Black metalové inferno v Žiline!

NARGAROTH

NARGAROTH, ABSU, HATE, NEKRODELIRIUM, BLOODROCUTED, 19. máj 2017, Klub Kolečko, Žilina

BLOODROCUTED

BLOODROCUTED

Fanúšikovia black metalových NARGAROTH si prišli na svoje už pred rokom v Bratislave. Tí, čo ich zmeškali, to mohli prísť napraviť v Žiline. Ako bonus si mohli prirátať dva významné spolky. Kultoví ABSU, ktorým sa zapáčilo Slovensko, keďže nedávno vystúpili v Košiciach, teraz boli v Žiline a čaká ich ešte vystúpenie s OBITUARY v Bratislave a následne Gothoom festival. Taktiež mali vystúpiť aj HATE, ktorí majú vonku čerstvý album „Tremendum“. Silný trojlístok mal potenciál prilákať väčšiu masu ľudí. Podarilo sa?

Nakoniec sa line-up večera rozrástol až do pätice kapiel. Prvú vlnu tónov na nás vypustili BLOODROCUTED. Chalani síce žánrovo nepasovali do tematiky dnešného večera, no zato nakopali rite. Oldschoolové poňatie thrash metalových vôd s prienikom do death metalových zátok, malo patričnú silu, rezalo tóny a drvilo jeden smrtiaci riff za druhým. Zvuk mali ako prvá kapela dosť prehľadný a slušne kopal do uší. Chalani mali so sebou veľkú plachtu s motívom ich najnovšieho albumu, ktorá zabrala celý zadný priestor, na predkapelu slušné promo. Úvod večera jak lusk!

NEKRODELIRIUM

NEKRODELIRIUM

Druhí NEKRODELIRIUM už to so zvukom nemali také priaznivé. Vytvorila sa slušná zvuková guľa, ktorá bola neprehľadná, no najhorší zvuk ešte len príde. Hlavné slovo má v zostave nežné dievča – Sandra, ktorá pôsobila mimo pódium útlym a milým dojmom, no ak na seba nahodila bielu farbu a krv, tak sa z nej stala beštia, ktorá chrlila oheň (nie doslova). Hudobne však pôsobili rozpačitým dojmom, keďže black metalovým lesom sa rozhodli vyraziť melodickejšou cestou, ktorá neponúkala nič zaujímavé a pútavé. Žánrovo to síce zapadlo, ale nepreviedlo nič prevratné.

HATE

HATE

Nadišiel čas na mocný trojlístok večera. Na HATE som sa mimoriadne tešil, nový album ma dokázal zaujať svojou silnou dávkou temnoty, emócii a pohlcujúcich tónov. Čo však diabol nechcel, alebo zvukárovi zrejme ušla ruka, bo to čo vychádzalo z pódia bola doslova zvuková machuľa, ktorú by nevylúštil ani samotný Dale Cooper. Normálne som mal veľký problém rozlúštiť, že o akú pieseň sa jedná, a občas ma aj napadlo, či hrá vôbec HATE. Pódium v tomto podniku v podstate ani neexistuje, jedná sa o pár centimetrov zdvihnutú plochu, takže vidieť frotmana kapely mohli len prvé (dva) rady. Škoda.

ABSU

ABSU

Neviem, či sa zvukár napil čarovného nápoja, alebo mu ruky prešli tantrickou masážou, ale vystúpenie ABSU malo opäť čitateľný zvuk. Na svojský prednes Proscriptora McGoverna som si v Košiciach nevedel zvyknúť a pôsobil na mňa humorným dojmom, no v Žiline som to bral ako nezvrátiteľnú súčasť magického vystúpenia tejto legendy (tak ako pri MANOWAR, tam tiež musíš proste prijať, že sú true a hlučnejší ako peklo, proste je to tak dané). Podobne ako aj v Košiciach, aj tu sa Proscriptor McGovern najprv ujal bicích, no nevydržal za nimi veľmi dlho, asi len tri piesne a potom sa ujal prvého radu a už vypustil svoju gestikuláciu naprieč vesmírom. Neviem, čo sa vo mne pohlo, ale všetko mi to tam sedelo a bavilo ma to ako celok. Hudobne vychádzajú z poriadne práchnivých koreňov agresívneho black metalu, ktorý sa mieša s thrashovými prvkami. Malo to čaro, energiu, dravosť a gule! Pre mňa jednoznačný top večera. Avšak, nepredbiehame.

NARGAROTH

NARGAROTH

Záver večera patril nemeckej čiernote NARGAROTH, ktorá opäť mala dobre vyvážený zvuk a špinavé to bolo len tam, kde malo. Škoda toho prepísknutia u HATE, ale poďme ďalej. Ash tentokrát zahodil masku, ktorú mal na tvári v Bratislave, nechal si narásť bradu a namaľoval sa podľa starobylých black metalových tradícií. Hudobne sa vracal skôr ku koreňom a tak nám predviedol o veľa agresívnejší set, ktorý mal démonskú atmosféru. Nemci nemajú svoju silu ukrytú len v dravých tempách, ale vedia kvalitne vystaviť aj atmosferické skladby, ktoré vedia plnohodnotne pohltiť a previesť nás niekde do začarovaného sveta plného beštií. Počas koncertu sa striedali tieto dve tváre v plnom nasadení a musím povedať, že tento koncert mal aspoň o 666% väčšie gule ako pred rokom v Bratislave. Na záver zaslal Ash vystrčený prostredník Antife za to, čo všetko robí proti metalovej komunite a stavia pomyslenú „politiku“ na prvé miesto a zakazuje všetko, čo im nepríde „košér“. Mohli by si podať ruky s kresťanskými veľvyslancami morálnej čistoty!

Vráťme sa k otázke z úvodu, pľac pred pódiom pomaly až po bar bol poriadne naplnený a šťava nešla len z pódia, ale aj z kotla, kde to poriadne vrelo. Nazbieralo sa dokonca 230 platiacich ľudí, čo značí, že aj na tomto území je veľký hlad po poriadnom metale!

Autor: Lukáš „Bukáčo“ Polák – šéfredaktor
Fotky: Alexandra Power Art
Všetky nájdete TU
Heslo: hlukoskop666

Ak sa Vám naša práca páči, môžete nás podporiť týmito spôsobmi.

1. PayPal Donate Button
2. Prihlásiť sa na odber videí na youtube.
3. Lajknúť našu facebook stránku a nastaviť si upozornenia.
4. Zdieľať naše články a videá.

(Ak sa Vám niečo nepáči, napíšte nám konkrétny prípad a my sa to pokúsime vylepšiť.)

Ďakujeme, že nás sledujete a podporujete, zostaňte s nami.


O Bukáčo

Lukáš "Bukáčo" Polák - šéfredaktor Hlukoskopu. Horlivý fanúšik slovenského undergroundu so záľubou pre tvrdý metal. Podporovateľ všetkých druhov metalu a zberateľ LP/CD/MC chuťoviek. Začínal ako redaktor pre populárny webzine – metalexpress.sk, prispieval aj do časopisu Rock Hard, kde nadobudol skúsenosti a zároveň sa v ňom prebudila túžba podporovať náš underground. Svoj zámer chce uskutočniť v rámci projektu Hlukoskop, kde sa bude prioritne venovať našej scéne. Týmto ukazuje metalový paroháč k vám a je na vás, či ho v jeho práci podporíte.