme sa však pozrieť, ako to vyzeralo na koncerte.

Fuga zo začiatku vyzerala prázdna, ale to len kvôli môjmu skorému príchodu. Už pri prvej kapele to vyzeralo plnšie ako na spomínanom grindovom koncerte. LIVELIKE nám priviezli českú variantu na GOD IS AN ASTRONAUT. Inštrumentálne ladené piesne s dávkou atmosféry, ktoré dokázali pohltiť a skvele naladili na chystaný koncert Francúzov. Akurát mi to prišlo už dosť tuctové, štrukturálne už 100x omieľané pasáže, kde absentovala vlastná tvár. Škoda, že tento trend má aj túto temnú tvár, ktorej chýba vlastný ksicht.

Ďalšia kapela na tom už bola lepšie. 52 HERTZ WHALE kus pritvrdili, zobrali si do post-rocku aj kopec hardcorových postupov a agresiu, obohatili to dávkou melanchólie a pridali štipku herectva. Osobne boli na mňa tie prehnané „herecké“ precítenia hudby až nad limit (váľanie sa po zemi a kňučanie), no musím uznať, že to bolo o to viac naliehavé a osobnejšie. Každopádne to malo atmosféru a hralo fajne na „city“, takže to malo slušný pohlcujúci efekt. Chalani majú slušne našliapnuté, azda im to vydrží do budúcnosti, energia a chuť im nechýba!

Fuga už bola riadne plná, takúto ju fakt málokto zažil. Okolo 220 hláv dalo klubu riadne zabrať, v prvých radoch sa nedalo ani hýbať, tak som radšej po dvoch piesňach odišiel dozadu ku baru, kde to bolo v pohode aj zvukovo aj atmosférou. Čo nám LES DISCRETS predviedli? Atmosférický a zároveň emocionálne nabitý koncert! Fursy Teyssier svojím až krehkým a zároveň dojemným vokálom preciťoval skladby, ktoré vám pripadali ako balady o skaze sveta (aj keď možno spieval len o rozpade vzťahu). Každopádne to malo riadny emocionálny náboj. Mrzelo ma však, že setlist bol zväčšia postavený na nových veciach, ktoré majú v sebe viac „sladkejších“ pasáží a temnú stránku (tú zase pociťujem pri počúvaní prvých dvoch albumov) nechávajú bokom, čo spôsobuje, že ich skladby pôsobia plochejšie a hlavne menej zaujímalo a tým strácajú svoju výnimočnosť a vchádzajú do vôd „tradičných“ postupov v žánri. Ku konci došlo aj na staršie veci, ktoré pohltili ešte viac. O nadšenosti publika vypovedalo aj to, že kapelu nechceli pustiť z pódia a asi 3x povedali, že „last song tonight“, no nikto si nesťažoval. Veď ani nebolo prečo.

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na youtube.
3. Lajknúť našu facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.

Komentáre


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.