FEEL A CURSE: „Melódie, rýchlosť a agresívnosť budú našim poznávacím znamením!“


Feel a Curse - členovia

Feel a Curse – členovia

Na Liptove to metalovo žije! Aj vďaka death metalistom FEEL A CURSE, ktorí nedávno vydali ich debutový album „Shadows In Mind“. Death metal plný rýchlych témp s upriamením sa na melódie a vyhrávky. Vskutku originálna porcia. O tom, čo sú zač, ako vidia našu scénu, alebo o plánoch do budúcnosti, sme prehodili pár riadkov a zapojila sa celá kapela. Hor sa na Liptov!

Cawte, na začiatok by ste nám mohli povedať niečo o vašej histórii. Vlastne okrem toho, že ste vznikli z Desecrated Dreams viac neviem.

Milan: FEEL A CURSE vznikol potom, ako som ukončil činnosť DESECRATED DREAMS. Po poslednom koncerte DD mi bubeník Andrej povedal, že ak by som v budúcnosti niečo chcel ešte rozbehnúť, tak sa mu mám ozvať. Pár dní som nad tým uvažoval, či mám ešte vôbec chuť robiť hudbu, ale mal som hotových viacero skladieb, tak som si povedal, že to skúsim a zavolal som mu. No a následne po našom rozhovore som oslovil basáka Pala. Dohodli sme sa, že najskôr nacvičíme a nahráme pár skladieb a budeme vidieť, ako nám to spolu funguje. Prvá skúška bola na začiatku februára 2013 a v máji 2013 sme už nahrávali EP „Corroded Time To Come“.

FEEL A CURSE, čiže pocíť kliatbu, akú kliatbu máme pocítiť? Kto prišiel s týmto názvom?

Milan: Názov Feel A Curse bol môj nápad. Chcel som jednoduchý názov, ktorý by bol ľahko rozoznateľný od názvov iných kapiel. Pri tom vymýšľaní sa mi často objavilo slovo kliatba. Neviem prečo, možno aj kvôli tomu, že moja predošlá kapela bola ako zakliata a uväznená v stagnácii.

Na Liptove máte dosť silnú základňu, či už LMDM, okrem vašej kapely aj dosť známu DARKTIMES, ako to, že u vás tak metal žije?

Andrej: Počas môjho pôsobenia v death metalovej formácii EMBALMED v rokoch 1997-1999 bola podobná mnohopočetná fanúšikovská základňa aj v Ružomberku, ale dnes tomu už tak nie je. Mikuláš je výnimočný tým, že je tu skvelá partia ľudí, ktorí chodia spolu nielen na koncerty, ale aj na spoločné akcie (narodeninové oslavy, vzájomná pomoc jeden druhému, víkendové stretnutia na pivku a podobne). Tak isto som rád, že vznikli DARKTIMES. Myslím, že sa vo veľmi krátkom čase dostali do povedomia širokej metalovej verejnosti.

Palo: Je to o láske k metalovej hudbe, a o vzájomnej pomoci, či priateľstve. K stálym fanúšikom postupne pribúdajú noví , aj keď si ale myslím, že by ich mohlo byť aj viac.

Organizujete aj akciu s názvom ATTACK OF CURSE, teraz druhé pokračovanie. Čo vás vedie, že ešte popri kapele robíte aj takúto UG akciu?

Palo: Prvou akciou, ktorú sme organizovali, bola Attack Of Curse 1 (ďalej AOC). Bola to taká premiéra v organizovaní akcií, ale vyšlo to, aj vďaka podpore domácich fanúšikov, ako už bolo spomenuté. AOC1 bola trochu aj o našom zviditeľnení, ale AOC2 sme pripravili hlavne preto, aby sme v príjemnej atmosfére a v spoločnosti kamarátov a fanúšikov pokrstili naše prvé oficiálne CD. Chceme v tejto tradícii samozrejme pokračovať a dotiahnuť na Liptov ďalšie zaujímavé kapely zo slovenskej UG scény. Ktovie, možno neskôr to bude aj nejaká zaujímavá kapela z Čiech, alebo z Poľska.

Debutový album ste nazvali „Shadows In Mind“. Aké tiene v mysli máte na mysli? Aká je textová náplň skladieb?

Milan: Texty sú o veciach okolo nás, ktoré nás nejakým spôsobom nútia sa vyjadriť. Väčšinou sú to hraničné situácie jednotlivca, ktoré často čerpajú z toho, čo sme prežili my alebo čo prežil niekto v našom okolí, ale nájdu sa medzi nimi aj celospoločenské témy, ako je vplyv náboženstiev alebo korporácii na náš život. „Shadows In Mind“ je práve jedna z tých tém týkajúca sa vyhrotenej situácie jednotlivca ocitajúceho sa v návale pochybností o sebe aj o ľuďoch v okolí.

Album má vyvážený a surový zvuk, kde ste ho boli nahrávať?

Milan: Nahrávali sme u Martina Barlu v Poprade, Martin nahrávku zmixoval a o stem mastering sa postaral Jacob Hansen, tak ako aj na minulej nahrávke. Maťo odviedol kus roboty, dokonca aj Jacob reagoval slovami good job na adresu mixov, ktoré sme mu poslali. No a Jacob tie naše vstupy nastavil podľa svojho ucha s použitím jeho mašiniek. S výsledkom sme spokojní a dúfame, že na to nadviažeme aj v budúcnosti.

Štruktúrou skladieb sa celkom odlišujete od veľkej masy death metalových kapiel. Bolo cieľom sa zamerať na pestrú skladbu piesní, melódií či vyhrávok? Ako u vás funguje proces skladania?

Milan: No neviem, či je štruktúra songov iná od iných kapiel. Pri komponovaní nás vedú samotné hudobné motívy, ako ich spolu dať dohromady. Nemáme jednotnú šablónu, ako má byť skladba vybudovaná, ale nesnažíme sa zbytočne to komplikovať. Melódie, ale aj rýchlosť a agresívnosť budú našim poznávacím znamením aj v budúcnosti.

Cover

Cover

Album zdobí veľmi zaujímavý cover. Kto je jeho autor a ako vznikol? Mali ste jasný koncept, či ste to nechali na fantáziu grafika?

Macej: Autorom obalu som ja. Pôvodne sme uvažovali nad tým, že nájdeme vhodného grafika, ktorý nám urobí obal na mieru podľa rovnomennej skladby ako názov albumu „Shadows In Mind“. Konceptom bolo teda zobraziť človeka, ktorý má v sebe rôznych démonov, ktorí ho prenasledujú a tým ho ničia. Oslovili sme viacero potenciálnych grafikov, ale s návrhmi sme sa buď nestotožnili, alebo boli finančne nákladné. Naším cieľom bolo urobiť hlavne kvalitný hudobný materiál, ale nechceli sme zanedbať ani grafický vzhľad našej tvorby. Osobne som mal preto pocit, že aj obal by mal byť dielom kapely a keďže som sa v minulosti venoval amatérsky aj grafike, povedal som si, že sa popasujem aj s touto výzvou.

Na záver vášho koncertu som si všimol, že ste povolali Heňa (Narakh z DARTIMES) za mikrofón. Ako došlo k tejto spolupráci?

Milan: Išlo o skladby „Lies“ a „Flying Stones“, ktoré sú ťažké na hranie a spievanie. Na nahrávke ich spieva hlavne Macej. Na pive pred pár mesiacmi sme sa o tom raz bavili a Heňo vravel, že by si rád skúsil spev, tak to skúsil na týchto skladbách. Naučil sa ich, skúšal ich s nami na posledných skúškach a výsledok si mohol počuť.

Aké máte plány do budúcnosti a čo chcete stihnúť v roku 2016?

Milan: Radi by sme koncertovali a rovnako začneme robiť aj na nových skladbách. Máme pár ďalších nápadov, nad ktorými uvažujeme, ako napríklad videoklip, alebo natočiť video naživo, ale to už bude závisieť od toho, koľko budeme mať na to času.

Ďakujem pekne na váš čas a rozhovor. Držím palce, aby ste svoju death metalovú kliatbu rozšírili všade! Chcete niečo dodať na záver?

Ďakujeme za priestor v hlukoskop.sk a pozdravujeme všetkých fanúšikov tvrdej muziky, ak budete mať chuť a čas, navštívte naše profily na webe alebo sa na nás príďte pozrieť na koncertoch.

Linky na kapelu:
https://www.facebook.com/FeelACurse/
http://bandzone.cz/feelacurse

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.